Az alkalmazottak április végéig még dönthetnek arról, hogy mely szervezeteket kívánják támogatni adójuk két százalékával. Az említett határidőig kell eljuttatniuk a felajánláshoz szükséges, kitöltött nyomtatványt a lakhelyük szerint illetékes adóhivatalhoz.
Dönthetünk adónk egy részéről
Április 30-ig élhetnek tehát adományozási jogukkal azok az alkalmazottak, akik helyett a munkaadó végezte el az adóelszámolást, és természetesen be is fizette az adót és az esetleg évközben keletkezett adótartozást. Az alkalmazottak a Nyilatkozat (Vyhlásenie) című űrlap segítségével ajánlhatják fel az adó két százalékát. Ezen fel kell tüntetni a tavalyi jövedelemadó teljes összegét, ki kell számolni ennek két százalékát, és ha az összeg nagyobb 100 koronánál, akkor felajánlani valamelyik kiválasztott szervezetnek. A támogatandó szervezetet a Szervezetek 2007-es listájáról választhatjuk ki, mely megtalálható több honlapon is (például a www.rozhodni.sk). A listán szerepel a szervezet minden szükséges adata - neve, címe, nyilvántartási száma. A bankszámlaszámra nincs szüksége a felajánlónak, mivel a pénz átutalását az adóhivatal végzi. A kitöltött és aláírt űrlapot április 30-ig az alkalmazott lakhelye – nem a munkaadó székhelye – szerinti adóhivatalba kell eljuttatni a munkaadó által kiállított „Igazolás az adó befizetéséről” nevű nyomtatvánnyal (Potvrdenie o zaplatení dane) együtt. Ez megtehető személyesen vagy elküldhető postán is.
A lakosság tud az adó két százalékának felajánlásáról, a felmérések legalábbis ezt mutatják. Az emberek túlnyomó többsége, 76 százalékuk, már az első évben tudott erről a lehetőségről, és ez az arány azóta csak nőtt, ma már elérheti a 90 százalékot is. A lehetőségről pozitívan vélekednek a magánszemélyek és a cégek képviselői is. Egy 2005-ös felmérés alapján a kis- és középvállalatok vezetői egyöntetűen támogatták ezt a lehetőséget, 70 százalékuk kifejezetten jónak tartotta, 30 százalékuk pedig inkább jónak, mint rossznak.
Az adófizetők tavaly összesen 7062 szervezetet támogattak, a legkisebb összeg 26 korona volt. A szervezetek regisztrációja mintegy 2 ezer koronába kerül, nem érte meg tehát regisztráltatnia magát annak a szervezetnek, aki ennél az összegnél kevesebbet kapott. A végleges adatok szerint a több mint hétezer szervezet töredéke, mindössze 176 tartozik ebbe a kategóriába, a többi legalább kétezer koronával lett gazdagabb. Sokan kaptak 100 ezer koronánál többet, velük szemben a törvény szigorúbb, nekik legkésőbb a következő év május 31-ig nyilvánosságra kell hozniuk, mire költötték a támogatást. Az összeget még ebben az évben el kell költeniük, ha ez nem sikerül, akkor a fennmaradó részt vissza kell fizetniük az államnak. 2005-ben 1365 szervezet tartozott ebbe a kategóriába, tavaly már 1711 szervezet lett gazdagabb 100 ezer koronánál nagyobb összeggel. Azoknak a szervezeteknek független könyvvizsgáló céggel is ellenőriztetniük kell a felhasználást azoknak a szervezeteknek, akik egymillió koronánál nagyobb összeget kaptak.
Milyen célok támogathatóak idén
– szellemi értékek fejlesztése és védelme
– emberi jogok védelme
– természetvédelem
– az egészségvédelem és művelődés támogatása
– a gyermekek és fiatalok, valamint az egészségkárosodottak sportolási lehetőségei
– szociális segítségnyújtás
– természeti és kulturális értékek védelme
Mit lehet majd támogatni jövőre
– egészségvédelem; a drogfogyasztás elleni küzdelem, a drogfüggők gyógyítása, reszocializációja
– a művelődés támogatása
– a gyermekek és fiatalok, valamint az egészségkárosodottak sportolási lehetőségei
– szociális segítségnyújtás
– kulturális értékek védelme
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.