<p>Egy dél-koreai csapat vihette haza a katasztrófavédelmi célokra fejlesztett robotok idei kaliforniai versenyének kétmillió dolláros fődíját.</p><div> </div>
Dél-koreai csapat nyerte a katasztrófavédelmi robotfejlesztő versenyt
Az amerikai védelmi minisztérium kutatásokért felelős részlege (DARPA) által a 2011-es fukusimai atomerőmű-katasztrófa tapasztalatai hatására - akkor nem sikerült leereszteni a túlterhelt reaktorokban felhalmozódott hidrogént anélkül, hogy komoly sugárzásnak tették volna ki a műveletet elvégző munkásokat - meghirdetett 3,5 millió dollár összdíjazású versenyen olyan robotok indulhatnak, amelyeket az ember számára túl veszélyes helyzetben történő feladatvégzésre fejlesztettek ki.
A helyszínen - a Los Angelestől keletre fekvő Pomonában - ezrek által követett szombati döntőben a dél-koreai Kaist csapat három évig fejlesztett DRC-Hubo elnevezésű, emberszerű - 1,80 méter magas, 80 kilós - robotja végzett az első helyen, miután kevesebb mint 45 perc alatt oldotta meg a minden csapat számára kijelölt nyolc, valós katasztrófahelyzetet szimuláló feladatot.
A második hellyel járó egymillió dolláros (280 millió forint) nyereményt a floridai IHMC Robotics of Pensacola elnevezésű csapat vihette haza, a harmadik a szintén amerikai Tartan Rescue of Pittsburgh lett, ők 500 ezer dollárral (140 millió forint) lettek gazdagabbak.
A versenyen összesen 23 csapat vett részt, amelyek közül 12 amerikai volt, míg a többi 11 Japánból, Németországból, Olaszországból, Dél-Koreából és Hongkongból érkezett. A versenyen a robotoknak több, egyre nehezebb feladatokkal szembesítő fordulón kell bizonyítaniuk.
Gill Pratt, a DARPA egyik vezetője és a verseny szervezője szerint a megmérettetés megmutatta, hogy a robotok nem csupán gyakorlati feladatok elvégzésére alkalmasak. "Abban is segíthetnek, hogy közelebb hozzák egymáshoz az embereket" - tette hozzá, felidézve, hogy a verseny nézőiben láthatóan komoly szimpátiát keltettek a feladatokat sikerrel megoldó, vagy éppen hibát vétő, felboruló robotok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.