Világszerte több mint 200 millió kábítószerfüggő ember él, a legális (alkohol- és nikotinfüggőket) és illegális drogfüggőket is beleértve – áll az ENSZ kábítószer-ellenes harcért felelős bizottságának jelentésében.
Csökken a drogfüggők száma
Az európai drogfogyasztók szokásai évek óta nem változnak: többségben vannak a marihuánafogyasztók, köztük is a férfiak, ismét megnövekedett a pervitinfogyasztók száma, a szintetikus kábítószerekhez is egyre többen nyúlnak. Az uniós piacon rendkívül népszerű a kokain is, melynek ára 2005-ben lényegesen csökkent. A legfrissebb felmérések szerint Európában 1,2–2,1 millió problémás kábítószer-fogyasztó él, közülük hozzávetőleg 850 ezer – 1,3 millió személy lehet intravénás fogyasztó. Az ország három elvonójában tavaly legalább háromszáz marihuána- és hasisfüggőt kezeltek – ez a mutató pedig évről évre rosszabbodik. Szakértők szerint elsősorban az emberek gondolkodásán kell változtatni, mivel manapság sokan élnek abban a tévhitben, hogy a marihuána – mivel a könnyű drogok közé sorolják – nem lehet ártalmas. „Ennek pontosan az ellenkezője az igaz. Meggyőződésem, hogy a marihuánát már a kemény drogok közé kéne sorolni. Átlagosan 7,8 százalékos THC-tartalma van, de volt rá példa, amikor 30 százalékot is mértek a lefoglalt anyagban, ez pedig már nagyon veszélyes lehet” – magyarázta Mária Kastelová, a kormány drogmegelőzési bizottságának munkatársa.
Támogatják a drogellenes harcot
A helyzet a marihuánafogyasztás terén viszont nem csak Szlovákiában, hanem Európa számos országában rosszabbodott. Lényegesen több kábítószer kerül forgalomba, mint amekkora a kereslet.
Szlovákia tavaly – Németországgal és Csehországgal együtt – bekapcsolódott egy programba, melynek keretében a kábítószer-ellenes harcra és megelőzésre egymillió eurót szán a három ország.
Blažej Slabý, a drogmegelőzési bizottság elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: 2008-ig még 400 ezer eurót fognak szétosztani különböző drogmegelőzési projektek támogatására.
Az uniós támogatást nonprofit szervezetek, iskolák, városok és kisebb községek is kérvényezhetik. Egy projektre legkevesebb 25 ezer, legtöbb 50 ezer eurót adhatnak. A projekteket október 27-ig lehet előterjeszteni. Szlovákia viszont még mindig tart egy rekordot: a kábítószerfüggők között továbbra is nálunk van a legkevesebb HIV-fertőzött a világon. A szlovák drogfüggők közül ugyanis csak 1,3 százalék fertőzött a halálos vírussal. Szakértők szerint ehhez az adathoz elsősorban az úgynevezett street workerek – utcai szociális munkások – munkája járult hozzá. Tevékenységüket már negyedik éve támogatják a kábítószer ellenes alapból.
Népszerű a honlap
A Szlovákiában egy éve elindított kábítószerrel kapcsolatos információs honlap jelenleg is nagy érdeklődésnek örvend. A célja egy helyen, és a lehető legaprólékosabban tájékoztatni a fiatalokat, a drogfüggőket, a közvéleményt és a szülőket a kábítószer-fogyasztás, de ugyanígy az alkoholfogyasztás veszélyeiről, a megelőzési lehetőségekről, és az aktuális statisztikákról. A polgárok a www.infordrogy.sk honlapon minden aktuális statisztikai adathoz könnyen hozzájuthatnak. A Slabý által irányított nemzeti drogellenes központ három éve működik. Hat főállású, három bedolgozó és további 20 egyéb munkatársa van. Költségvetése évi 9 millió korona, 4,6 milliót az államtól kap, a többit az uniótól. A testület elnöke szerint a honlap is jelentősen hozzájárul a megelőzéshez, hisz a világhálót egyre több ember használja. Az oldalon található összes statisztikai adat és információ szabadon letölthető és felhasználható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.