Csiga

Némely vidéken kedvelt böjti eledel. Csak akkor szabad megenni, ha meggyőződtünk róla, hogy a készítés előtt közvetlenül még élt. Mielőtt a csigát forró vízbe dobjuk, szagoljunk meg jól minden egyes állatot, mert a rossz szagról egészen bizonyosan megállapíthatjuk, hogy már nem él.

Némely vidéken kedvelt böjti eledel. Csak akkor szabad megenni, ha meggyőződtünk róla, hogy a készítés előtt közvetlenül még élt. Mielőtt a csigát forró vízbe dobjuk, szagoljunk meg jól minden egyes állatot, mert a rossz szagról egészen bizonyosan megállapíthatjuk, hogy már nem él. Lyuggatott tálcán tálaljuk, amelyet egy másik tálra teszünk. A csigát csipesszel vesszük ki. A kereskedésekben csigavillát is árulnak.

Csipketisztítás

Finom csipkeanyagot bóraxos langyos vízben mossunk, káliszappannal vagy szappanpehellyel. Nem szabad dörzsölni a csipkét, csak jól kinyomkodni és utána kiöblíteni. Mellőzzük a kicsavarást is, hanem e helyett tiszta ruha között nyomjuk ki belőle a vizet, miután előzőleg jól kihúzogattuk a csipkét. Ha azt akarjuk, hogy tartása legyen a csipkének, az öblítővízbe tegyünk egy kis zselatint. Ha pedig sötétebb színűre akarjuk festeni – ivoir vagy ecru színre – tegyünk az öblítővízbe teát vagy kávét. Ruhán keresztül vasaljuk langyos vassal, vagy pedig minden vasalás nélkül is hagyhatjuk, ha nedvesen kihúzogatva, gombostűkkel kifeszítve szárítjuk.Értékes antik csipkéket lehetőleg ne mossunk vízben. Állítsuk néhány órára vegytiszta benzinnel töltött, befedett edénybe. Mikor kiveszszük, könnyedén nyomjuk ki és öblítsük át tiszta benzinben. Azután rázzuk ki, és fektessük régi, finom vászon közé, ami a maradék piszkot is tökéletesen magába szívja belőle. Az egész munkát nappali világítás mellett végezzük, és vigyázzunk, hogy ne dolgozzunk tűz közelében, mert a benzin könnyen robban. Még az égő cigaretta is veszélyes lehet. Az apró szakadásokat tisztítás előtt javítsuk ki finom csipkecérnával. Ha nagyon megrongált állapotban van a csipke, jobb, ha nem magunk javítjuk és tisztítjuk, hanem szakértő kezekbe adjuk.

Fekete csipkék a használatban gyakran megvörösödnek. Az eredeti színét úgy adhatjuk vissza a csipkének, hogy egy marék csalánnal hideg vízben feltesszük a tűzre, és egy fél óra hosszat főzzük. Ha a víz kihűlt, kivesszük a csipkét, kinyomkodjuk, kiöblítjük és langyos vassal nedvesen vasaljuk át a baloldalán. Ha nagyon elpuhult a csipke, akkor vasalás előtt áthúzogatjuk olyan öblítővízben, melyben egy kevés zselatint vagy gumiarábikumot oldottunk fel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?