Cseh vagy német volt?

Prága. Cseh vagy német nemzetiségű volt-e Emil Škoda, a csehországi nehézipar egyik megalapítója? Erről robbant ki vita a csehek és a németek, illetve osztrákok között.

„A csehek olyan világhírű iparmágnással büszkélkednek, aki valójában német volt. Rosszul, hibásan beszélt csehül, németül viszont folyékonyan, német iskolákba járt, német felesége volt és gyermekei már teljes egészében németnek vallották magukat”– állítja a szudétanémetek Ausztriában megjelenő lapjában, a Sudetenpostban Franz Volk, osztrák történész.

„Akinek erről kétségei vannak, az emlékezzen vissza arra, hogy Emil Škoda unokáját a csehszlovák hatóságok a 2. világháború után német nemzetisége miatt internáló táborba zárták” – írja az újság. Leszögezi: mindez csak újabb bizonyítéka annak, hogy bár a csehek a kitelepített szudétanémetek minden követelését a háború után elszenvedett sérelmekért elutasítják, de munkájuk eredményeit azért előszeretettel kisajátítják. Hasonló hangnemben foglalkozott a témával a tekintélyes bécsi Die Presse is.

A cseh történészek Emil Škoda német nemzetiségéről szóló állításokat határozottan elutasítják. „Bár tény, hogy Škoda utódai valóban elnémetesedtek, ő maga cseh családból származott. Nagyapjának Pilsenben kis lakatos műhelye volt” – állítja Vladislav Krátký, a pilseni Škoda Múzeum igazgatója. Szerinte írásos bizonyítékok léteznek arról, hogy Emil Škoda saját magát „pilseni csehnek” nevezte.

Krátký azonban elismeri, hogy a szudétanémetek állításaiban is van valami igazság. „Valóban jobban beszélt németül, mint csehül, mert német iskolákat látogatott. Mű?szaki végzettséget azonban anyanyelvén akkor nem szerezhetett. Cseh nyelvű műszaki iskolák akkor még nem léteztek” – fejtette ki a múzeumigazgató a Lidové Noviny című prágai lapban. Megjegyezte: Škoda gyakorlatiasan viselkedett és a közéletben meglévő cseh–né?met ellentéteket soha nem engedte be gyáraiba. Egyik unokája pedig valóban a pilseni internálótáborban halt meg a világháború után. Ő volt egyébként a korabeli hadiiparban is komoly szerepet játszó pilseni Škoda Művek utolsó tulajdonosa azok államosítása előtt.

„Mindezek ellenére úgy állítani be a dolgokat, mintha Emil Škoda egyértelműen német lett volna, félrevezető és hibás. Egyrészt ugyanis biztos, hogy cseh gyökerei vannak, másrészt pedig abban a korban a csehországi lakosság még nem oszlott olyan egyértelműen csehekre vagy németekre, mint a későbbi évtizedekben” – magyarázza a helyzetet Krátký.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?