Bush elnöknek meg kell vétóznia az amerikai kongreszszus döntését, ha fenn akarja tartani a Kubára vonatkozó utazási korlátozó intézkedéseket. A szenátus ugyanis a múlt héten 59-36 szavazati aránnyal – a képviselőház szeptemberi állásfoglalásához hasonlóan – elutasította, hogy közpénzt használjanak fel az intézkedések betartatására. George W. Bush viszont két hete kemény Castro-ellenes hangvételű beszédében indokolta, hogy a tilalomnak érvényt kíván szerezni.
Bush nem engedné Kubába az amerikaiakat
A megnyilatkozó utazási irodák szerint a korlátozások feloldása esetén évente akár két-három millió amerikai is ellátogatna turistaként Kubába. Hat még a nosztalgia, a múlt század negyvenes-ötvenes éveinek legendája, amikor Havanna és a varaderói tengerpart az amerikaiak talán legkedveltebb üdülési célpontja volt. Havannában próbálták ki az új gépkocsmodelleket, s a szállodák lokáljaiban, a kaszinókban léptek fel (állítólag a maffia biztosításával) neves észak-amerikai énekesek, akik egy-egy hétvégére Floridából ruccantak át. A kubai szivar, miként a rumos koktélok és a zene sem veszítettek népszerűségükből. Miami zsúfolt városképével szemben Havanna a spanyol építészet karibi relikviáit kínálja, még az esetenként lerobbant, a tenger sós vize, a párás levegő pusztításának kitett formájukban is. Az észak-amerikai turisták nélkül is fellendült az idegenforgalom az utóbbi években, nyugat-európai, mexikói, argentin és kanadai tőkével szállodák sora épült. A hivatalos statisztikai adatok szerint a turizmus adja immár a kubai állam devizabevételeinek 40 százalékát. Az idén az idegenforgalom várhatóan rekordot dönt csaknem 1,9 millió látogatóval. A kanadaiak mellett főleg német, olasz, spanyol, francia és skandináv turisták élvezik a nyárias meleget, a fürdésre alkalmas tengert a téli időszakban.
A korlátozó amerikai intézkedéseket nemcsak a turizmus feszegeti. Csupán az utóbbi két hónapban négy amerikai államból látogatott – szenátorok vagy képviselők vezetésével – agrárdelegáció Kubába. Ugyan Washington 1962 óta kereskedelmi, pénzügyi embargót léptetett életbe válaszként arra, hogy Castro forradalma kártalanítás nélkül kisajátított amerikai érdekeltségeket, ám a Bush-kormányzat két éve engedett a mezőgazdasági lobbi nyomásának. Azóta készpénzfizetés esetén amerikai agrártermelők értékesíthetnek Kubában.
A korlátozások ellenzői politikai érveket is sorolnak. Byron Dorgan demokrata párti szenátor az utazási korlátozások egyik fő kifogásolója például kijelentette: „nem konstruktív Fidel Castrót megpróbálni büntetni oly módon, hogy az amerikaiakat megfosztják utazási joguktól.” S különösen nem járható út, hogy a jogfosztás betartását amerikai adófizetők pénzéből finanszírozzák. Sok törvényhozó szerint a négy évtizede érvényben lévő embargó nem hozta meg eredményét, ellenkezőleg Castrónak segít, mentséget kínál a hiánygazdálkodásra, a diktatúrára. A Szovjetunió széthullása, a segélyek megszűnte ellenére a kubai rendszer talpon tudott maradni, Castro népi hősként pózolhat, dacolva az Egyesült Államok nyomásával.
A Fehér Ház máris jelezte, hogy elfogadhatatlan a törvényhozási döntés, mert „a szankciók feloldása segítséget nyújtana a kétségbeesett és elnyomó rendszernek”. Nem kétséges, Bush elnököt a jövő évi választások is befolyásolják: a Castro-ellenes kubai-amerikaiak által uralt Florida állam 25 elektori mandátuma a tét. Az áprilisban Kubában súlyos börtönbüntetésekre elítélt 75 ellenzéki ügye fontos adulap a havannai rendszerrel szembeni kemény politika folytatásának indokai között. Egyébként az ítéletek az Európai Uniót is retorziókra késztették, s elképzelhető, hogy Havanna szempontjából kedvezőtlenebb lesz most november 4-én az ENSZ-közgyűlési szavazás, amelyet immár tizenkettedik alkalommal ejtenek meg az Egyesült Államok Kuba elleni embargó megszüntetéséről. ĺgy nyilvánvalóan egyelőre – legalábbis az elnökválasztás lefutásáig – maradnak az amerikai állampolgárok kubai utazásait korlátozó rendelkezések is. A kérdés legfeljebb az, hogy meddig.
A kubai helyzetnek szentelt október 10-i beszédében Bush elnök kijelentette: „nincs tirannus, aki örökké dacolhat a szabadság hatalmával”. Bush közölte azt is, hogy felállítanak egy bizottságot a szabad Kuba elősegítésére.
Nem fér kétség hozzá, hogy utódlásának előkészítése napirenden van. A hivatalos jelölt testvére, Raul Castro. A megfigyelők egyelőre találgatnak az utódlás elképzelhető forgatókönyveiről, ám a döntő többségük egyetért abban, hogy amíg Fidel kezében tartja a hatalom gyeplőjét, nyitásra nincs esély. Hiába próbál meg a külvilág az eddiginél nyíltabb és határozottabb támogatást nyújtani a formálódó, ám egyelőre elszigetelt ellenzékieknek. A szakértők abban is egyetértenek viszont, hogy Fidel távozásával a jelenlegi rendszer nem lesz átmenthető tartósan változások nélkül. Jelek szerint bizonyos erők, így elsősorban a fegyveres testületek máris beépültek a gazdasági életbe, például a turizmus ágazatába, hatalommentési szándékkal.
A Bush által említett bizottság terve csak egy elem. Az Egyesült Államokban élő több mint egy millió kubai egy része ugrásra kész, egyebek között befektetési, üzleti célokkal. Miként egyéb észak-amerikai vállalkozók, cégek is irigykedve látják, hogy a kubai piacra már betörtek vetélytársak. A Fidel-rendszer végére spekuláló időszakban nem igen szerencsés lemaradni sem a kínálkozó tortaszeletekről, sem az események helyszíni befolyásolásáról. Alighanem ezzel is magyarázható a kongresszusban erősödő igény az eddigi elszigetelési politika feladására.
Mert ugyan ütőkártyaként Washington lebegteti igényét a kisajátított amerikai vagyonok kárpótlására, ám majd fél évszázad elteltével ennek esélye kétséges.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.