Bicikliző királyok Skandináviában

Haakon norvég trónörökösről azt tartják a hívei, hogy ő a modern férfi megtestesítője. Példás apa válhat belőle – ennyi igaznak tűnik. Haakon herceg ugyanis jelezte: élni kíván a törvények nyújtotta lehetőséggel, amely négy hét fizetett apasági szabadságot engedélyez gyermeke születése után. Felesége, Mette-Marit a múlt szerdán egészséges kislánynak adott életet.

Haakon apja, Harald király súlyos beteg, és valószínűleg hónapokig fiának kell helyettesítenie az állam élén, így nem közömbös, mikor megy apasági szabadságra. A női egyenjogúság harcosai – márpedig ilyenek igen sokan vannak Norvégiában – népünnepélyt rendeztek, amikor a trónörökös először utalt szándékára: felesége mellett marad a szüléskor. A skandináv országokban és Hollandiában modern, „bicikliző uralkodók” valóságos píárkampánnyal próbálják meggyőzni liberális alattvalóikat arról: ők is elfogadják a modern társadalom vívmányait, tevékenységük hasznos az ország számára. A dán, svéd és norvég monarchia internetes honlapján máris olvashatunk a királyi családok jótékonysági, diplomáciai sikereiről, a családtagok modern iskoláztatásáról, a polgári intézményeknél szerzett munkatapasztalatáról. Haakon volt az első európai trónörökös, aki összeköltözött a barátnőjével. Mette-Marit addig pincérnői fizetéséből és egyetemi ösztöndíjából egyedül nevelte egy drogdílertől származó gyermekét. Norvégiában kevesen bírálhatták őket képmutatás nélkül, történetük átlagos a norvég társadalomban. A norvég házaspárok 90 százaléka már azelőtt együtt él, hogy felhúznák a gyűrűt egymás ujjára. A gyerekek felét egyedülálló nők, illetve nem összeházasodott párok kezdik felnevelni.

Svédországban is próbálják kiirtani a diszkriminációt a királyi családból. A stockholmi parlament 1980-ban megváltoztatta az utódlási rendet: azóta az uralkodó legidősebb gyermeke első a sorban, függetlenül a nemétől. Károly Fülöp 1979-ben született, így egy évig ő volt a korona várományosa, a visszamenőleges hatályú reform miatt két évvel idősebb nővére, Viktória megelőzte. A büszke fiús apa, Károly Gusztáv király még a múlt év végén is előrángatta a témát, és újra vitatta a reform jogosságát. A stockholmi udvari szóvivő igyekszik árnyalni Károly Gusztáv nyilatkozatait: szerinte a király igazából teljesen elégedett azzal a móddal, ahogyan Viktória felkészül jövendőbeli királynői feladataira. A trónörökös két évig hallgatott politológiát és történelmet az amerikai Yale Egyetemen, majd gyakornokként dolgozott az ENSZ New York-i székházában, és Svédország több diplomáciai képviseletén. A Die Zeit című német folyóirat gúnyos hangvételű cikkben tudósított arról, ahogy a svéd trónörökös kávét főzött és fénymásolt főnökeinek a berlini svéd kereskedelmi kamaránál. Végül békefenntartónak is kiképezték hazájában, 5 perc alatt teljesítette az 1 km-es erőltetett menetet teljes felszereléssel.

Viktóriát most kevésbé terhelik, egyelőre hiába tanult meg bánni az AK–5-ös gépkarabéllyal, nem tervezik, hogy Koszovóba küldjék szolgálni. Hagynak neki időt, hogy magánéletével foglalkozzon, egy huszonhat éves emberhez illően. A szülőknek nem is lenne joguk beleszólni Viktória párválasztásába, Szilvia királyné maga is hosztesz volt, amikor az 1972-es müncheni olimpián megismerkedett az akkor trónörökös Károly Gusztávval.

Az angolszász oktatási intézmények nem csak a svéd hercegek körében divatosak. A belga trónörökös, Philippe Oxfordban és a kaliforniai Stanford Egyetemen végzett. Amszterdami kollégája, Willem-Alexander Walesben érettségizett 1985-ben, az Egyesült Világ Kollégiumok (United World Colleges) nevű szervezet egyik iskolájában.

Nagy-Britanniában kissé lemaradtak a Windsor-ház modernizálásával. II. Erzsébet több évtizedes uralkodás után végül beleegyezett, hogy adót fizessen, és már windsori palotájába is bárki beléphet, ha kifizeti a 11 fontos belépőt. Ám Diana hercegnő, majd az anyakirálynő temetése, a királynő aranyjubileumának megünneplése megmutatta: a britek milliói számára épp a palotákban játszódó kosztümös dráma hiányozna, ha elnök költözne Erzsébet helyére a Buckingham-palotába.

Pedig Károly például nagyon sok pénzt költ kommunikációs tanácsadói csapatára, de píárosainak láthatóan nehezebb dolguk van, mint a skandináv kollégáknak. Károly esetében az is nagy előrelépésnek számított, amikor például egy hosszú repülőúton félrevonták az ülését eltakaró függönyt, és pár percig kötetlenül elbeszélgetett az őt kísérő újságírókkal. Amikor megérkeztek Dél-Afrikába, még az ott turnézó Spice Girls zenekar tagjaival is együtt mutatkozott, demonstrálva: nemcsak a lovas póló és a vadászat köti le szabadidejében. A kommunikációs szakemberek kénytelenek voltak tájékoztatni a herceget, a túlzottan „alternatív” viselkedésmód igazából nem is áll olyan jól neki. Megkérték, beszéljen kevesebbet az ezoterikáról, az organikus mezőgazdasági módszerekről, a természetgyógyászatról, és szüntesse meg saját építészeti folyóiratát. A brit királyi család igazán megedződhetett volna jobban, a brit sajtó kereszttüzében. II. Erzsébet a brit médiatörténelem egyik első sztárja volt, sokan azért vették meg első televíziókészüléküket 1953-ban, hogy megnézhessék koronázási ünnepséget.

Azt viszont a legprofibb reklámkampánnyal sem lehetne elhitetni az emberekkel, hogy a Windsor-ház az ideális brit család mintaképe. II. Erzsébet nővére és 4 gyermeke közül 3 elvált. Maga a királynő is csak azért kerülhetett egyáltalán trónra, mert nagybátyja, VII. Eduárd 1936-ban egy elvált amerikai nő kedvéért lemondott róla Erzsébet atyja javára. A mai királynő Eduárd nevű fiának sikerült egy píárcég elnöknőjét, Sophie Rhys-Jonest feleségül venni. Ám Sophie is botrány középpontjába került. Egy bulvárlap arab sejknek öltözött újságírója két éve „üzleti tárgyalást” kezdeményezett Sophie cégénél, majd magnóra vette a beszélgetést. Hallható, amint a hercegné ostobának, illetve bábnak nevezi a két legnagyobb brit párt vezetőjét, majd egy kollégája eltűnődik, vajon Eduárd herceg homoszexuális-e. A tekintélyes hetilap, az Economist viktoriánus szerkesztője és azóta is sokat idézett jogszakértő Walter Bagehot már a XIX. században megjövendölte, hogy a királyi família sohasem lesz a családi élet mintaképe. A Bagehotról elnevezett állandó rovat szerzői ma is állítják, hogy a monarchia olyan, mint a vakbél: nincs rá szükség, mégsem fogják eltávolítani amíg nem fáj túlságosan.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?