Becsapódott a Hold felszínébe

Darmstadt. Az előre eltervezettnek megfelelően, közép-európai idő szerint tegnap reggel óránkénti 7200 kilométeres sebességgel becsapódott a Hold felszínébe az első európai űrszonda, a SMART–1.

Egyik fő feladata az új generációjú hajtóműrendszer kipróbálása voltESA-felvételEzt a németországi Darmstadtban lévő irányítóközpont jelentette be. Az Európai Űrügynökség (ESA) kisméretű, kocka alakú szerkezete a várakozásoknak megfelelően feltehetően egy 3-10 méteres krátert vájt a talajban, és az ebből kivágódó anyagmintákat a Földről igyekeznek nagy teljesítményű távcsövek segítségével fényképezni. A holdi talajminta vizsgálata azonban csak az egyik tudományos célja a SMART–1 küldetésének. A másik fontos feladata az volt, hogy kipróbálja azt az új generációjú hajtóműrendszert, amelynek a remények szerint a későbbiekben nagy hasznát veszik majd a bolygóközi űrutazásoknál.

A szondát 2003. szeptember 27-én egy Ariane típusú hordozórakétával indították úti célja felé. Bár a Hold 383 ezer kilométerre van a Földtől, a SMART–1 pályáját úgy tervezték meg, hogy 100 millió kilométeres távolságot fusson be a Hold eléréséig. ĺgy majd három év telt el, mire megérkezett a Holdra. A hatvanas évek végén és a hetvenes évek elején az amerikai Apollo-programban – melynek keretében emberek jutottak el égi kísérőnkre – mindössze három napot vett igénybe a Holdig tartó utazás. A SMART–1-nek több mint egy évébe került, míg 2004 novemberében Hold körüli pályára állt. Az ESA űrszondája viszont ezalatt mindöszsze 60 liter üzemanyagot, azaz xenont fogyasztott el.

Legfontosabb feladatának ugyanis az ún. ionhajtómű-rendszer miniatürizált tesztelését szánták. Ez a szerkezet tulajdonképpen a Nap energiáját hasznosító olyan hajtómű, amelynek hatásfoka a világűrben, vagyis a vákuumban akár tízszer jobb lehet, mint ugyanott egy hagyományos rakétáé. Épp ezért az ionhajtóművekhez nagy reményt fűznek a Naprendszer tagjait kutató űrszondák, vagy pedig a Föld körüli pályán sokáig keringő, és korrekciós manővereket gyakran végrehajtó műholdak esetében (amilyenek például a geostacionárius pályán lévő meteorológiai vagy távközlési műholdak).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?