Bársonyvirággal a fonálférgek ellen

A szakemberek már régóta felismerték, hogy némelyik növényi faj jóval erősebb illatot áraszt a társainál, ami a talajban lakó fonálféreg elriasztására is alkalmas.

A szakemberek már régóta felismerték, hogy némelyik növényi faj jóval erősebb illatot áraszt a társainál, ami a talajban lakó fonálféreg elriasztására is alkalmas. Amint az a Hollandiában elvégzett vizsgálatokból kiderült, a bársonyvirágot az adott parcellán zöldtrágyaként termesztve érzékelhető hatást értek el a talajlakó fonálférgek távoltartásában. A hollandiai kísérlet során a bársonyvirágot zöldtrágyaként elvetették, majd levágták, és szárastul beforgatták a talajba.

A bársonyvirág, más nevén büdöske (Tagetes patula, szlovákul aksamietnica) lándzsás, fűrészes levélkéi jellegzetes illatot árasztanak. Virágai álernyőben megjelenő fészekvirágzatban csoportosulnak. Sárgás vagy bársonyos barnásvörös színűek. Virágzása folyamatos, de ehhez az elnyílt részeket le kell vágni. Fényigényes és meleget kíván. Közepes tápanyagtartalmú, jó kerti talajt igényel. Vízigénye közepes. Felhasználható virágágyak szegélyezésére, de ablakláda, kerti virágtartó díszítésére is.

A vizsgálatok során megállapítást nyert, hogy a Pratylenchus nemzetségbe tartozó fonálférgek ellen, amelyek főleg az eper, a hagymafélék, a póréhagyma és a sárgarépa károsítói, a Ground Contol névre keresztelt bársonyvirágfajta éri el a legjobb riasztó hatást. A közzétett eredmények alapján a talaj fonálféreggel való fertőzöttségét 95%-ban csökkentette.

Ez a bársonyvirág fajta közvetlenül elvethető az ágyásokba, vagy akár palántákról is telepíthető. A magokat 30 cm széles sortávolságra, méterenként hozzávetőlegesen 20–40 szemet 1,5–2 cm mélyre vetik. Egy hektár bevetéséhez mintegy 10–15 kg vetőmag szükséges. Az optimális keléshez ajánlott, hogy az elvetett mag legalább 4–5 napig egyenletesen nedves földben legyen. A vetés ajánlott ideje május–június, de még a korai zöldségfélék lekerülése után is vethető.

A kellő fonálféreg-riasztó hatás eléréséhez a bársonyvirágot ajánlott legalább 100 napig a területen hagyni. A talajba való bedolgozás előtt megközelítőleg egy héttel az állományt célszerű lekaszálni és összezúzni, majd ezt a zöldtömeget a talajba bedolgozni. (Forrás: semo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?