Barangolás a spanyol fővárosban

Amikor pár éve egy szép őszi napon, szeptember közepe táján a madridi repülőtéren gépünkből kiszállva az egykori Hispánia, vagyis Spanyolország földjére léptünk, rendkívül kellemes, tiszta levegő fogadott. Az enyhe légáramlatok úgyszólván cirógattak, az ég pedig olyan áttetszően kék, akár csak egy impresszionista festményen.

Ez pedig mindenekelőtt annak köszönhető, hogy Madrid 655 m-re van a tenger szintje fölött, így Európa legmagasabban fekvő fővárosa. Ezen kívül észak és északnyugat felől a sokáig hó fedte Sierrade Guadarrama és a Sierra de Gredos hegyláncai határolják, és javítják az éghajlatát.

A belváros felé tartva idegenvezetőnk megismertet az ország és a főváros történelmével, amiből megtudjuk, hogy a félsziget őslakói az ibérek voltak, majd a föníciaiak, a görögök, később rövid időre a karthágóiak, majd i. e. 206-ban a rómaiak foglalják el, és mintegy félezer évig uralják a félsziget jelentős részét. A Római Birodalom bukása után megjelennek a nyugati gótok, s az említett népcsoportok összeolvadásából a VII. és VIII. század folyamán kialakul a spanyol nép és nyelv.

Közben alig vesszük észre, máris a főváros legforgalmasabb központjában, a Puerta del Sol téren találjuk magunkat. Itt helyezték el azt a bizonyos nulla kilométerkövet, ahonnan a spanyolországi útvonalak hosszát hivatalosan számítják, s amelyet két szökőkút, egy mackószobor – mely benne van a város címerében – tesz kedvessé egyéb, jelentős műemlék híján. Néhány szállodán és bankon kívül itt található a főváros legnagyobb önkiszolgáló büféje, ahol aztán, kedvező árai révén jól befalatozunk. Egyébként innen indulunk tovább a főváros legszélesebb, legforgalmasabb, s egyben leghosszabb útján, az Alcalán, ahol többek között alkalmunk adódik a Szépművészeti Múzeum, főként spanyol (Goya, Zurbaran stb.) mesterek műveiből álló gyűjteményét, valamint a San Joé-műemléktemplomot megcsodálni. Innen aztán rövidesen eljutunk a világ egyik leghíresebb, legrégibb és legismertebb képgyűjteményével rendelkező Prado Múzeumba, melynek termeiben több mint 3000 festményt, köztük Velazquez-, Tiziano-, Tintoretto-, Goya-, Greco-, Murillo-, Bruegel-, Dürer-, Rafaello-, Veronese-, Rubens-művet tekinthettünk meg.

A késő gótikus stílusban emelt Szent Jeromos-templomból a városligetként emlegetett, mintegy 145 hektár területű Retiro-parkba vonulunk, ahol több szökőkút, szobor, oszlopsor, kiállítási csarnok szépsége ejt bámulatba, és ahol a kiadók éppen ottlétünkkor rendezték meg az évi könyvvásárt. Természetesen elzarándokoltunk Madrid legnagyobb Magángyűjteményébe a Lazaro Galdiano Múzeumba is, melyet – Anglián kívül – az angol festők legnagyobb gyűjteményeként tartanak számon a világon.

Ugyancsak nagy élményt jelent a köztereken álló szobrok, szoborcsoportok látványa, mint például a Kolumbusz-emlékmű, a Goya-, a Velazquez- és a Murillo-szobor, a Cervantes-emlékmű, míg a 400 templom közül a már említetteken kívül Szent Miklós, Szent Pál és Szent Ferenc temploma, a kettős tornyú klasszicista Miasszonyunk-székesegyház megtekintése buzdít áhítatos elmélkedésre. A palotákkal körülvett Plaza Mayor tér, mely egykor lovagi játékok, kivégzések, bikaviadalok, szentté avatások, eretnekégetések és más „attrakciók” színhelye volt, napjainkban a madridiak és a turisták paradicsoma.

Ha már itt vagyunk, ellátogatunk a Madridtól északnyugatra fekvő Escorialba és az Elesettek völgyébe. Az előbbi oly lenyűgözően hatalmas és szép épületegyüttes, ahol kolostor, templom, kripta, valamint a királyi rezidencia kapott helyet, s amelyet a világ nyolcadik csodájaként emlegetnek, hogy szinte lehetetlen leírni azt a hatást, amit az épületkolosszus bebarangolása gyakorol az emberre. Az utóbbi pedig a polgárháborúban elesett egymillió spanyol emlékére állított, mintegy 150 m magas és 180 000 tonnás kereszt, az alatta levő sziklába vágott hatalmas, 375 m hosszú bazilikával.

Innen dél felé haladva tovább utazunk az ország egykori fővárosába, a magas sziklahátakra épült és a Tajo folyóval három oldalról körülvett, műalkotásokban gazdag, ezért nemzeti műemlékké nyilvánított egykori fővárosba, Toledóba, ahol a spanyol katolikus egyház prímása napjainkban is székel. Itt mindenekelőtt elzarándokolunk a város szimbólumaként emlegetett hatalmas öthajós gótikus székesegyházba, melynek legfőbb ékessége a gazdagon aranyozott főoltár, valamint az oldalkápolnákban elhelyezett képtárak Goya, El Greco és más hírességek alkotásaival, a kincstár, a szentségház és több műgyűjtemény. Ezen túlmenően a város mintegy negyven temploma közül sokban láthattunk csodálatos El Greco-festményeket, hiszen a mester művészetének csúcspontján s egészen haláláig itt élt és alkotott.

Az említetteken kívül természetesen alkalmunk adódott megcsodálni még számos műemléket, megízlelni több ételkülönlegességet, köztük a fogolypörköltet, a töltött omlettet, a toledói, azaz eredeti marcipánt. És megtapasztalhattuk az ottani emberek udvariasságát, kedvességét, nagyvonalúságát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?