Az utántermesztett vetőmag

Az uniós vetőmagpiac évek óta visszatérő gondja az utántermesztett vetőmag, az úgynevezett Farm Saved Seed (FSS) kérdése. Ma az unió területén a vetésterületek csupán 50%-án használnak minősített vetőmagot.

Az uniós vetőmagpiac évek óta visszatérő gondja az utántermesztett vetőmag, az úgynevezett Farm Saved Seed (FSS) kérdése. Ma az unió területén a vetésterületek csupán 50%-án használnak minősített vetőmagot. Mivel nem minden országban működik hatékony rendszer a licencdíjak begyűjtésére, ez évente 65 millió euró veszteséget okoz a szektornak. Nagyon fontos a folyamatos kommunikáció a minősített vetőmag előnyeiről, a nyomon követhetőségről. Másrészről tudatosítani kell, hogy a felhasznált fajta növényfajta oltalomban részesített, ezért a gazdálkodókat számos kötelezettség terheli, beleértve a fajtahasználati díj megfizetését. Ennek érdekében az Európai Vetőmag Szövetség (ESA) ülésein is rendszeresen foglalkoznak a kérdéssel. Legutóbb például a vetőmagzsákokon feltüntetendő, az EU-ban egységesen használható szöveget dolgoztak ki, amelyet a vásárláskor a felhasználónak el kell fogadnia. „Ez a növényfajta oltalomban részesített. A fajta utántermesztése nyilatkozattételre, valamint a licencdíj megfizetésére kötelez. A nyilatkozattétel és a fizetés módja tagországonként eltérő. További információért kérjük, forduljon a begyűjtést koordináló szervezethez vagy pedig a nemzeti vetőmag szövetséghez. Az így befolyt licencdíj a nemesítést, az új fajták kifejlesztését szolgálja.”

A vásárlási feltételek fenti módon történő közlését jelenleg minden tagország vizsgálja, hiszen a vonatkozó nemzeti jogszabályok eltérő módon rendelkezhetnek.

Tavaly az Európai Vetőmag Szövetség és az európai gazdákat tömörítő COPA-COGECA szervezet között is zajlottak megbeszélések, amelyek célja az volt, hogy a két szervezet megtalálja azokat a közös pontokat, ahol a kölcsönös érdekek mentén az együttes fellépés lehetséges. Egyetértettek abban, hogy a gazdáknak továbbra is szükségük van a nemesítés által nyújtott előnyökre, az új fajtákra. A nemesítési programokat viszont csak abban az esetben lehet kellő színvonalon végrehajtani, illetve tovább folytatni, ha a fajták után járó licencdíjak begyűjthetők lesznek. Az EU 27 tagországából jelenleg csak 11-ben működik az utántermesztett vetőmag után járó licencdíj begyűjtésére vonatkozó rendszer. A két szervezet a helyzet alapos felmérése érdekében közös felmérést készít a 27 tagország minősített vetőmaghasználatáról, az idevonatkozó nemzeti jogszabályokról és a fajtanemesítő cégek tevékenységéről. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?