Az új büntető törvénykönyv szerint...

Pozsony. Szándékos emberölésért az új büntető törvénykönyv szerint 10-15 év szabadságvesztés jár. Ha túl sok a súlyosbító körülmény, a kiszabható büntetés alsó határát egyharmaddal, viszszaeső elkövető esetében kétharmaddal emelhetik.

Pozsony. Szándékos emberölésért az új büntető törvénykönyv szerint 10-15 év szabadságvesztés jár. Ha túl sok a súlyosbító körülmény, a kiszabható büntetés alsó határát egyharmaddal, viszszaeső elkövető esetében kétharmaddal emelhetik. Rendkívüli büntetés szabható ki, ha az illető két vagy több embert gyilkolt meg; ha a gyilkosságot rendkívül durva módon követte el; ha visszaeső bűnözőről van szó; ha az áldozat 15 évesnél fiatalabb vagy terhes nő volt; ha a tettes áldozatával faji, nemzetiségi, politikai vagy vallási hovatartozása miatt végzett; ha tanút, tolmácsot vagy törvényszéki szakértőt tett el láb alól; vagyonszerzés céljából vagy azért ölt, hogy elterelje a figyelmet más bűncselekményről.

Túszejtésért 3-10 évi szabadságvesztés jár, de itt is lehetnek súlyosbító körülmények, s akkor a büntetés 8-12 év között mozog.

Csak a büntetése legalább kétharmadát letöltő személyt lehet feltételesen szabadlábra helyezni, ha pedig rendkívül súlyos bűncselekmény miatt került rács mögé, ez csak a büntetés háromnegyedének a letöltése után jöhet szóba. Ha életfogytiglani szabadságvesztésre ítélnek valakit, leghamarább 25 év után merülhet fel a büntetés enyhítésének a lehetősége. Idén januártól az is súlyosbító körülmény, ha az elkövető a bűncselekmény elkövetése közben megerőszakol valakit, vagy ha a bűntettet egy harmadik személy lakásában követi el.

Henrich Masár visszaeső bűnöző, de gyilkosságért most először ítélték el. Azokkal szemben, akik bizonyos erőszakos bűncselekmények elkövetéséért már harmadszor állnak a bíróság előtt, érvényesíthető a háromszor és elég elv, azaz életfogytiglani szabadságvesztést is kaphatnak. Akit ezen elv alapján ítélnek el, azt nem lehet feltételesen szabadlábra helyezni. Az új Btk. az erőszakos bűncselekményekkel kapcsolatban bevezette a kétszer és elég elvet is, vagyis például akit már korábban előre megfontolt szándékból elkövetett gyilkosság miatt elítéltek, másodszor automatikusan életfogytiglani börtönbüntetést kap. Az úgynevezett maffiagyilkosságok elkövetőivel szemben az egyszer és elég elvet alkalmazzák. Masár is rendkívüli büntetést kapott, mert tettét rendkívül brutális módon követte el, s egyszerre négy embert ölt meg, valamint a túszejtés is súlyosbító körülmény volt. Ezenkívül pszichopata hajlamai vannak. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?