Az online veszély nem nyaral

hacker k

Itt nyár, ami sokaknak az önfeledt pihenés, utazás ideje is, emiatt az ESET biztonságtechnikai cég blogja szerint érdemes feleleveníti azokat a tippeket, amelyek segíthetnek megőrizni eszközeink biztonságát a napon és az árnyékban.

Az első lépés, hogy eldöntsük, egyáltalán mennyi és milyen eszközt vigyünk magunkkal, ami nagyban függ magától az utazás céljától – túrázás, tengerparti nyaralás, városnézés – illetve még attól is, hogy pontosan hova, melyik országba készülünk.

A céges eszközt kizárólag munkahelyi engedéllyel vigyük magunkkal, és vannak bizonyos országok, ahol az erős szigorúság (átnézhetik, elkobozhatják) miatt akár azt is meg kell fontolni, hogy a csomagba tegyük-e a magán eszközünket– ilyen ország pl. Kína, USA, Izrael. Emlékezetes, hogy a katari foci-vb esetén kötelező jelleggel egy felügyelő appot kellett a látogatóknak a telefonjukra telepíteni, ehhez szintén elég, ha egy korábbi nem használt, üres, de még működőképes telefont viszünk az ilyen utakra a sajátunk helyett.

Ugyancsak az előzetes tervezés része, hogy elgondolkodjunk azon, vajon tudunk-e az eszközeinkre megfelelően vigyázni a szállásunkon, el tudjuk-e zárni, ha a strandon vagyunk. Sok esetben bőven elegendő lehet egy kis méretű tablet is, amin híreket olvasni, játszani, telefonálni is lehet, de filmeket is tudunk rajta nézni.

Sok szállodában van már okostévé, így vihetjük kedvenc filmjeinket egy pendrive-on is. Ha saját gépet viszünk, a mentések előzetes elvégzése is legyen része az indulás előtti teendőlistának.

Jöjjenek akkor az előkészületek. Az aktuális hibajavító frissítések letöltése és futtatása még indulás előtt, ami több szempontból is hasznos ötlet.

Bezárjuk a még nyitott sebezhetőségeket, mindezt pedig még az otthoni kellemes széles sáv kényelmében tesszük, és azt is fontos tudni, hogy számos helyen, szállodákban, panziókban a támadók átverős frissítésekkel próbálnak megfertőzni bennünket, ezért érdemes erre figyelni, vagy az ottani netet nem is használni.

A nyitott publikus wifi veszélyeiről már számtalanszor írtunk mellékletünkben is, ezeknél egy böngésző kiegészítővel akár egy általános iskolás gyerek is képes ellopni a jelszavainkat. Hasznos ötlet még a VPN használata is, és persze minden eszközünkön fusson naprakész vírusvédelmi alkalmazás, legyen titkosítva az eszköz, plusz jelszavas védelemmel is jó, ha el van látva.

Az antivírus-megoldásokban többnyire található lopásvédelmi megoldás is, melynek használatával nyomon követhetjük elveszett eszközeinket, és esetleges lopás esetén távolról is törölhetjük adatainkat. Persze a m egfelelő fi zikai védelem is nélkülözhetetlen, soha ne hagyjuk felügyelet nélkül eszközeinket nyilvános helyen vagy a kocsiban, illetve használjuk a széf vagy értékőrző szolgáltatást a strandon, szállodában.

Ne dőljünk be, ha telefonálnak a bank nevében, hogy éppen most törték fel a számlánkat, és a posztolgatást is érdemes nem azonnal útközben, hanem csak utólag, a hazaérkezés után intézni – írja az ESET blogbejegyzése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?