Az inkák elveszett városa

Lima. Az évtized első, igazán nagy archeológiai leletére bukkantak perui és brit archeológusok Peruban. A felfedezők úgy vélik, hogy az a hely, amelyet éppen feltárnak, könnyen lehet az az eldugott erődítmény, amely a legendás dél-amerikai birodalom megmaradt tagjainak menedéke volt a spanyol hódítókkal szemben.

A lelet helye az Andok déli részén, egy a Machu Picchuhoz hasonló keskeny gerincen, a híres erődtől kb. 30 kilométerre található. Az erőd magába foglal több szakrális (vallási funkciót betöltő) építményt, temetkezési tornyokat és raktárakat.

A Corihuayrachina-erődítmény nyomait a brit kutatók három évvel ezelőtt fedezték fel, de akkor még nem is sejtették, hogy a romok milyen kiterjedésűek. Ekkora, és ilyen mennyiségű építményt magába foglaló inka romokat már 1964 óta nem találtak Peruban.

Az egykori inka birodalom hatalmas kiterjedésű volt, területe a mai Kolumbiától Chiléig húzódott. Azonban a nagy birodalom nem tudott ellenállni a XVI. század derekán Dél-Amerikába érkezett spanyol felfedező Pizarrónak, aki mindössze 160 fegyveressel térdre kényszerítette a lőfegyvereket nem ismerő, hátasokat nem használó inkákat.

Ám mintegy 50 ezer inka harcos visszavonult az elszigetelt Vilcabamba nevet viselő terület határai közé, ahol a most felfedezett erőd lehetett az egyik végvárként funkcionáló erősségük. Az egyre nagyobb számban érkező spanyol hódítók ellen ezek az ellenálló katonák, mintegy negyven éven át küzdöttek eredményesen.

A felfedezést az egyik brit kutató akkor tette, amikor 1999-ben turistákat vezetett keresztül a Vilcabambán. Ekkor pillantotta meg a romokat, de azok olyan fekvésűek, hogy megközelítésük nagyon nehéz lett volna akkor. Azonban már akkor elhatározta, hogy expedíciót szervez a romokhoz. Végül szponzorra is talált a National Geographic Society „személyében”, így az elmúlt év júniusában az archeológusok eljuthattak az erődítmény romjaihoz, és elkezdődhettek az ásatások. A helyszín valóban távol van mindentől, négy napi utat kell megtenni a legközelebbi lakott településig. A kutatók arra kíváncsiak, hogy az erődítmény valóban az ellenálló inka harcosok bázisa lehetett-e.

Ha így van, akkor az itt talált emberi maradványok vizsgálatai során, minden bizonnyal nem lesznek kimutathatók az európai betegségek nyomai.

Az inka lakosság, több mint 30 milliós létszámát ugyanis az európai hódítók által behurcolt betegségek kíméletlenül megtizedelték. Az új betegségek megjelenésével az inkák létszáma ötmillióra zsugorodott.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?