Az idei esztendő sem volt jobb a tavalyinál

Újabb konfliktusok, háborúk, természeti katasztrófák vannak mögöttünk. Felemelő, az egész emberiség számára hasznos eseményt nem jegyez a krónika, bár lehet, hogy ilyen is történt.

Január

1. Az orosz Gazprom az árvita miatt leállította a földgázszállítást Ukrajnának, amely ezután a Közép-Európa felé futó gázvezetéket csapolta meg. Az energiapánik EU-t is új stratégia kidolgozására késztette.

4. Agyvérzést szenvedett Ariel Saron izraeli kormányfő.

23. Kanadában a konzervatívok győztek az előrehozott parlamenti választásokon, így véget ért a 12 éve tartó liberális kormányzás.

25. A palesztin parlamenti választásokon a radikális Hamász győzött. A nyugati országok leállították a palesztin kormánynak folyósított támogatásokat. Az év folyamán sorra kudarcba fulladtak a palesztin egységkormány megalakítását célzó tárgyalások.

26. Az iszlám országokban hetekig tartó tiltakozási hullám kezdődött egy dán napilapban megjelent Mohamed-karikatúrák miatt.

Február

1. George Bush amerikai elnök az Unió helyzetéről tartott szokásos évértékelő beszédében, az USA történelmi küldetésének nevezte a zsarnokság felszámolását.

22. Irakban, a szunnita többségű Szamarrában felrobbantották a síiták négy legjelentősebb szent helyének egyikét. Ezután megfékezhetetlenné vált a felekezetközi erőszak, polgárháborús helyzet alakult ki.

Március

1–2. Vlagyimir Putyin személyében 13 év után először tett hivatalos látogatást Prágában orosz államfő.

7. Az amerikai kongresszus meghosszabbította a hatóságokat a terrorizmus elleni harchoz kibővített jogkörökkel felruházó USA Patriot törvényt.

10. A koszovói parlament a függetlenséget célként kitűző Agim Ceku egykori albán gerillavezért választotta meg a tartomány miniszterelnökévé.

11. Scheveningeni börtönében meghalt a háborús bűnökkel vádolt Szlobodan Milosevics volt jugoszláv és szerb elnök.

15. Az ENSZ-közgyűlés létrehozta az Emberi Jogi Bizottságát felváltó Emberi Jogi Tanácsot.

19. Fehéroroszországban harmadszor is a hivatalban lévő Alekszander Lukasenkót választották elnökké. A voksolás tisztaságát az ellenzék és a nyugati országok megkérdőjelezték.

26. Ukrajnában a parlamenti választásokon Viktor Janukovics ellenzéki pártja győzött. Az augusztusig elhúzódó, időnként káosszá fajuló kormányalakítási tárgyalások végén az oroszbarát Janukovics lett a kormányfő. A nyugatbarát pártok október 4-én kiléptek a kormánykoalícióból.

28. Izraelben a Kadima párt nyerte az előrehozott parlamenti választásokat, az új kormányt Ehud Olmert alakította meg.

28. A Világbank jóváhagyta a világ legszegényebb országai adósságainak leírását.

28. Franciaországban milliós tüntetéseken tiltakoztak azon törvény ellen, amely alapján a fiatal munkavállalóknak próbaidejük első két éve alatt indoklás nélkül felmondhatnak.

Április

9–10. Olaszországban a parlamenti választásokon a balközép Unió győzött, a kormányt Romano Prodi alakította meg.

11. Szicíliában elfogták az olasz maffia 43 éve szökésben lévő első számú vezérét, Bernardo Provenzanót.

18–20. Hu Csin-tao kínai elnök államfői tisztségében először látogatott az USA-ba.

20. Nepálban zavargások robbantak ki, ezek nyomán Gianendra király átadta a hatalmat a politikai pártoknak. Az új kormány és az 1996 óta fegyveres harcot folytató maoista lázadók november 21-én békét kötöttek.

Május

2. Hivatalba lépett Afganisztán új kormánya.

3. Az USA-ban életfogytiglani börtönre ítélték Zacarias Moussaouit, az egyetlen személyt, aki ellen vádat emeltek a 2001. szeptember 11-i terrorcselekményekkel kapcsolatban.

5. A szudáni kormány és a legerősebb lázadó csoport aláírta a dárfúri békemegállapodást. A polgárháborúban 300 ezer ember halt meg, két és fél millióan menekültek el lakhelyükről.

10. Olaszországban Giorgio Napolitanót, az Unió balközép pártszövetség jelöltjét választották köztársasági elnökké.

15. Washingtonban bejelentették, hogy az USA felújítja teljes körű diplomáciai kapcsolatait Líbiával.

17. A francia nemzetgyűlés a tartózkodási engedély megszerzését szigorító bevándorlási törvényt fogadott el.

19. A német parlament alsóháza a második világháború utáni legnagyobb adóemelésről fogadott el törvényt.

20. Kínában, a Jangce folyón felavatták a világ legnagyobb vízerőművét.

20. Irakban megalakult a nemzeti egységkormány.

21. Montenegróban népszavazáson az ország Szerbiától való különválására szavaztak. A függetlenséget június 3-án kiáltották ki.

25–28. XVI. Benedek pápa Lengyelországba látogatott.

27. Földrengés következtében majdnem hatezer ember halt meg az indonéziai Jáva szigetén.

Június

2–3. A csehországi parlamenti választás után a jobb- és a baloldal között szavazategyenlőség alakult ki a parlamentben, emiatt az új kormányt még november végén sem sikerült megalakítani.

7. Irakban célzott légitámadással likvidálták Múszab az-Zarkávit, az al-Kaida iszlámista terrorszervezet iraki vezetőjét.

15–16. Brüsszelben tartották az európai uniós országok állam- és kormányfőinek csúcsértekezletét.

22. XVI. Benedek pápa Tarcisio Bertone bíborost nevezte ki államtitkárrá (miniszterelnökké), a Vatikán második számú vezetőjévé a 15 év után távozó Angelo Sodano bíboros helyére.

26. A palesztin fegyveres szervezetek felmondták az Izraellel szemben másfél éve vállalt tűzszünetet. 25-én elrabolták őrhelyéről az izraeli hadsereg egy katonáját, válaszul Izrael 28-án nagyszabású hadműveletet kezdett a Gázai-övezetben, majd Ciszjordániában is.

Július

7. A német parlament elfogadta az 1949 óta legnagyobb államigazgatási reformot, a föderalizmus újraosztását.

8–9. XVI. Benedek pápa a katolikus családok 5. világtalálkozója alkalmából a spanyolországi Valenciába látogatott.

10. Lengyelországban Lech Kaczynski államfő az ikertestvérét, a Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetőjét, Jaroslaw Kaczynskit nevezte ki kormányfővé.

10. Az orosz biztonsági szolgálat likvidálta a legkeresettebb csecsen terroristát, Samil Bászájev hadurat.

11. Az EU pénzügyminiszterei jóváhagyták Szlovénia 2007-es belépését az euróövezetbe.

12. Az izraeli hadsereg háborút indított (augusztus 14-ig tartott) Dél-Libanonban, amiért a síita Hezbollah gerillái izraeli területen foglyul ejtettek két izraeli katonát. Az izraeli légierő Bejrútot is bombázta, a Hezbollah katonai szárnya pedig rakétatámadásokat intézett észak-izraeli települések ellen. A harcok miatt egymillió libanoni menekült el, ezernél is többen haltak meg. A harcoknak az ENSZ BT augusztus 11-én elfogadott 1701. számú határozata vetett véget.

15–17. Szentpétervárott rendezték meg a G8, a világ iparilag legfejlettebb hét országa és Oroszország vezetőinek csúcstalálkozóját.

24. Bécsben megtartották a Koszovó jogállásának szentelt tárgyalások első fordulóját.

31. Az ENSZ BT 1696. számú határozatában felszólította Iránt: augusztus 31-ig függessze fel az urándúsítást. Irán elutasította a határozatot, majd október 25-én megkezdte az urándúsítást.

Augusztus

1. Kubában a több mint négy évtizede hatalmon lévő Fidel Castro egészségügyi panaszaira hivatkozva öccsét, Raúl Castrót bízta meg az ország kormányzásával.

10. Nagy-Britanniában tíz, Amerikába tartó utasszállító repülőgép egyidejű felrobbantásának tervét hiúsították meg, az üggyel kapcsolatban 21 pakisztáni, illetve dél-ázsiai származású brit állampolgárt vettek őrizetbe.

12. Günter Grass Nobel-díjas német író beismerte, hogy 17 évesen, a második világháború végén tagja volt a náci párt fegyveres alakulatának, a hírhedt Waffen SS-nek.

14–19. Az első HIV-fertőzés észlelésének 25. évfordulóján Torontóban rendezték meg minden idők legnagyobb AIDS-tanácskozását.

24. A Nemzetközi Csillagászati Unió megfosztotta bolygó besorolásától a Plútót, amely ezután csak törpebolygó, így Naprendszerünkben nyolc bolygó maradt.

Szeptember

6. George Bush amerikai elnök az első erről szóló hírek után egy évvel elismerte, hogy léteznek a CIA titkos, külföldi vallató börtönei.

8. Az ENSZ-közgyűlés elfogadta a terrorizmus elleni harc stratégiájáról szóló határozatot.

9–14. Németországba látogatott XVI. Benedek pápa. Regensburgi beszéde nagy botrányt kavart a muzulmán világban, mert abban idézte egy XIV. századi bizánci császár elítélő szavait Mohamed prófétáról.

15–17. Havannában 56 állam- és kormányfő részvételével rendezték meg az el nem kötelezettek mozgalmának csúcstalálkozóját.

17. Svédországban az ellenzéki jobbközép koalíció nyerte meg a parlamenti választásokat.

24. Svájcban népszavazás erősítette meg a menedékkérők és a bevándorlók bejutását szigorító törvények életbe lépését.

22–23. Franciaországba látogatott Vlagyimir Putyin orosz államfő. Az út során tízmilliárd dollár értékű gazdasági megállapodásokat írtak alá.

26. Japánban lemondott Koidzumi Dzsunicsiro kormányfő, utóda Abe Sindzó, a Liberális Demokrata Párt (LDP) új elnöke lett.

26. Az EB javasolta, hogy Románia és Bulgária 2007. január 1-jétől az EU tagja legyen.

27. A grúz hatóságok őrizetbe vettek négy orosz felderítő tisztet. Az ezt követő kölcsönös szankciók miatt elmérgesedett az orosz–grúz viszony.

Október

1. Ausztriában az 1999 óta ellenzékben levő Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) győzött a parlamenti választáson.

6. Az EU és az USA megállapodott abban, hogy megosztják egymással a légi utasok adatait.

7. Moszkvában megölték az orosz vezetés csecsenföldi politikáját bíráló Anna Politkovszkaja újságírónőt.

9. Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre. Az ENSZ BT 14-én szankciókat rendelt el Phenjan ellen.

13. Az ENSZ-közgyűlés Ban Ki Mun dél-koreai külügyminisztert választotta meg a világszervezet következő főtitkárának, a leköszönő Kofi Annan utódaként.

11. Az iraki parlament elfogadta az ország szövetségi állammá válásáról rendelkező törvényt.

20. A finnországi Lahtiban tartottak nem hivatalos csúcstalálkozó-sorozatot az európai uniós országok állam- és kormányfői (Európai Tanács).

28–29. Szerbiában népszavazáson elfogadták az ország új alkotmányát.

November

5. Bagdadban halálra ítélték Szaddám Huszein volt iraki diktátort az ellene indult első perben, a dudzsaili mészárlás ügyében.

7. Törvényhozási választásokat tartottak az USA-ban, amely után a republikánusok a kongresszus alsó- és felsőházában is elveszítették többségüket. A választás másnapján lemondott hivataláról Donald Rumsfeld védelmi miniszter, utóda Bob Gates CIA-igazgató lett.

18–19. Vietnamban az Ázsiai–Csendes-óceáni Együttműködési Szervezet (APEC) csúcstalálkozóján jelen volt George Bush amerikai, Vlagymir Putyin orosz, Hu Csin-tao kínai elnök és Abe Sindzo japán kormányfő is. Aláírták az Oroszország WTO-csatlakozásának feltételeiről létrejött orosz– amerikai szerződést.

21. Libanonban meggyilkolták a Szíria-ellenes Pierre Dzsemájel minisztert. A merénylet nyomán kormányválság alakult ki.

22. Hollandiában Jan-Peter Balkenende kormányfő kereszténydemokrata pártja nyerte a parlamenti választásokat.

24. Az EU és Oroszország helsinki csúcstalálkozóján Lengyelország vétója miatt nem kezdődhettek meg a tárgyalások egy új partnerségi megállapodásról.

24. Londonban „radiológiai gyilkosság” áldozata lett Alekszandr Litvinyenko volt orosz titkosszolgálati tiszt. Akárcsak az októberi Politkovszkaja-gyilkosságot, ezt is az orosz hatalmi harcokkal hozták összefüggésbe.

27. Hágában megkezdődött a háborús bűnökkel vádolt szerb nacionalista Vojiszlav Seselj pere.

28–29. Rigában rendezték a NATO csúcsértekezletét, amelyen döntés született a bővítési folyamat továbbviteléről.

28–december 1. Törökországba látogatott XVI. Benedek pápa, aki a katolikus egyház fejeként először utazott muzulmán többségű országba.

December

3. Felbomlott a román kormánykoalíció, így az ország 2007. január 1-jei EU-csatlakozása után előrehozott választásokat tartanak.

5. Az EU-ban megállapodás született, hogy a 2004-ben felvett tíz tagállamra az eredetileg tervezetthez közeli időpontban, 2007 végétől kiterjesztik a schengeni övezetet.

6. Az Irak-politika ügyében az amerikai elnöknek javaslatot tevő kétpárti bizottság az amerikai csapatok 2008 végéig Irakból történő kivonását javasolta, valamint a közvetlen tárgyalások megkezdését Iránnal és Szíriával.

10. Meghalt Augusto Pinochet volt chilei diktátor.

11. Az EU külügyminiszterei a csatlakozási tárgyalások részleges felfüggesztését javasolták Törökországgal az állam- és kormányfőknek.

12. Ehud Olmert izraeli kormányfő németországi látogatásán nem cáfolta, hogy országa atomfegyverrel rendelkezik.

14–15. Az EU brüsszeli, a finn elnökséget záró csúcsértekezletén lényegében az unió bővítésének lassításáról döntöttek az állam- és kormányfők, amikor a feltételek teljesítésének szigorúbb ellenőrzését határozták el.

21. Váratlanul elhunyt Türkmenisztán elnöke, Szaparmurat Nyijazov, a türkménbasi.

26. Kilencvenhárom éves korában meghalt Gerald Ford volt amerikai elnök. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?