Jelentős volt a különbség a koronavírus nyugaton tapasztalható enyhébb és a kelet-európai súlyosabb következményei között.
Az európai országok közül a szlovákiai régiókat érintette legsúlyosabban a koronavírus
A 2019 decemberében kezdődött járvány jelentősen megnövelte a halálesetek számát. Európában 2020-ban Észak-Olaszországban, Dél-Svájcban vagy Közép-Spanyolországban volt a legmagasabb a halálos áldozatok száma. A többlethalálozás területi elrendeződése Európában azonban drasztikusan eltolódott annak keleti része felé a járvány második évében.
A Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a legtöbb életévet vesztett régiók Szlovákia, Magyarország és Lettország voltak.
A tanulmány szerint az európai régiók közül a kassai régióban volt a legnagyobb a veszteség, a férfiak többlethalálozását tekintve két lengyel kistérség követte. Az olaszországi Cremona tartomány a negyedik volt. A nők esetében az eperjesi régió volt a második, amelyet több lengyel kistérség követett. Trencsén és Besztercebánya szintén az első tíz leginkább érintett régió között szerepelt az 569-ből.
A tanulmány szerint a kelet és nyugat közötti különbségek a kommunista korszakban gyökerező strukturális és pszichoszociális tényezőkhöz kapcsolódnak. A társadalmi kapcsolatok eltérő intenzitása mellett a lakosság sebezhetőségében is mély szakadék húzódik. A közép- és kelet-európai országok hátrányos helyzetben vannak például a meglévő halálozás miatt is, amelyet a megkésett gazdasági fejlődés csak fokoz. Az állam és a hatóság iránti alacsonyabb bizalom és az ezzel járó gyengébb megfelelés a kormányzati intézkedéseknek szintén a kommunista múltból eredhet a tanulmány következtetései szerint.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.