Az esti mesénél hatékonyabb a beszélgetés

London |

<p>Hatékonyabb a gyerekek anyanyelvi fejlődése szempontjából az alvás előtti beszélgetés, mint az esti meseolvasás - vélik amerikai szakemberek.</p>

Még ha a kisgyermekek nem is tudnak szavakat formálni, egyszerű válaszai egy beszélgetésben segítik őket a nyelvi készségeik fejlődésében. A gyerekekre - négyéves korukig - ilyen szempontból a tévénézés virtuálisan nincs sem jó, sem rossz hatással.

A szülők generációk óta olvasnak meséket a gyerekeknek, gyakran csak azért, hogy a kicsik elaludjanak, vagy az érzelmi kötelék kialakításáért. A versenyorientált szülők, akik minél több tanulmányi előnyhöz kívánják juttatni gyermeküket, gyakran körültekintően olyan könyveket választanak, amelyek segítségével a gyerekek hamarabb tanulnak meg beszélni vagy gyorsabban olvasni - olvasható a The Daily Telegraph online kiadásában (www.telegraph.co.uk).

A Kaliforniai Egyetem kutatója, Frederick Zimmerman és munkatársai által végzett kutatás azonban kimutatta, hogy egy jó kis beszélgetés a gyermekkel hatszor hatékonyabb, mint a meseolvasás.

A szakemberek kétszázhetvenöt olyan családot vizsgáltak, amelyben négyévesnél nem nagyobb gyereket nevelnek. Mérték, mennyit beszélnek hozzájuk a felnőttek, más gyerekek, és mennyi szöveget hallanak a televízióból.

Tesztelték ezeknek a gyerekeknek a nyelvi eredményeit, vagyis azt, hogy milyen jól tudtak beszélgetni vagy magukban beszélni a korai éveikben.

A beszélgetésnek "kitett gyerekek" eredményei hatszor jobbak voltak, mint azokéi, akiknek meséltek. Nagyobb szókinccsel rendelkeztek és kevesebb hibát vétettek, valószínűleg azért, mert beszélgetéskor a felnőtt ki tudja javítani a nyelvtani hibákat.

Azok a gyerekek, akik sokat néztek tévét, nem mutattak javulást nyelvi készségeikben, de a közhiedelemmel ellentétben negatív hatásokat sem észleltek náluk.

A gyerekek felé naponta átlagosan 13 ezer szó irányul és 400 apróbb "beszélgetés" - írják a kutatók, akik azt javasolják, a szülők használják ki ezeket az alkalmakat a hibák javítására és új szavak bevezetésére is.

"Nem elég a gyerekhez beszélni, be kell vonni őket a beszélgetésbe. A gyerekek szeretik hallgatni, amikor a szülők beszélnek hozzájuk, de a gyerekek beszéde akkor ügyesedik, ha ők is próbálják kifejezni magukat. Adjunk esélyt nekik, hogy elmondják, mi jár a fejükben, még akkor is, ha csak gügyögnek" - írta Zimmerman a Pediatrics című amerikai folyóiratban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?