Biológiai terrortól tart a világ.
Az első bioterroristák
Biológiai terrortól tart a világ. Gondolnánk-e, hogy több mint 650 éve már volt példa egy rettegett kórokozó szándékos terjesztésére?
Mostanában, a lépfenés esetek felbukkanása nyomán érdemes felidézni, hogy a történelem során a pestist használták először bakteriológiai fegyverként: 1347-ben a tatárok – amikor a Fekete-tenger partján Caffa kikötőjét ostromolták – pestistől meghalt emberek holttesteit dobták be a kikötőt védő genovai tengerészek közé. Amikor pedig a genovaiak visszatértek otthonaikba, magukkal vitték a betegséget is: 1347 és 1351 között az európai lakosság egyharmada pusztult el a járványban. A pestist egy baktérium, a Yersinia pestis okozza: ez alig néhány ezer éve létezik, s a bélrendszer egyik, nem halálos baktériumának mutációjaként jött létre.
Gyorsan, akár három nap alatt is halálhoz vezethet, ha nem kezelik idejében. Ma már vannak pestis elleni antibiotikumok, de a baktérium gyorsan alkalmazkodik, s rezisztenssé válik a szerekre. Ez magyarázza, hogy miközben a higiéniai feltételek javulásával alig lehetséges a terjedése, a pestis még ma is évente 100-200 ember halálát okozza.
A pestis elleni küzdelemben fontos szerepet játszik a cambridge-i Sanger Intézet kutatóinak felfedezése: sikerült teljesen feltérképezniük a pestisbaktérium génállományát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.