A temetők fénybe burkolózó sírjainak látványa az elmúlt napokban egyre égetőbben emlékeztetett a halál kérdésére és arra az elképzelésre, hogy minden egyes sírhant alatt legalább egy ember fekszik – összességében az egyének milliói, saját személyes történetükkel, kapcsolataikkal és titkaikkal.
Az anyós temetése
Soha nem felejtem el egy idősebb hölgy temetését. Amikor befejeztem a szertartást, az elhunyt menye lépett a mikrofonhoz. Életemben először hallottam egy meny által elmondott, anyósról szóló nekrológot. És az is lehet, hogy először voltam fültanúja annak, hogy egy anyósról ilyen végtelen dicsérettel beszélnek. A nekrológban egy kiváló anyóst méltattak, aki a fia házasságába soha nem avatkozott bele, ám ha kérték, mindig tudott hasznos tanáccsal szolgálni. Anyja volt a menyének is, még ha diszkréten a háttérben húzódott is meg, támasza volt a megfelelő időben a megfelelő helyen. Ez a temetés egy híres aforizmát idéz fel: „Amikor megszülettél, mindenki mosolygott, csak te sírtál; éld úgy az életed, hogy ha el kell hagynod a földi létet, te mosolyoghass, és a többiek sírjanak.” A következő stádium, amikor a többiek is legalább belülről mosolyognak, bízva abban, hogy a hozzátartozójuk már a Teremtőnél van, hogy a szeretettel megtöltött életútja már betetőződött azáltal, hogy biztosan találkozott az igaz szeretet egyetlen forrásával, magával az Istennel.
Nem véletlenül olvasnak az e vasárnapi evangéliumban az egyetlen, örök élethez vezető útról: az Istenhez és a felebarátainkhoz fűződő szeretetről. Amikor is Jézust megkérdezték, melyik parancsolat a legfontosabb, azt válaszolta, hogy „az Istent szeretni teljes szívünkből, teljes lelkünkből, teljes elménkből és teljes erőnkből”, ugyanakkor „szeretni felebarátunkat, mint saját magunkat” (Mt 22, 37). Ezek az igazi kulcsok a mennyei királyságtól, amelyek semmiféle felemásságot nem viselnek el: az Isten az egész embert akarja lefoglalni és besugározni létének minden vonatkozásában – a szívét, tehát az akaratát; a lelkét, tehát a szellemiségét; az elméjét, vagyis az intellektuális aktivitását és végül az akaratát, amely teljes erejéből elkötelezettséget igényel. Szóval ha egyszer az Úrnak „teljesen” el kell fogadnia bennünket, nekünk magunknak kell előre „teljesen” befogadnunk őt – nemcsak elméletben, hanem a mindennapi gyakorlatban is. Az pedig a körülöttünk élő konkrét embereket érinti: ezért egyenjogú a másik parancsolat is, azaz úgy kell szeretnünk őket, mint saját magunkat. Ez a tökéletes megfogalmazás senkinek nem bocsátja meg azt a kimagyarázkodást, hogy nem tudja, miként kell szeretni.
Hogy egyértelmű legyen, hogy az ilyen radikális szeretetre serkentő felszólítás valóban megvalósítható, ezekben a napokban a sírokra helyezett mécseseken kívül még további fények is világítottak: a szentek fényei a mindenszentek ünnepére. Hiszen ők voltak azok, akik a saját életükkel bebizonyították Jézus legfőbb parancsolatának megvalósíthatóságát. A mindenszentek ünnepe és az azt követő halottak napja tehát szorosan kapcsolódik egymáshoz: az első a földöntúli élet végtelenségére, a második a földi élet ideiglenességére utal. A szeretetet művelni a földi élet minden egyes pillanatában az egyetlen út ahhoz, hogy az isteni királyságban elérjük az örökkévaló jelenlétet.
A szerző római katolikus pap
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.