Aki járt már arab országban, tudja, hogy az ottani piacokon, üzletekben kötelező az alkudozás – ha ezt kihagyja a vásárló, megsértődik a kereskedő, mert úgy gondolja, nem tekinti őt üzleti partnernek. Hogyan alkudjunk, hogy a lehető legolcsóbban jussunk hozzá az áruhoz úgy, hogy mindenki elégedett legyen?
Az alkudozás aranyszabályai
Miután kiválasztottuk az árut, az árus számolgatni kezd a számológépén, és olyan árat mond, ami a csillagos eget súrolja. Pl. három vízipipa, egy dohány, díszek és néhány dohányért akár 10 ezer koronának megfelelő összeget is kérhet. A legfontosabb szabály, hogy sose ijedjen meg, és bátran mondjon sokkal kisebb összeget. Mindig csak annak az összegnek a felét ajánlja, amennyit hajlandó adni ezekért a termékekért! Mielőtt elindul a piacra, egy idegenvezetővel egyeztessen, hogy egyes tárgyak mennyit érnek. Pl. egy vízipipa nem lehet több, mint 1000 korona, egy bőrtáska sem haladhatja meg a 700-800 koronát. Vagyis ez esetben 1000-1200 koronának megfelelő összeget is ajánlhat. Soha ne az első ajánlat felét mondja, mert az önnek nagyon rossz üzlet! Teljesen mindegy, mi az ön első ajánlata, az árus azonnal felviszi a hangját, előkerülnek a családi fotók, hogy el kell tartania a családját, a bandita, a maffia és a szabotázs szó szinte megállás nélkül ismétlődik. Miután lenyugszanak a kedélyek, újabb ajánlattal áll elő az árus, ez pedig tíz százalékkal lesz kevesebb, mint az első, azaz 9000 korona. Ön erre a fenti esetben nyugodtan mondja, hogy 1300. Az nem korrekt ajánlat, mondja az árus, tessék komolyan venni őt. Mire ő: 7500, de ez az utolsó ajánlata. Persze, ez még messze nem az utolsó, még újabb csörték, maffiák és banditák várhatók, míg végül 2500-3000 koronában megegyeznek. Előfordulhat, hogy 4000-3500 körül leáll a boltos és ön is, ekkor elő lehet venni a vészmegoldást, azaz hogy rákérdezni: utolsó ajánlat? Ha azt mondja igen, ön csalódottságot álcázva kihátrál a boltból. A következő pillanatban már hallhatja is, hogy „héé, missz/asszonyom/panyika, jöjjön vissza, megegyeztünk, legyen 3000”. És már csomagolja is, közben persze rosszkedvet imitál, és azt hajtogatja, hogy ez neki nem jó üzlet. Pedig dehogynem, ő is jól járt. Az üzlet befejeztével pedig elmaradhatatlan a kézfogás.
Általában persze nem szabad ennyire alulajánlani, az mindig annak a függvénye legyen, menynyi az értéke a termékeknek. Előfordulhat, hogy a 3000 koronát érő áruért az első ajánlat 6000 lesz, ekkor elég 2000-ről indulni. Vannak már helyek, ahol szinte alig lehet alkudni; pl. egy kávéscsésze készletet az árus 220 koronáért kínált, és csak félórás alkudozás után lehetett elvinni 180 koronáért.
Ne feledje, egy árus csak akkor adja el a terméket, ha az megéri neki! Ne legyen lelkiismeret-furdalása még akkor sem, ha az árus nem volt jókedvű, amikor ön távozott a boltból, hiszen mindkét fél jó üzletet kötött. Az érzés is nagyszerű, hogy sikerült kiharcolnia...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.