Autó biztosítás nélkül? Százezer koronás büntetés

Pozsony. Áprilistól akár 100 ezer koronás bírságra is számíthat az, akinek nincs kötelező járműbiztosítása, a büntetés alsó határa 500 korona. A legmagasabb kifizetett bírság áprilisig 15 ezer korona volt. Eddig a körzeti közlekedésügyi szakhivatalok legtöbb két- vagy háromszáz koronát kérhettek attól, akinek nem volt bebiztosítva a gépkocsija. A változást a kötelező biztosításról szóló törvénymódosítás vezette be, amely április 1-jétől hatályos.

Pavol Funtál illusztrációs felvételeA rendőrség és a biztosítók közös statisztikai adatai szerint 15–20 ezer gépkocsi jár hosszútávon a szlovák utakon kötelező gépjármű-biztosítás nélkül. A rövidebb ideje nem bebiztosított gépkocsikkal együtt viszont ez a szám eléri a 65 ezret is. A legtöbb sofőr a Pozsonyi kerületben kerüli el a kötelező biztosítást.

Szigorúbb bírságokra számíthatnak ettől a hónaptól azok a sofőrök is, akik közúti balesetet okoztak, és nem voltak hajlandók az alkoholtesztre. Ezért már nemcsak a rendőrség, hanem a biztosító is büntetheti a szabálysértőt. A karambolok okozóitól ilyenkor a keletkezett kár egy részét, vagy a teljes kár kifizetését is követelhetik.

Eddig a biztosítók a baleset okozójától csak akkor követelhették a keletkezett kár térítését, ha az alkoholteszt pozitív volt. „Ha a sofőr nem volt hajlandó alávetni magát az alkoholtesztnek, akkor elkerülte a büntetést a biztosító részéről” – magyarázta Dana Macková, a Wüstenrot biztosító igazgatója.

A legkisebb éves kötelező gépkocsi-biztosítás idén nem éri el 3000 koronát. A drágább, jobb teljesítményű gépkocsikat viszont nem biztosítják be évi 15 ezer korona alatt. Azok is bírságra számíthatnak, akik ugyan bebiztosították autójukat, de rosszul. Macková szerint ugyanis sokan elfelejtik, hogy a törvény nem engedélyezi, hogy az év során más biztosítóval írjanak alá szerződést, ha az előző biztosításuk megszűnt, mivel nem fizették ki. „Nem tudatosítják, hogy bár aláírták a szerződést, ebben az esetben a biztosításuk érvénytelen” – magyarázta Macková. Hasonló tapasztalatai vannak az Allianz biztosítónak is, ahol az ország legtöbb gépkocsija van bebiztosítva.

A hivatalnokok és a biztosítók egyetértenek: a bírság megemelése nem fog hozzájárulni a nem bebiztosított autók számának csökkentéséhez. A körzeti hivatalok munkatársai szerint csupán több olyan sofőrrel akad majd dolguk, akik nem fognak fizetni.

Imrich Fekete, a Szlovák Biztosítók Irodájának igazgatója elmondta: az áprilistól hatályos törvénymódosítás szerint a körzeti hivataloknak nem kell értesíteniük a biztosítókat a bírság kiszabásáról. Az iroda képviseli azt a kilenc hazai biztosítót, melyek az országban járműbiztosítást kínálnak.

„Amíg a bírság nem éri el a kötelező biztosítás határát, addig a sofőröknek továbbra is jobban megéri majd kifizetni a büntetést, mint az éves biztosítást” – vélekedik Fekete. A körzeti hivatalok azzal érvelnek, hogy a kiszabott bírságokat még a korábbi körzeti hivatalnokoktól örökölték, így nem változtathatnak a határozatokon.

Olyan sofőrök is akadnak, akik azért nem biztosítják be kocsijukat, mert egész évben garázsban parkol. A törvény szerint viszont ilyen autóra is vonatkozik a kötelező járműbiztosítás – kivétel csak azokra a gépkocsikra érvényes, amelyeket ideiglenesen vagy végleg kivontak a forgalomból és kihúztak a nyilvántartásból.

Vasárnaptól a kártérítés kifizetése is változott azokban az esetekben, ha egy karambolt ismeretlen gépkocsi okozott – tehát elhajtott a helyszínről és a rendőrség nem találta meg. Ha például a baleset során valaki súlyos sérüléseket szenvedett, annak áprilistól nemcsak a gyógyulásával összefüggő kiadásokat, hanem az anyagi károkat is kifizetik. A korábban hatályos törvény szerint ugyanis nem fizettek kártérítést az összetört gépkocsiért. (dem, p)

Sok a biztosítatlan jármű

Az ország útjain futó 1,7 millió jármű közül mintegy 65 ezernek nincs kötelező biztosítása, ezekkel a többnyire öreg gépkocsikkal, teherautókkal évente átlagban 3000 balesetet okoznak, ami a biztosítók kasszáját mintegy 90 millió koronával könnyíti meg. További anyagi kiesést jelentenek a biztosítási csalások, emiatt a társaságok közös nyilvántartást építenek ki. A balesetek, a nyilvántartott járművek, a járműbiztosítási szerződések, és a közlekedési károk regisztere már minimalizálja a biztosítási csalások számát. (ú)

Tapasztalt sofőr kevesebbet fizet

A 2007-es év biztosítási tarifái a 3,5 tonna tömegig terjedő járművek kötelező biztosítása esetében átlagosan 4700 és 24 100 korona között mozognak. A végösszeg megállapításakor több biztosító figyelembe veszi a járműtulajdonos korát, az autó hengerűrtartalmát, az állandó lakhelyet (a pozsonyiak és a kassaiak többet fizetnek), az ügyfél biztosítási múltját. Általánosságban elmondható: a legjobb tarifákat a 34 és 56 év közötti sofőrök kapják, a többnyire veszélyesebben vezető 26 év alattiakkal szemben viszont szigorúbbak. Néhány biztosítónál például az évi 12 ezer kilométernél kevesebbet autózók is kedvezményt kapnak. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?