London. Brit kutatók kiderítették, milyen fehérjék segítik a daganatok áttéteinek kialakulását, munkájuk eredménye áttörést jelenthet a rákkutatásban.
Áttörés a rákkutatásban
Ez a fehérje volt egyébként az első olyan molekula, amelyet összefüggésbe lehetett hozni a daganatok, különösen a béltraktust érintő rák kialakulásával. Viszont mostanáig senki nem tudta pontosan, hogyan fejti ki hatását. Az egészséges szövetekben a sejteket számos molekula rögzíti egymáshoz, mintegy állványzatként erősítve meg a struktúrát. A rák kialakulása során az állványzat letöredezik, miközben a szövetek fellazulnak, és szétszórttá válik a felépítésük. Ebben a folyamatban lényeges szerepe van az Src fehérjének. Ez a protein létfontosságú az egészséges szövetek rugalmasságának fenntartásában és abban, hogy a jövőben a növekedés számára elegendő hely álljon rendelkezésre. De a daganat kialakulása során a fehérje túl-működését figyelték meg, ami a szövet egészséges struktúrájának szétszakításához vezet.
A kutatásokat vezető Margaret Frame professzor elmondta, hogy sikerült kimutatniuk a molekula által a sejtekre gyakorolt kémiai úton átvitt jelek egész sorát. Ennek alapján gyógyszereket lehet létrehozni, amelyekkel a jeleket megszakítva esély nyílna megakadályozni a béldaganat áttéteinek kialakulását. Margaret Frame és kollégái arra jöttek rá, hogy az Src olyan parancsot küld a sejteknek, hogy az E-cadherin néven ismert molekulát távolítsák el a külső felületükről. Az E-cadherin fontos összetevője a sejteket összetartó struktúrának, és nélküle megbomlik a szövet felépítése. Az Src a jelek szerint más molekulákkal, a transzmembrán fehérjék közé sorolt integrinekkel működik együtt egy újabb, de sokkal lazább szöveti struktúra kialakításában. Ezen keresztül aztán a rákos sejtek szabadon áthaladhatnak, és elterjedhetnek a testben. Frame szerint annak megértése, hogy hogyan terjed tovább a rák, segíthet a folyamatot blokkolni képes új gyógyszerek kifejlesztésében. „Ha sikerülne a rákos sejteket az eredeti tumoron belül tartani, a sebészi beavatkozásnak nagyobb esélye volna a sikerre, és csökkenhetne annak a veszélye, hogy a kór a test más részein is megjelenik“.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.