<p><br />Az olimpia közeledtével nemcsak az utcák és az épületek, hanem maguk a pekingiek is felkészültek a pénteken kezdődő ötkarikás játékokra. A kínai kormány szabályok és illemtani előírások sorozatát léptette életbe, amelyekben többek között a köpködésre, a zavarba ejtő kérdések elkerülésére és a megfelelő öltözködésre is kitértek. A szabályok jelentős része a kínai főváros közel 100 ezer taxisofőrét is érintette, akikkel a külföldről érkező turisták gyakran elsőként találkoznak.</p>
Átnevelik Pekinget: izzadni is tilos
A pekingiek szokásainak megváltoztatására indított kampány utolsó állomásaként több mint 4 millió háztartásba viselkedési és öltözködési előírásokat küldtek szét. A füzetben a városvezetés többek között azt tanácsolja, hogy a lakók kerüljék a túl színes ruhaviseletet, ne hordjanak fehér zoknit fekete cipővel, valamint - az idősebb lakók gyakori szokása szerint - a szomszédokhoz se járjanak át papucsban és pizsamában.
Nyilvános helyen 2006 óta tilos a köpködés, valamint ekkortól vezették be, hogy minden hónap 11. napján a sorban állók egy kicsit türelmesebben várjanak. "Úgy tűnik, az intézkedések eredményesek" - mondta Cseng Mo-csie (Zheng Mojie), a fővárosi civilizációfejlesztési iroda helyettes vezetője.
A kampányban több mint egymillió önkéntes vett részt, akik illemtani tanácsokkal látták el az egyetemeket, iskolákat és a kormányzati hivatalokat. Néhány egyetemről a diákok vidéki településekre látogattak el, hogy a "civilizált" viselkedés szabályait a falusi emberekkel is megismertessék.
A helyes kézfogás, amely legfeljebb három másodperces lehet, a megfelelő testtartás, valamint az illetlenségnek számító kérdések is külön-külön fejezetet kaptak. A külföldieket például tilos megkérdezni korukról, családi állapotukról, jövedelmükről, címükről, illetve a vallási és politikai hovatartozásukról.
A változás szemmel látható: Pekingben sokkal többet mosolyognak, és az emberek elegánsabban öltözködnek.
A taxisofőrök megregulázása is több lépcsőben zajlott, az egységes és megbízható viteldíjrendszert két évvel ezelőtt vezették be Pekingben. Az olimpiai felkészülés jegyében kétezer jüanig (45 ezer forintig) terjedő pénzbüntetésre számíthatnak azok a taxisofőrök, akik szándékosan hosszabb utat választanak, megtagadják az utas felvételét vagy a valóságosnál több viteldíjat számolnak fel.
Folyamatosan vizsgálják a fővárosi taxik tisztaságát is, ha az ellenőrök az üléseket borító fehér huzaton egy foltot is találnak, a sofőrt 200 jüanra (közel 4500 forintra) büntetik. A bírság eléggé elrettentő, mivel a pekingi taxik alap tarifája 3 kilométeres körzetben 10 jüan, azaz 222 forint. Az utasok biztonsága érdekében a sofőr fényképe, neve, valamint azonosító száma a kesztyűtartón jól látható.
A sofőrök többsége vidéki munkavállaló, akik az olimpiai felkészítés jegyében havi rendszerességgel kötelező angolórákon vettek részt. Az alapvető kifejezéseken, illetve a köszönésen kívül a külföldi turista azonban sokkal többre nem számíthat. Az egységes megjelenés jegyében a sofőröknek augusztustól sárga inget, kék nadrágot és fekete-sárga csíkos nyakkendőt kell viselniük.
Mivel a taxisofőrökkel előbb-utóbb a legtöbb turista találkozik, korábban még azt is megtiltották nekik, hogy kopasz fejjel vagy szakállat viselve szállítsák az olimpiára érkező vendégeket. A női sofőröknek túlságosan extravagáns frizurával sem szabad munkába állniuk. A taxisoknak ráadásul alaposan fogat és szájat kell mosniuk, különösen akkor, ha a kínai konyha egyik jellegzetességével, a fokhagymával fűszerezett ételt fogyasztottak. Az izzadság- vagy fokhagymaszagú fuvarozó akár a működési engedélyét is elvesztheti.
A főváros vezetése csak egy dologra nem talált megoldást, a vidékről érkezett sofőrök közül sokan még mindig nem ismerik ki magukat a 17 milliós metropoliszban.
A kínai főváros élelmiszerbiztonsági hivatala megtiltotta, hogy kutyahúsból készült ételt szolgáljanak fel a pekingi szállodák és vendéglátó helyek étlapján az augusztusi olimpia és a szeptemberi paralimpia idején. Sőt, azt is kikötötte, hogy a hagyományos gyógydiétáknál világosan tüntessék fel, ha eb is került beléjük.
Az intézkedést azzal indokolták, hogy a kutyamenük felháborítják az állatvédő szervezeteket és a nyugati világból érkezett látogatókat. A kutyahúst a dél-koreai konyha is előszeretettel használja, s az 1988-as szöuli olimpia idején hasonló okokból szintén felfüggesztették az ilyen fogások feltálalását. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.