Asszonyok, hölgyek, akik a csúcsra törnek

Ideje, hogy az amerikaiak női elnököt válasszanak maguknak – hangoztatta Hillary Clinton volt first lady, amerikai szenátor január végén, kampánykörútjának első állomásán.

Ideje, hogy az amerikaiak női elnököt válasszanak maguknak – hangoztatta Hillary Clinton volt first lady, amerikai szenátor január végén, kampánykörútjának első állomásán. Tényleg lehetséges, hogy az Egyesült Államoknak női elnöke lesz?

Az amerikai tévés nemzetet mindenesetre már felkészítették: a Commander in Chief című sorozat épp erről szól. Nő költözik a Fehér Házba. A nézők ezt elfogadták, megszokták, szeretik a sorozatot, az illetékesek pedig még egy Arany Glóbusszal is jutalmazták az ötletet – persze nem csak azt. Hogy a valóságban is elfogadnák az amerikaiak ezt az ötletet? A fejemet még nem tenném rá. Ám ami az Egyesült Államokban még csak fikció és film, az a világ több államában régóta valóság. Összeállításunkban hatalmas, pardon, hatalmon levő és hatalomra törő hölgyekről lesz szó. Nem is annyira politikájukról, inkább magánéletük érdekesebb pillanatairól.

Angela Merkel

Jó ideig csak élcelődött rajta a sajtó: unalmas megjelenés, rossz frizura, deprimáló arckifejezés, lomha mozgás. Politikai nézetei mintha csak mellékesek lettek volna. Minden megváltozott egy csapásra a kancellári székért folytatott harc során. Merkel asszony elment Udo Walz sztárfodrászhoz, beszerzett egy-két színes kosztümöt, megtanult mosolyogni, és nicsak: mindenki rá figyel, mindenki komolyan veszi. Tavaly az amerikai Forbes magazin a világ legbefolyásosabb asszonyának nevezte a német kancellárt, vele szemben még Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is esélytelen...

Ségolene Royal

Monsieur Jacques Chirac mindig csókot nyom Angela Merkel kacsójára, ha találkoznak. Nem láttam még azonban, hogy potenciális utódjához, a csinos Ségolene Royalhoz is ilyen udvarias lett volna. Naná, épp a szocialisták elnökjelöltjét fogja majd puszilgatni… Szocialista párti női miniszterelnöke rövid ideig már volt Franciaországnak – 1991 és 1992 között Edith Cresson kormányozta az országot. Jelenleg Ségolene Franciaország új arca, aki a politikába „üde szellőt” hozott, ahogy a francia sajtó fogalmazott. Az FHM férfimagazin olvasói tavaly beválasztották az 53 éves asszonyt a legszexisebb nők társaságába. Ha a sorrendre is kíváncsiak: a hatodik helyre került megelőzve Laetitia Castát és Monica Belluccit. Ségolene Royal négy gyermek anyja, de eddig nem ment férjhez élettársához, Francois Hollande-hoz, gyerekei apjához. Ő egyébként a Francia Szocialista Párt elnöke, akit – Ségolene feltörő politikai karrierje miatt – mostanában kissé cinikusan Monsieur Royalnak is neveznek. Barátaik, kollégáik szerint azonban kapcsolatuk harmonikus, ám mindketten harciasak és nagyratörők. És bár tapintatosak egymáshoz, saját esélyeiket a másikkal szemben előnyben részesítik.

Tarja Halonen

2000 óta Finnország elnök aszszonya, akit vörös haja miatt „Vörös Tarjának” becéznek a finnek. Sok tabut megdöntött, de ez sosem zavarta különösebben a finneket. Kari Pekkonennel fenntartott kapcsolatából született 1978-ban Anna lánya, akit tulajdonképpen egyedül nevelt fel. Vagy tizenöt évi vadházasság után 2000-ben ment hozzá barátjához, Pentti Arajärvihez – az esküvő érdekes momentuma volt, hogy Anna és Pentti fiai voltak a tanúk. Nem mintha nem működött volna az élettársi kapcsolat, vagy valamiben akadályozta volna az elnöknő karrierjét, az esküvővel, pontosabban a házassági levéllel csupán néhány protokolláris problémát akartak megoldani, mert ha hiszik, ha nem, külföldi utazások során mindig gondjai támadtak az elnöki párnak. A 63 éves szociáldemokrata elnök asszony a szociális érzelmű Silvia svéd királynéval együtt harcol az északi jóléti államok megteremtéséért. A Forbes ama bizonyos listáján, amelyen összesítette a világ 100 legbefolyásosabb hölgyét, Tarja Halonen a 44.

Mary McAleese

ĺrországban már nem jelent újdonságot, hogy nő ül az elnöki székben. Mary McAleese 1997-ben foglalta el Mary Robinson székét, igaz, akkor történt meg először, hogy az államfői posztot egy nő adta át egy másik nőnek. 2004-ben további hét évre újraválasztották McAleese-t, aki még az észak-írek tiszteletét is kiérdemelte.

Ebben nyilván szerepet játszott az is, hogy az elnök asszony belfasti születésű. Egyébként pedig nagy csodálója II. Erzsébet brit királynőnek.

Vaira Vike-Freiberga

2003-ban újraválasztották VVK-t (ahogy a lettek hívják elnök asszonyukat). Vike-Freiberga csak 1998-ban tért haza Lettországba, korábban Kanadában élt, és a montreali egyetemen tanított pszichológiát. Családja még 1944-ben menekült el az országból, s hosszan tartó utazások, kalandok után telepedett le Kanadában. Politikai pályafutása érdekesen kezdődött, hiszen eredetileg még csak nem is volt elnökjelölt, de mivel az 1999-es választás során patthelyzet alakult ki, elhangzott az ő neve is. Független volt, mármint politikailag, ami bizalmat keltett, a parlament pedig megválasztotta.

VVK nagyon népszerű hazájában, s bár a belpolitikába – jogköréből kifolyólag – nem nagyon avatkozik be, sokan az egykori brit vasladyhez hasonlítják határozott fellépése, pasztellszínű szép kosztümjei, szigorú frizurája, mindig tökéletes megjelenése, és nem utolsósorban a külpolitikában szerzett komoly érdemei miatt is. „Színes jelenség a férfipolitikusok között” – ismerte el Beatrix holland királynő, amikor tavaly Rigában járt. Vike-Freiberga második elnöki ciklusa idén jár le.

Michelle Bachelet

Modern időket él Chile is. Tavaly, először az ország történetében választottak nőt államfőnek. Violetta Chamorro egykori nicaraguai és Mireya Moscoso panamai államfő után Michelle Bachelet a harmadik demokratikusan megválasztott elnök asszony Amerikában. (Észak-Amerikában, Kanadában ugyan, még ha rövid ideig is, volt már nő az ország élén: Kim Campbell, aki 1993-ban töltötte be a miniszterelnöki posztot.) A konzervatív és erősen katolikus latin-amerikai államban ez tényleg újdonság, nemcsak azért, mert nő áll az ország élén, hanem azért is, mert Bachelet nem vallásos, szocialista párti politikus, ráadásul kétszer elvált, s jelenleg egyedül neveli három gyerekét.

Helen Clark

Valóságos hecckampányt indított az ellenzék Új-Zélandon Helen Clark, az 1997-ben hivatalába került miniszterelnök asszony ellen. Ő sosem titkolta, hogy támogatja a másként gondolkodókat és érzőket, és harcba száll a homoszexuálisok jogaiért. Korábban soha senkinek nem szúrt szemet, hogy Helen Clark ritkán mutatkozik férjével, Peter Davisszel. Ám amikor előkerült a 2005-ös választások napján készített fotó, amelyen Davis a család egyik meleg barátját ölelgeti, a rosszmájú firkászok és a támogatásukat élvező ellenzékiek pletykalavinát zúdítottak a kormányfőre. A kedélyek csak azután nyugodtak meg, amikor tisztázódott, hogy az egész mocskos kampány hátterében az ellenzéki urak állnak.

Han Myung Sook

Az ázsiai kontinensen Han Myung Sook érte el azt, amit Európában Merkel: rögtön az első nekifutásra felkerült a legbefolyásosabb nők Forbes-listájára. A dél-koreai miniszterelnök asszony a 68. Eredetileg írónő akart lenni, meg sem fordult a fejében a politika, nemhogy az a gondolat, hogy egyszer majd az ország második legrangosabb posztját tölti be. Ám miután polgárjogi és nőszervezetekben játszott szerepét két év börtönnel jutalmazták a hetvenes években, elhatározta, hogy minden erejével és tudásával az ország demokratizálásáért fog harcolni. S hogy mennyire becsülték, azt az is bizonyítja, hogy a konfuciusi hagyományokhoz kötődő Dél-Koreában egy keresztény asszonyt választottak meg kormányfőnek.

Gloria Arroyo

A Fülöp-szigeteken a közelmúlt politikájában több-kevesebb sikerrel és szimpátiával eléggé komoly szerepet játszottak a nők. A „sokcipős” Imelda Marcost nem igazán kedvelték, s végül férjestül elűzték, Corazon Aquinót, aki 1986-tól 1992-ig volt elnök, jobban szerették. A leggyűlöltebb azonban valószínűleg a mostani elnöknő, Gloria Arroyo, aki ellen tavaly sikertelen puccskísérletet hajtottak végre, és akit választási csalással és korrupcióval vádolnak. Mivel azzal van elfoglalva, hogy visszaverje az állandó támadásokat, nincs ideje az ország gondjaival – a szegénység felszámolásával, a gazdaság fejlesztésével – foglalkozni. A rossz nyelvek szerint dollármilliókat halmozott fel a családja külföldi bankokban. Az egyik müncheni bankban pl. állítólag 500 millió dollárja van.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?