<p>Komáromnál 3 centimétert apadt a Duna az elmúlt órákban, az Országos Műszaki Irányító Törzs legutolsó mérése szerint vasárnap 5 órakor 842 centiméter volt a vízszint, 3 centiméterrel alacsonyabb a szombat 23 órai 845 centis tetőzésnél.</p>
Árvíz Magyarországon – folyamatosan frissül
A vasárnap 4 órai adatok szerint Esztergomnál 813 centimétert mutatott a vízmérce, 3 centiméterrel kevesebbet, mint egy órával korábban, és egy centiméterrel kevesebbet a szombat 23 órainál. Nagymarosnál a szombat késő estihez képest 5 centiméterrel, 748 centiméterre emelkedett a víz szintje.
Budapesten 5 órakor 881 centiméteren állt a vízszint, 5 centiméterrel magasabban a szombat 23 órai állásnál.
Nagybajcsnál a szombat hajnali 907 centiméteres tetőzés óta már 869 centiméterre esett a Duna vízszintje.
Továbbra is 818,9 kilométer töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon. Rendkívüli védekezés van 191,2 kilométeren, Győr-Moson-Sopron megye területén a Duna-menti és Mosoni-Duna-menti, Komárom-Esztergom megye és Pest megye Budapest feletti területén a Duna-menti állami védvonalakon.
Harmadfokú védekezés van 151,9 kilométeren a Duna Budapest alatti szakaszán a jobb parton Adonyig, a bal parton a Tassi zsilipet is beleértve Tassig, a Rába Győr-árpási, Győr-koroncói szakaszán, a Marcal Győr-koroncói, valamint a Koroncó-mórichidai árvízvédelmi szakaszán.
Másodfokú védekezés van 238 kilométeren a Duna Budapest alatti szakaszán a jobb parton Dunaföldvártól Bátáig, a bal parton Tasstól a déli országhatárig.
Elsőfokú a védekezés 237,8 kilométeren a Dunán a jobb parton Mohács alatt a déli országhatárig, a Marcal középső szakaszán, a Sió alsó szakaszán Siótorok - Sióagárd között, a Zagyva középső szakaszán.
Újabb útlezárások Győr megyében
Újabb útszakaszokat zártak le az árvíz miatt Győr-Moson-Sopronban - közölte a megyei védelmi bizottság vasárnap az MTI-vel.
Tájékoztatásuk szerint 11 órától nem lehet közlekedni a Novákpusztát Hédervárral összekötő úton, a Győr-Ménfőcsanakot Koroncóval összekötő úton pedig a vízátfolyások miatt félpályás forgalomkorlátozás van érvényben.
Emlékeztettek arra: továbbra sem járható az 1-es főút az M19-es csomópontja és Komárom között, viszont az M1-es autópálya Komárom és Győr között ingyenesen használható. Továbbra is le van zárva Bodonhely és Kisbabot között a Rába-híd
Két oldalról kell védeni Koroncót
Két oldalról kell védeni a Sokorói-Bakony-ér és a Marcal találkozásánál fekvő Koroncót az árvíz ellen - közölte a Győr-Moson-Sopron megyei település polgármestere vasárnap a helyszínen az MTI-vel.
Radicsné Kincses Mária (független) elmondta: náluk az Öreg-Dunából a Mosoni-Dunába, onnan pedig a Rábán keresztül a Marcalba, majd a Bakony-érbe visszaduzzadó víz okoz problémát. Az általában 30-40 centiméteres ér négy méter körül tetőzött szombat délután, ehhez képest viszont mostanra már 14-15 centit apadt.
Hozzátette: emelni nem kell a töltést, de mind több helyen kell azt bordafallal megtámasztani. A Marcalon két műszakban 100-100 katona, a Bakony-éren több száz helyi és a térségből érkezett önkéntes védekezik az ár ellen.
Komolyabb vízátfolyás Almásfüzitő és Dunaalmás között
Komolyabb vízátfolyás keletkezett az első árvízvédelmi vonalon Almásfüzitő és Dunaalmás között, a Duna vize lakatlan területre zúdul. A védekezési munkálatok a második védelmi vonalon folynak - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke vasárnap délben az MTI-vel.
Hozzátette: Orbán Viktor kormányfő a helyszínen tartózkodik. A katasztrófavédelem és a honvédség nagyobb erőket és újabb eszközöket csoportosított át az érintett területre.
Szivárog az Aranyhegyi-patak töltése Budapesten
Az Aranyhegyi-patak töltése folyamatosan szivárog, ezért itt erősítik és magasítják a gátat a katonák - írta Budapest főpolgármestere az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében.
Tarlós István azt is közölte, hogy a Római-parton és a Margitszigeten még fokozottabb figyelem kíséri a tetőzés körüli időszakot, annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb megakadályozzák a víz betörését.
A főpolgármester hozzátette, Budapesten jelenleg az árvízi jelenségek kezelése zajlik. A Fővárosi Csatornázási Művek szakemberei folyamatosan figyelik a buzgárokat, a fakadóvizeket és a szivárgásokat, szükség szerint a készenléti csoportok azonnal indulnak és homokzsákokból ellennyomó medencéket építenek, és ha kell, mobil szivattyúk telepítésével átemelik a vizet. Eddig 58 szivattyút kellett telepíteni - áll a közleményben.
Két helyen is megcsúszott a nyúlgát Budakalásznál
Két helyen is megcsúszott a nyúlgát vasárnapra virradóra Budakalásznál, ezért az árvízvédelem kénytelenek volt beavatkozni - közölte a település polgármestere az MTI-vel.
Rogán László (Fidesz) elmondta: a Barát-pataknál egy kétméteres szakaszon, míg a Gálfi Béla Gyógyító és Rehabilitációs Központnál (a település mélyen fekvő részén) jelentősebb mértékben megcsúszott a nyúlgát. Több száz homokzsákkal kijavították, megerősítették a gátakat, s még sűrűbben járőröznek, hogy időben észleljék az esetleges szivárgásokat, csúszásokat - tette hozzá.
Tájékoztatása szerint éjszakáig még 5-10 centiméternyit emelkedhet a Duna vízszintje Budakalásznál, ahol most 890 centimétert mérnek.
A budakalászi védművek 950, illetve 1050 centiméter magasak, s 6-7 kilométer hosszan húzódnak. Mivel a jelenlegi 890 centiméteres vízoszlop 5-10 centiméterrel nőhet éjszakáig, bíznak abban, hogy a város nem kerül veszélybe - közölte a polgármester.
OKF: hat megyéből 1200 embert telepítettek ki eddig
Hat megye 28 településéről 1200 embert telepítettek ki eddig, és 44 utat kellett lezárni a Duna áradása miatt - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vasárnap délelőtt az MTI-vel.
A fővárosban eddig 215 embert kellett kitelepíteni, közülük 46-ot a III., negyvenet a IV., 97-et a XIII., kettőt a IX., harmincat pedig a XXI. kerületből.
Az OKF közleményében tudatta azt is, hogy a Belügyminisztérium már megkezdte az árvízi károk felmérését azoknál az önkormányzatoknál, ahol a védekezés költsége jelentősen meghaladja az önkormányzat anyagi lehetőségeit, ezeket a költségeket ezért a vis maior keretből fizetik majd.
Az OKF közleménye szerint a Duna áradása miatt öt megyében huszonnégy településrész maradt áramszolgáltatás nélkül, ez 1783 fogyasztói helyet érintett. Komárom-Esztergom megyében négy településen tizenhét fogyasztónál nincs gázszolgáltatás.
Két megyében négy településrész maradt vízszolgáltatás nélkül, ami több mint ötezer fogyasztót érint.
Hat megyében huszonnyolc településről 1200 embert telepítettek ki, őket önkormányzati befogadóhelyen és lakásokban, valamint rokonoknál helyezték el.
Hat megyében 44 út van lezárva, a vámosszabadi határátkelő továbbra is zárva van.
Az OKF közleményében kitért arra is: Pest megye egy részén és Budapesten még nem tetőzött a Duna, így "a neheze még hátravan".
Az árvízi károk enyhítésére, a védekezés költségére a Belügyminisztérium vis maior keretében több milliárd forintos keret áll az önkormányzatok rendelkezésére - írta az OKF.
Az országban nyolc megye 68 településén folyik különféle fokozatú árvízi védekezés.
Robbanóanyagot találtak a homokban Leányfalunál
Egy robbanóanyagot tartalmazó ködgyertyát találtak az árvízi védekezéshez vitt homokban Leányfalunál vasárnap délelőtt - közölte a Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred kommunikációs tisztje az MTI-vel.
Németh-Zsohár Agnieszka százados tájékoztatása szerint a két kilogrammos magyar gyártmányú pirotechnikai eszköz az árvízi védekezéshez szállított homokból került elő a Móricz Zsigmond úton, egy benzinkút mellett.
A töltőállomáson tartózkodó két embernek, illetve a környéken lévőknek el kellett hagyniuk a helyszínt, amelyet négyszáz méteren egy időre le is zártak. A ködgyertyát a tűzszerészek a központi gyűjtőbe vitték - tette hozzá a kommunikációs tiszt.
Katasztrófavédelem: biztosan állnak a gátak Budapesten
Biztosan állnak a gátak Budapesten, vasárnapra virradóra sem a Római-partról, sem a Margitszigetről nem érkezett jelentés a nyúlgát hibájáról, megrongálódásról - közölte a Fővárosi Védelmi Bizottság vasárnap az MTI-vel. A Duna vízszintje már mindkét területen elérte a homokzsákokból rakott védvonalat.
A fővárosban az éjjel 976-an teljesítettek szolgálatot, köztük tűzoltók, rendőrök, katonák, polgárőrök, illetve a Fővárosi Csatornázási Művek szakemberei. A margitszigeti, több mint 4000 méter hosszú és a római-parti 3600 méter hosszú árvízi védvonalat állandó járőrszolgálattal, méterről méterre ellenőrzik - áll a közleményben. Hozzáteszik, hogy csurgások, szivárgások előfordultak a mentett oldalon, de ezek nem veszélyeztetik a gát műszaki állapotát.
Az elmúlt 12 órában a főváros kiemelt helyszínein továbbra is folyamatosak és tervszerűek az árvíz elleni védekezési munkálatok - hangsúlyozzák. A Duna fővárosi szakaszán reggel nyolc órakor a vízállás 884 centiméter volt - az elmúlt 12 órában 17 centiméterrel nőtt. Az előrejelzésnek megfelelően a vízszint folyamatosan emelkedik, tetőzése vasárnap 18 és 24 óra között várható, minden eddigi vízszintet meghaladóan, 895 centiméternél.
A közlés szerint a védekezés építési munkái száz százalékban elkészültek, a védművek hibájáról, megrongálódásáról nem kaptak információt. A korábbi védekezési helyszíneken a gátak ellenőrzése rendszeres, folyamatos. Az I., II. és az V. kerület egyes részeit érintő, szombaton délután hirtelen lezúdult csapadék következtében kialakult veszélyhelyzetet a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság beavatkozó egységei elhárították - írják.
Az I. és II. kerület Bem rakpart, Batthyány tér és Margit híd közötti, Budapesti Közlekedési Központ által lezárt szakaszokon elrendelték az épületek védelmét. E szerint az épületek Duna felőli homlokzatán, a terepcsatlakozási szint alatt lévő nyílászárókat homokzsákkal kell zárni, a terepcsatlakozási szint alatti helyiségekben szüneteltetni kell a szolgáltató tevékenységet, és tilos azokban tartózkodni. Gondoskodni kell továbbá az épületrészek áramtalanításáról és a lezárt területen parkoló autók elszállításáról - áll a közleményben.
Eddig 215 embert kellett kitelepíteni, közülük 46-ot a III., negyvenet a IV., 97-et a XIII., kettőt a IX., harmincat pedig a XXI. kerületből.
Győrújfalunál már elindult az apadás
Apad már a Mosoni-Duna Győrújfalunál; a kora délutáni tetőzés óta csaknem húsz centimétert csökkent a vízszint - közölte a legveszélyeztetettebb szigetközi település polgármestere vasárnap reggel az MTI-vel.
"Nem is jó nekünk, ha rögtön 50-60 centit visszahúzódik a víz, hiszen az növeli a suvadás veszélyét. Folyamatosak az átfolyások, folyamatosak a buzgárok, de mindent megoldunk. El kell érnünk a 150-160 centis apadást két napon belül, és akkor vehetünk egy mély lélegzetet" - mondta Nagy Imre Attila (független).
A katasztrófavédelem megyei igazgatóságának kora reggeli tájékoztatása szerint Győrújfalunál erősítették, bordázással támasztották meg a gátat, amelyhez egy helikopterrel is hordták a homokzsákokat.Győrújfalunál már elindult az apadás
Apad már a Mosoni-Duna Győrújfalunál; a kora délutáni tetőzés óta csaknem húsz centimétert csökkent a vízszint - közölte a legveszélyeztetettebb szigetközi település polgármestere vasárnap reggel az MTI-vel.
"Nem is jó nekünk, ha rögtön 50-60 centit visszahúzódik a víz, hiszen az növeli a suvadás veszélyét. Folyamatosak az átfolyások, folyamatosak a buzgárok, de mindent megoldunk. El kell érnünk a 150-160 centis apadást két napon belül, és akkor vehetünk egy mély lélegzetet" - mondta Nagy Imre Attila (független).
A katasztrófavédelem megyei igazgatóságának kora reggeli tájékoztatása szerint Győrújfalunál erősítették, bordázással támasztották meg a gátat, amelyhez egy helikopterrel is hordták a homokzsákokat.
OMIT: vasárnap este tetőzik a Duna a fővárosban
Továbbra is 819 kilométer töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) vasárnap reggel az MTI-vel, hozzátéve, az előrejelzek szerint a Duna Budapesten vasárnap este 895 centiméter közelében tetőzik, ez 35 centiméterrel haladja meg a 2006-os rekordot.
Az OMIT közleménye szerint rendkívüli árvízi védekezés van 191 kilométeren, Győr-Moson-Sopron megyében a Duna-menti és Mosoni-Duna menti, Komárom-Esztergom megyében és Pest megye Budapest feletti területén a Duna-menti védvonalakon.
Harmadfokú védekezés van 152 kilométeren a Duna Budapest alatti szakaszán a jobb parton Adonyig, a bal parton a Bács-Kiskun megyei tassi zsilipet is beleértve Tassig, a Rába győr-árpási, győr-koroncói szakaszán, a Marcal győr-koroncói, valamint a koroncó-mórichidai árvízvédelmi szakaszán.
Másodfokú védekezés van 238 kilométeren a Duna Budapest alatti szakaszán a jobb parton Dunaföldvártól Bátáig, a bal parton Tasstól a déli országhatárig.
Elsőfokú a védekezés 238 kilométeren a Dunán a jobb parton Mohács alatt a déli országhatárig, a Marcal középső szakaszán, a Sió alsó szakaszán Siótorok - Sióagárd között, a Zagyva középső szakaszán.
Az OMIT közleménye arra is kitér, hogy a rendkívüli dunai árhullám vasárnap reggel Komárom alatt tetőzött, az előrejelzés szerint Budapesten vasárnap este 895 centiméter közelében tetőzik.
Az árhullám szintje Budapest felett mindenhol meghaladta a valaha mért legmagasabb vízállás értékét, és várhatóan Budapest alatt is lesznek majd olyan szakaszok, ahol megdől a rekord.
Orbán: meghosszabbítják a veszélyhelyzetet
Meghosszabbítja a parlament a dunai árvíz miatt kihirdetett veszélyhelyzetet - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök vasárnapi esztergomi sajtótájékoztatóján, jelezve: az árhullám Budapesthez közeledik.
Lassú apadás lesz Győr megyében
Lassú apadásra kell számítani a Duna Győr-Moson-Sopron megyei szakaszán, ahol eddig összesen 254 lakót kellett kitelepíteni, és szombaton 182 ezer zsákban 2600 köbméter homokot építettek be a töltésekbe - közölte a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vasárnap az MTI-vel.
Az összegzés szerint Rajkánál már 128, Dunaremeténél 46, Nagybajcsnál 13 centimétert apadt a folyó.
Győr-Moson-Sopronban az éjjel 17 településen védekeztek az ár ellen. A legkritikusabb helyzetű részen, Győrújfalunál erősítették, bordázással támasztották a gátat, amelyhez egy helikopterrel is hordták a homokzsákokat. A szintén nehéz helyzetben lévő Mecséren folytatták a bordás megtámasztás kiépítését és kavicsnyomópadkát építettek ki.
Dunaszentpálon szombat délelőtt hat szakaszon átszivárgott a töltés, három szakaszon délutánra sikerült megállítani a szivárgást. Zselykepusztán a földtöltés a magasításoknál néhány részen átázott, a víz elvezetésén és a szivárgások megszüntetésén dolgoztak. Győrzámolyon egy intenzív buzgár keletkezett, amivel jelenleg is küzdenek. Ásványrárón a homokzsáktöltés és a buzgárvédelem folyamatos, helyenként azonban töltésjavítás szükséges. Hédervárnál és Győrladaméron kisebb csorgások vannak, a gátak állapota jó.
A tájékoztatás szerint Koroncón a fakadó vizeket tömítették el, valamint megtámasztották a gátat bordás megerősítéssel. Dunaszegen néhány lakóháznál folyik a védekezés, homokzsákokkal védik a megemelkedett vízszint miatt az ingatlanokat. Vámosszabadin - ahol emelni kellett a gát szintjén - és Nagybajcson a buzgárok okoznak további gondot.
A védekezésben 4600-nál is többen vettek részt, köztük 2211 önkéntes, 880 katona, a vízügyi szervek 674, a katasztrófavédelem 330 munkatársa.
Komáromnál 3 centimétert apadt a Duna az elmúlt órákban
Komáromnál 3 centimétert apadt a Duna az elmúlt órákban, az Országos Műszaki Irányító Törzs legutolsó mérése szerint vasárnap 5 órakor 842 centiméter volt a vízszint, 3 centiméterrel alacsonyabb a szombat 23 órai 845 centis tetőzésnél.
Orbán Viktor Esztergomban ellenőrizte a gátak állapotát
Orbán Viktor kormányfő szombaton késő este Esztergomban ellenőrizte az árvízi gátak állapotát, ahol éjszaka várható a Duna tetőzése - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke az MTI-vel.
A kormányfő vasárnap reggel az esztergomi Kossuth-hídnál tart vezetői értekezletet Pintér Sándor belügyminiszterrel, Hende Csaba honvédelmi miniszterrel és Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgatóval. A tanácskozáson értékelik az árvízi védekezés helyzetét, majd 8 órakor sajtótájékoztatót tartanak a helyszínen.
A BM megkezdi az önkormányzati károk felmérését
Budapest, 2013. június 8., szombat (MTI) - A vis maior keret terhére megkezdődik az árvízi károk felmérése azon önkormányzatok számára, amelyek védekezési költsége jelentősen meghaladja az önkormányzat költségvetési lehetőségeit - tájékoztatta a Belügyminisztérium (BM) szombaton az MTI-t.
A természeti csapások kárainak enyhítésére több milliárd forintos keret áll az önkormányzatok rendelkezésére. A Duna az előrejelzések szerint szombat éjjel Nagymaroson tetőzik, rekord vízszinttel.
Áder: a korábbi rekordoknál is nagyobb vízállásokra kell felkészülni
A mostani árvíz egyik tanulsága, hogy a jövőben rekordmagasságú, szélsőségesen gyors folyású vizekre lehet számítani, és a korábbi legmagasabb szinteknél is magasabb vízállások ellen kell majd védekezni az ország számos pontján - mondta Áder János köztársasági elnök Kisorosziban szombaton újságíróknak.
Az államfő feleségével, Herczegh Anitával együtt a Magyar Honvédség egyik Mi-17-es helikopterén a levegőből szemlélte meg az árvíz által leginkább fenyegetett térségeket és településeket.
A kisoroszi leszállás után nyilatkozó Áder János hangsúlyozta, hogy az eddig mért legnagyobb értékeket meghaladó víztömeg elleni védekezés most is extra nehézségeket okoz. Az áradat levonultát követően tartósan meg kell erősíteni a védvonalnak azokat a részeit, amelyek most gyengének bizonyultak - tette hozzá
Tetőztek a folyók Győrnél
Tetőztek Győrnél a folyók szombat kora este, legmagasabb vízszintjük megegyezik a prognosztizált magassággal - tájékoztatta Borkai Zsolt polgármester (Fidesz-KDNP) közleményben az MTI-t.
Nagybajcsnál lassú, ám folyamatos a Duna vízszintjének csökkenése, ami a Mosoni-Duna és a Rába esetében is csekély mértékű apadás kezdetét eredményezheti. A város védelmi vonala stabil, a magassági maximum elérése miatt sehol nem kell attól tartani, hogy átbukik a víz. Kisebb átszivárgások vannak bizonyos helyeken, de a vízügyi szakemberek "urai a helyzetnek" - ismertette.
A polgármester arra kéri a győrieket, hogy továbbra is figyeljék a híradásokat, hiszen önkéntesekre több helyen is szükség van. A munkálatok és a megfigyelések nem állhatnak le, hiszen a tetőzés után lassú apadás várható - jegyezte meg.
A városvezető fontosnak nevezte, hogy háttérbe szoruljon a rémhírterjesztés és a katasztrófaturizmus, mivel mindkét jelenség akadályozza a munkálatokat, és felesleges pánikra ad okot - fogalmazott Borkai Zsolt.
A Duna vízszintje már 864 centiméter Százhalombattánál
A Duna vízszintje Százhalombattánál délutánra meghaladta a 2002-ben mért eddigi legmagasabb, 860 centiméteres értéket, a szakemberek 864 centiméteres vízállást jelentettek - közölte a polgármesteri hivatal szóvivője szombaton az MTI-vel.
Nyilas Hajnalka szerint a 885-895 centiméteres tetőzést hétfő éjjelre várják. A város 955-960 centiméter koronájú védműveket épített az elmúlt napokban, a munkálatokban folyamatosan körülbelül 300-an vesznek részt: önkéntesek, helyi cégek, a polgármesteri hivatal munkatársai, rendőrök, katasztrófavédők és tűzoltók. A védvonalakra eddig közel 2 ezer tonna homokot és 90 ezer zsákot szállíttatott az önkormányzat - sorolta a szóvivő.
A városban harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben, 11-en 24 órás ügyeleti szolgálatot tartanak fenn a hivatalban. A dunafüredi körgáton szombattól a közterület-felügyelet munkatársai járőröznek, figyelemmel kísérve a gát állagát is.
A védelmi munkálatokat közel félszáz hivatásos rendőr, s ugyanennyi katasztrófavédő segíti fix, illetve mozgó pontokon- magyarázta Nyilas Hajnalka.
A városvezetés felhívást tett közzé, arra kérve a százhalombattaiakat, hogy ha ingatlanjaikon feltörő vizet észlelnek, ezt jelezzék, semmiképpen ne próbálják meg önállóan elhárítani a problémát, például ne szivattyúzzanak - tette hozzá a szóvivő.
Az Ökumenikus Segélyszervezet segítőpontot hozott létre Győrújbaráton
Az Ökumenikus Segélyszervezet segítőpontot hozott létre Győrújbaráton, a Győrújfaluról odatelepítettek támogatására - közölte a szervezet szombaton az MTI-vel.
A segélyszervezet közleményében azt írta, a helyi sportcsarnokban elszállásolt lakók a helyi evangélikus egyházközséggel közösen működtetett ponton kérhetnek segítséget. Közölték azt is, újabb szivattyúkat adtak át Visegrádon, illetve Dunaszekcsőn.
Feltört a víz a csatornákból a budapesti Bem térnél
Közel egyméteres víz gyűlt össze szombat délután a fővárosi Bem téren, mert a csatornák a vihar miatt nem tudták elvezetni a délutáni záport – tájékoztatta Tarlós István főpolgármester az MTI-t.
A főpolgármester elmondta, hogy Budára délután vihar csapott le, a Duna magas vízállása miatt a csapadékcsatornákon nem tud lefolyni, a víz és a csatornák nyomás alá kerültek. Ennek következtében a Batthyány tér környékén, főleg a Bem térhez közel egyméteres víz állt délután. Tarlós István tájékoztatása szerint a víz autókat sodort el, és nem tud közlekedni a 4-6-os és a 19-es villamos. Kiemelte: a Fővárosi Csatornázási Művek „minden létező szivattyúval” emeli át a vizet a Dunába, és körülbelül este fél 7-re "a helyzet oldódni fog".
Forgalomkorlátozások Győr-Moson-Sopron megyében
A dunai árvíz miatt az 1-es főúton az M19-es csomópont és Komárom között teljes az útzár. A terelés ideje alatt az M1-es autópálya és az M19-es autóút Győr és Komárom közötti érintett szakaszát díjmentesen lehet igénybe venni - közölte a Győr-Moson-Sopron megyei Védelmi Bizottság szombaton az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint az 1403-as út Novákpuszta-Hédervár közötti szakaszán szombaton teljes útzárat rendeltek el. A Győr-Mosonmagyaróvár közötti 1401-es számú úton félpályás lezárás van érvényben. Ugyanezen az úton Zsejkepusztánál helyenként vízátfolyások jelentek meg a bevédés ellenére. Ezért Zsejkepuszta térségében óránként 30 kilométeres sebességkorlátozás lépett életbe. Az 1401-es út Dunaszeg-Ásványráró közötti szakaszán pedig rendőri irányítás mellett halad a forgalom. Az 1402-es számú összekötő út Lébény és Mecsér közötti szakaszán teljes az útlezárás. Mecsér csak az 1-es főút felől közelíthető meg.
Meghaladta a Duna vízszintje Budapesten az eddigi legmagasabb értéket
A szombat délután 2 órai adatok szerint meghaladta a Duna vízszintje Budapesten a 2006-ben mért eddigi legmagasabb, 860 centiméteres értéket; a folyó vízszintje elérte a 861 centimétert a fővárosban a Belügyminisztérium Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint.
Tarlós István, Budapest főpolgármestere pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta: 895 centiméter körül várják a Duna tetőzését hétfőn, jelenlegi állás szerint 930 centiméteres vízállásig meg tudják védeni a fővárost.
Pesti Imre, a fővárosi védelmi bizottság elnöke szombaton, amikor bemutatta a kőbányai Hungexpo területén létesített, csaknem 15 ezer ember befogadására képes fogadópontot, azt mondta: komoly bajra nem kell számítani Budapesten a dunai árhullám miatt, de a katasztrófavédelem minden eshetőségre felkészült.
A védelmi bizottság cáfolja, hogy átszakadt volna a gát Vácon
Hamisak azok információk, amelyek szerint gátszakadás történt volna a Duna védvonalán Vácnál - közölte a váci járási védelmi bizottság elnöke szombat kora délután az MTI-vel.
Az egyik váci hírportáltól származó, több sajtóorgánum által is átvett információról Paksi Ilona közölte: a "félreérthető címválasztású" hír tartalma nem felel meg a valóságnak, ugyanakkor pánikkeltésre alkalmas.
A védelmi bizottsági elnök hangsúlyozta: a jelenlegi veszélyhelyzetben kiemelt figyelmet kell fordítani a pánik megelőzésére, az érintett lakosság megnyugtatására.
Az MTI-nek Spitz Alexandra, a Pest megyei katasztrófavédelem szóvivője megerősítette: a Duna váci védvonalán a gát nem szakadt át, nem is sérült meg
Négy és fél ezren a gátakon az Észak-Dunántúlon
Győr Változatlanok az árvízvédelmi készültségi fokozatok az Észak-Dunántúlon, a térségi munkálatokban 4458-an vesznek részt a védekezésben - közölte szombaton honlapján az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. Bővebben
Több mint 150 kilométeren van forgalomkorlátozásBudapest, 2013. június 8., szombat (MTI) - A Magyar Közút Nonprofit Zrt. Útinform szolgálatának szombati, 12.30 órai összesítése alapján több mint 152 kilométernyi fő- és mellékúton kellett forgalomkorlátozást bevezetni - közölte Pécsi Norbert Sándor szóvivő az MTI-vel. Közleményében azt írta: 49 szakaszon van érvényben teljes, míg 11 szakaszon félpályás útzár. Országos közúton továbbra sem közelíthető meg Kisoroszi, Pilismarót és Dömös. Tartósan 800-an dolgoznak Győrújfalunál Tartósan nyolcszázan dolgoznak a Mosoni-Duna-part legveszélyeztetettebb települése, Győrújfalu gátjain - mondta el szombat délelőtt a helyszínen Széles Sándor Győr-Moson-Sopron megyei kormánymegbízott az MTI-nek. "Tegnap este is nyolcszázan dolgoztak a gáton, ezt ma délelőttre is meg tudtuk szervezni, és már tudjuk, hogy este is ugyanez lesz a helyzet" - fogalmazott. Mint mondta, abban bíznak, hogy kora délutánra beállhat a tetőzés ezen a folyószakaszon, ahol már most is lassul az Öreg-Duna által tolt víz visszafelé folyása. Egyben kérte a segíteni érkezőket, hogy a rendőrségen jelezzék e szándékukat. Az önkénteseket a másfél ezres, az esti órákban kitelepített falu sportpályájáról szervezetten szállítják ki a gátakhoz. Itt a kormánymegbízott becslése szerint mintegy kétszáz helyi férfi tevékenykedik. Homokzsákokat lopott két nő Almásfüzitőnél Homokzsákokat lopott el Almásfüzitőnél az árvízi védekezéssel érintett területről két nő pénteken este - tájékoztatta a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense szombaton az MTI-t. A rendőrség mindkét elkövetőt elfogta, őrizetbe vette, és gyorsított eljárásban kezdeményezik bíróság elé állításukat. Az eltulajdonított 55 zsákot visszaszállították eredeti helyére - tette hozzá Racsné Galambos Gréta. Orbán: 972 ember van kitelepítve, Pilismarót a következő veszélyes pont Eddig 972 embert kellett kitelepíteni otthonából, hajnalig több mint 5,8 millió homokzsákot építettek be a gátakba - közölte Orbán Viktor miniszterelnök újságírókkal szombaton délelőtt Győrújfalu határában. "Komárom és Esztergom rendben van" - jelentette ki. Hozzátette: a következő "veszélyes" pont Pilismarót, ahová rövidesen elindul. A 2006-os árvízi szintnél tart a Duna Szentendrén A Duna 760 centiméterrel elérte a 2006-ban mért árvízi szintet Szentendrénél szombaton délelőtt 10 órakor – mondta az MTI-nek a polgármesteri hivatal kommunikációs vezetője szombaton délelőtt. Kádár Kristóf közölte: továbbra is folyamatosan dolgoznak az önkéntesek a gátakon, pénteken éjjel 11 órától a Magyar Honvédség Altiszti Akadémiájának katonái 24 órás ügyeletben őrzik és figyelik a teljes, 6,3 kilométeres szentendrei védvonalat. A mobil árvízvédelmi falat 1 méterig érte el a folyó – tette hozzá. Almásfüzitő és Komárom között 11 órától nem járnak a vonatok A Budapest-Győr-Hegyeshalom vasútvonalon Almásfüzitő és Komárom között a Duna magas vízállása miatt 11 órától a további intézkedésig nem közlekedhetnek a vonatok - közölte a Mávinform az MTI-vel. A MÁV-START Zrt. megrendelte az autóbuszokat az utasok elszállítására - írták közleményükben. Hozzátették: az autóbuszok a RailJet szerelvények utasait Tatabánya és Győr, a többi vonat utasait Almásfüzitő és Komárom között szállítják. A hosszabb menetidő és az átszállások miatt 30-60 perc késéssel kell számolniuk az erre utazóknak. Orbán: a legfontosabb, hogy emberélet ne kerüljön veszélybe A miniszterelnök szerint a következő két nap lesz a legnagyobb próbatétel az árvízi védekezésben részt vevőknek, "most jön a neheze". Orbán Viktor szombat reggeli győri sajtótájékoztatóján kiemelte: továbbra is az a legfontosabb, hogy emberélet ne kerüljön veszélybe. "Ekkora vízzel még nem volt dolgunk, biztosra kell menni", ezért a gátszakadás legkisebb veszélye esetén a következő napokban is kitelepítik a környékbeli települések lakosságát, ahogy ez Győrújfaluban történt pénteken - jelentette ki. Továbbra is az a parancs van érvényben, hogy "gátat nem adunk fel (...) megvédjük a legnehezebb szakaszokat is" - mondta a kormányfő, hozzátéve: Győrújfalu kiürítése bizonyíték arra, hogy mindenkit kihoznak a veszélybe jutott településekről. Megerősítette, hogy a kitelepítéseket, ha lehet, továbbra is nappal hajtják végre. Azt kérte, ha bárhol kitelepítést rendelnek el, fegyelmezetten vegyék tudomásul, hajtsák végre az emberek. A miniszterelnök közölte: egyetlen másik magyarországi folyón sincs áradás, így minden erőt a Duna mellé összpontosíthatnak. A következő 2-3 napban nem várható a dunai árhullámot befolyásoló csapadék, így a védekezés kedvező körülmények között folytatódhat. Nagybajcsnál 907 centiméteren tetőzött a Duna, ez 35 centiméterrel magasabb az eddigi rekordnál. Komáromnál éjszaka 840 centiméteren lehet tetőzés, míg Budapesten hétfő hajnalban várják a legmagasabb vízszintet. A fővárosban legalább 885 centiméteres vízállás várható, de 10-20 centiméteres eltérés elképzelhető - ismertette a miniszterelnök. Megjegyezte: mivel az árhullám átlépte az államhatárt, "már miénk a víz, következésképpen most már a saját méréseinkből dolgozunk". Orbán Viktor elmondta: eddig egy kisebb értékű lopás történt az árvízi védekezés során, az elkövetőt elkapták, valamint lefogtak két, "nagy valószínűséggel elmebeteg" rémhírterjesztőt is. A gátakon ezt leszámítva semmilyen rendbontás nem volt. Tizenötezren vesznek részt az árvízi védekezésben, Győrújfalu határában 543-an dolgoztak éjszaka is, míg Pilismarót környékén rohammunkában kellett egy hiányzó gátszakaszt megépíteni, illetve egy alacsony védművet megerősíteni, ez hajnalra sikerült. A munkában helyiek, az Alföldről átvezényeltek és háromszázötven roma önkéntes is részt vett éjszaka - tette hozzá a kormányfő. Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta: 4670 katona vesz részt az árvízi védekezésben. Tarlós: befejeződött a Margitsziget árvízvédelmi megerősítése Befejeződött a Margitsziget árvízvédelmi megerősítése - közölte Tarlós István főpolgármester szombat kora délelőtt az MTI-vel. A főpolgármester közleményében azt írta: felkészülten várják a Duna tetőzését. Tarlós István még pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta: a Margitszigetet 930 centiméteres vízállásig meg tudják védeni, bár belvízre számítani kell a sziget belsejében. A szigeten "tengeri kígyót" alakítottak ki: hetven darab húszméteres tömlőt fektettek le, amelyet először levegővel, majd vízzel töltöttek meg. Átmérője 90 centiméter, egy elem súlya 13 tonna. További erőket mozgósított a Magyar Honvédség A Magyar Honvédség szombaton is további erőket mozgósított az árvízi védekezéshez, de mind személyi állományban, mind a technikai eszközökben jelentős tartalékokat tudnak még bevetni. Benkő Tibor vezérkari főnöknek kora reggel a Honvédelmi Minisztériumban személyesen, illetve a védekezési helyszínekről videokapcsolat útján tettek jelentést a védekezésben résztvevő egységek parancsnokai. A vezérkari főnök összegzése szerint jelenleg több mint 600 technikai eszközzel és mintegy 4600 katonával vesznek részt a védekezésben. Köztük több mint ezer önkéntes tartalékos teljesít szolgálatot, és a nap folyamán további mintegy 150 önkéntes tartalékos katonát vonultatnak be. Benkő Tibor a jelentéseket követően az egységparancsnokoktól azt kérte: ha további erőkre lenne szükségük, jelezzék, mert jelentős bevethető tartalékuk van. A jelenlegi létszámon felül további 5 ezer katonát tudnak bevetni - mondta a vezérkari főnök. Szivárgás miatt erősítik a gátat Verőcén A Duna visszaduzzasztotta a Verőce és Kismaros határában folyó patakot, emiatt erősítésre szorul az ottani, szivárgó gát – közölte a település polgármestere szombat reggel az MTI–vel. Bethlen Farkas (független) elmondta, hogy noha a község védműve igen stabil, a Duna vízszintje Verőcénél már körülbelül 5 centiméterrel meghaladta a 2006-ban mért, eddigi legmagasabb szintet, így most nagyon figyelnek az esetleges veszélyekre. A polgármester – aki még pénteken rendkívüli árvízvédelmi készültséget rendelt el – közölte: a település Káposztás nevű, hétvégi házakból álló részét már korábban elöntötte a Duna, míg a község fő útja, az Árpád út folyóhoz közeli szakaszán 30 centiméteres víz áll. A Dunasor is veszélyeztetett, ám az üdülőházakon kívül még sehonnan sem kellett kiköltözniük a lakóknak. A kritikus területeken élőket szórólapokon tájékoztatták az esetleges teendőkről, például értékeik biztonságba helyezéséről, a polgármesteri hivatalban pedig 24 órás ügyeletet vezettek be. A község két pontján összesen 40 köbméternyi homokot raktak le, azt töltik zsákokba, hogy erősítsék a gátat - mondta Bethlen Farkas. OMIT: a védekezés tervszerűen zajlik Folyamatosan, tervszerűen zajlik a védekezés - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) szombat reggel az MTI-vel. Közleményükben emlékeztettek: Orbán Viktor miniszterelnök június 4-én délben veszélyhelyzetet hirdetett ki a Duna áradása miatt az érintett térségekre. Hozzátették: a védekezés eredményessége érdekében a helyi lakosság és a közvetlenül nem érintett települések polgárai és civil szervezetei a vízügyi szakemberek irányításával ütemezetten végzik a szükséges feladatokat. Az OMIT szerint a következő napokban várhatóan lesznek még elzárt, megközelíthetetlen települések. A védekezés irányítói erre is felkészültek, ezeknek az ellátását időben megszervezték - tették hozzá. Az OMIT felidézte: eddig 20 helyen hozott létre központi homokzsáktöltő telepeket, amelyek a védekezésben résztvevőknek jelentenek újabb tartalékot. Ezeknek a tartalékhelyeknek a célja az, hogy az állam által finanszírozott homokzsákok a tetőzés folyamán, hirtelen igény esetén is azonnal eljussanak az állami védvonalakra, az önkormányzatokhoz, illetve a lakossághoz - írták. Az önkormányzati védelmi feladatok ellátását az OMIT által kirendelt szakemberek segítik - fűzték hozzá. Nagymarosnál is rekordot döntött a Duna vízállása Szombaton hajnalban Nagymarosnál is megdőlt a Duna vízállásának rekordja. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) legfrissebb adatai szerint szombaton reggel 6 órakor 715 centiméteres vízállást mértek. Mostanáig Nagymarosnál a valaha mért legnagyobb vízállás 714 centiméter volt, amelyet 2006-ban mértek. Nagymarosnál vasárnap este 740 centiméteres szintnél várják a tetőzést. Nagybajcsnál, ahol pénteken hajnalban dőlt rekord, szombaton reggel 6 órakor már 906 centiméteres volt a vízszint. Itt szombat hajnalra 910 centiméter körül várják a tetőzést. Pénteken Komáromnál és Esztergomnál is meghaladta az eddigi legnagyobb vízszint a Duna magassága. Komáromnál szombaton kora reggel 838, míg Esztergomnál 792 centiméteres vízszintet mértek. Komáromnál várhatóan szombaton vagy vasárnap 840 centiméter körül, Esztergomnál pedig vasárnap reggel 805 centiméteren tetőzhet a folyó. Budapesten jelenleg 843 centiméteren áll a folyó. Itt hétfő hajnalban 885 centiméter vízállással számítják a tetőzést. Budapestnél az eddigi legnagyobb vízállást 2006-ban rögzítették, akkor 860 centiméter volt a Duna vízállása. Nagymarosnál szintén 2006-ban volt a legmagasabb a folyó szintje, 714 centiméter. Nagybajcsnál, Komáromnál és Esztergomnál a 2002-es árvíz idején volt a legmagasabb a vízszint. Akkor Nagybajcsnál 875, Komáromnál 802, Esztergomnál pedig 771 centiméteren tetőzött a Duna. Huszonkilenc győrújfaluit telepítetek ki buszokkal A Mosoni-Duna áradása miatt kitelepített Győrújfaluról összesen 29 embert szállítottak buszokkal Győrújbarátra - áll a Győr-Moson-Sopron Megyei Védelmi Bizottság éjszaka kiadott közleményében. Közlésük szerint a másfél ezres településről hét beteg embert szállítottak el a hatóságok, hármukat a győri kórházba. Biztonsági intézkedésként Nagybajcsról négy beteget szállítottak el. A fővárosban emelkedett legtöbbet a vízszint az elmúlt órákban Az elmúlt négy órában Budapesten emelkedett legnagyobb mértékben, 13 centiméterrel a Duna vízszintje, az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) közleménye szerint szombaton hajnalban 4 órakor 841 centimétert mértek, a tetőzést hétfő hajnalra várják 885 centiméterrel. Nagybajcsnál csak 1 centimétert emelkedett a szint, a Győr-Moson-Sopron megyei településen szombat hajnalra várják a tetőzést 910 centiméteren. Az OMIT közleménye szerint szombaton hajnalban Komáromnál 836 centiméter, Esztergomnál 788 centiméter, Nagymarosnál 711 centiméter magas volt a vízszint. A védekezésben önkéntes tűzoltók is részt vesznek, Dobson Tibor, a Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) elnöke az MTI-nek elmondta, hogy összesen mintegy 3,5 ezren. Az árvíz által nem veszélyeztetett megyékből a Duna menti településekre csoportosították át az önkénteseket, akik hétvégén biztosan részt vesznek a védekezésben, de valószínűleg tovább is maradnak, ha szükség lesz a munkájukra - tette hozzá. Árvízi információk az MR1 Kossuth Rádióban középhullámon Péntek estétől 21 óra után is, szünet nélkül sugároz adást középhullámon az MR1 Kossuth Rádió, és a hírekben friss árvízi információkat közöl - mondta az MTI-nek Jónás István, a Magyar Rádió Nonprofit Zrt. vezérigazgatója pénteken este. Hozzátette: a meghosszabbított adást mindaddig fenntartják, amíg az árvízi helyzet miatt arra szükség van.Az MR1 Kossuth Rádió középhullámon az 540 kilohertzes hullámhosszon érhető el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.