Artis – terápiaközpont nullától 99 éves korig

Párkány. Az Artis központban újszerű módszerekkel, szakemberek bevonásával, magyar nyelven folyik az egyénre szabott terápia.Legyen kalap! Ne kalap, gomba! Inkább ufó! – amíg elkészült az uzsonna, a fehér papírtányérok életre keltek.

Párkány. Az Artis központban újszerű módszerekkel, szakemberek bevonásával, magyar nyelven folyik az egyénre szabott terápia.

Legyen kalap! Ne kalap, gomba! Inkább ufó! – amíg elkészült az uzsonna, a fehér papírtányérok életre keltek. Míg az egyik kislány képzeletbeli kalapjában mórikálja magát, addig egy másik vigyorgó gombaként huppan a földre. A kisfiú, aki a papírtányért repülő csészealjnak nézi, épp Föld körüli pályára állítaná, amikor roskadásig telt tálcákkal egyensúlyozva megérkeznek a táborvezetők.

Egyedülálló módszer

A fehér papírtányérokra vajas és sonkás kifli kerül. Tíz percig tartó jóízű csámcsogás után a zsibongó sereget a varázsszőnyegre terelik. A gitáros lánynak nincs nehéz dolga: a gyerekek az első akkordok után a hangszer és a zene bűvöletébe esnek. Hlavácsek Réka és Melecski Júlia nagyot szusszanva ül le mellém. Tavaly decemberben nyitották meg az Artis művelődési, képességfejlesztő és rehabilitációs központot, ahol nemcsak a sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkoznak, hanem tehetséggondozással és felnőttek rehabilitációjával is. „Új keretek közé akartuk helyezni a fejlesztés helyét és fogalmát Szlovákiában. A bevett gyakorlat szerint a magyar anyanyelvű gyerekeket is szlovák szakember vizsgálja ki és próbálja fejleszteni – szlovák nyelven, korszerűtlen körülmények között és megfelelő szakmai gárda hiányában. Ezen próbáltunk változtatni, amikor megalapítottuk polgári társulásunkat és megnyitottuk a központot, ahol újszerű módszerekkel, különféle szakemberek bevonásával, magyar nyelven folyik az egyénre szabott terápia” – magyarázta Hlavácsek Réka konduktor és fejlesztő pedagógus, aki a nyitrai egyetemen és a budapesti Pető Intézetben végezte tanulmányait. „Olyan módszereket is alkalmazunk, amelyek Szlovákiában kevésbé ismertek vagy egyáltalán nem elérhetők. Ilyen például a Pető-módszer, amely a hungarikum és számos más terápiás lehetőség, amely segít a tanulási nehézségek leküzdésében” – egészítette ki Melecski Júlia gyógypedagógus, aki a Nyugat-magyarországi Egyetemen diplomázott. Momko Erika pszichológussal együttműködve Szlovákiában egyedülálló szakmai műhelyt hoztak létre.

Pető-, Delacato- és TSMT-módszer

A foglalkozások barátságos, családbarát környezetben zajlanak. A szülőt partnerként kezelik, bevonják a diagnosztizálás és fejlesztés teljes folyamatába is. A 45 perces foglalkozások után minden alkalommal 15 perces konzultáció következik. „Az egyéni szükségleteket figyelembe véve lehetőséget kínálunk egyéni, illetve csoportos fejlesztői órákra, szülői tanácsadásra, speciális feladatsorok otthoni alkalmazásának bemutatására, nevelési tanácsadásra, támogató szülői megbeszélésre és képességfelmérésre is” – részletezte Melecski Júlia. A foglalkozásokon a Pető-módszer mellett a Delacato-módszert (Kulcsár-féle mozgásterápia) és a tervezett szenzomotoros tréning (TSMT) módszerét is alkalmazzák. „A Pető András által kidolgozott komplex módszer elsősorban a központi idegrendszeri sérültek fejlesztését szolgálja. Megkésett mozgásfejlődésű, koordinációs zavarral, illetve manipulációs problémákkal küzdő gyermekeknél és felnőtteknél is hatékonyan alkalmazható. Delacato szerint a mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll az idegrendszer érésével. A gyermek mozgásának és észlelésének fejlődése egy-egy életszakaszban a központi idegrendszer egy-egy meghatározott területének irányítása alatt áll. Ezért ha a mozgásfejlődés bármelyik szakasza kimarad, vagy nem gyakorolják be eléggé, a kapcsolódó érzékelő és irányító központok nem fejlődnek és differenciálódnak megfelelően, ami tanulási nehézséghez, viselkedési problémához, magatartászavarhoz vezethet. A Delacato és csoportja által kidolgozott kezelés lehetővé teszi, hogy a gyermekek a mozgás minden szintjén újraéljék életüknek egy korábbi szakaszát és ezzel az érésben elmaradt területek lehetőséget kapnak a deficitek ledolgozására. A TSMT-módszer pedig kiválóan alkalmazható a megkésett beszédfejlődésű, megkésett mozgásfejlődésű, autizmussal élő, magatartás-problémás, hiperaktív és figyelemzavaros gyerekeknél is” – tájékoztatott Hlavácsek Réka.

Ami a cikkből kimaradt

Arról, hogy ezek a módszerek hogyan segítenek a központi idegrendszer sérülésén átesett felnőtteken (koponyasérülés utáni állapot, agyvérzés vagy stroke utáni állapot, sclerosis multiplex, Parkinson-kór), már nem volt időnk beszélgetni, ugyanis a Katicás nótával a zenés foglalkozás a végéhez ért, amit a gyerekek hangos Julika és Réka nénizéssel hoztak tudtunkra. „Ezzel és a központban zajló munkákkal kapcsolatban szívesen adunk információt személyesen, de elérhetők vagyunk a Facebookon is” – jegyezték meg sebtében, miközben a gyerekek a távozó gitárosnak integettek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?