Már tavasszal érdemes elkezdeni keresni a nyári szezonmunkát, a jól fizetett állásokat ugyanis júniusig általában lefoglalják, az ügynökségek pedig azokat részesítik előnyben, akik korábban jelentkeznek. Nyáron már kisebb a kínálat, holott az érdeklődés sokkal nagyobb, mint az iskolaév folyamán.
Általában szakképesítés sem kell
A diákok leginkább szórólapok osztogatása, újsághordás vagy irodai adminisztratív munkák iránt érdeklődnek. A cégek pedig leggyakrabban takarítást, különböző termékek csomagolását ajánlják a diákoknak. A profesia.sk szerveren gyakran keresnek pincéreket vagy szakácsokat szállodai éttermekbe.
A munkaközvetítő ügynökségek ügyfelei által kínált szezonmunkára általában bárkit felvesznek, különösebb képzettség nem kell, több helyen viszont megkövetelik az angol vagy a német nyelvtudást. Čulenová szerint csak ezekben az esetekben szerveznek válogatást, viszont meggyőződése, hogy minden érdeklődőnek – akár diák vagy munkanélküli – fel kéne mérnie képességeit és tudnia kéne, milyen munkát képes elvégezni.
Azt, hogy nem mindig könnyű jó idénymunkát találni, Daniela Poncová egyetemi hallgató is megtapasztalta. „Tavaly egy bevásárlóközpontban vállaltam munkát a pénztárnál. Igaz, előre tudtam, hogy egész nap állni fogok, nem gondoltam volna, hogy ilyen megerőltető lesz. Azt hittem, hogy kibírom, két hónap után viszont abba kellett hagynom, mert estére mindig megdagadt a lábam” – mondta lapunknak Daniela.
Sok diák választja a költöztető cégeket – ez a munka a fiatalok körében rendkívül közkedvelt. „A nyári hónapokban kevesebb a munkalehetőség, cégek inkább évközben költözködnek, nyáron több időt akarnak a szabadságra” – szögezte le Michal Mihálik, a Plusim ügynökség menedzsere.
Diákoknak leggyakrabban 50–100 korona közötti nettó órabért kínálnak, néhány évvel ezelőtt még a 30–40 koronás órabér sem volt ritka, manapság 50 korona alatt már kevesen vállalnának szezonmunkát. „A jobban fizetett munkákból kevés van, ezeknél ugyanis már valamiféle képzettséget követel a kliens, vagy a számítástechnika vagy az idegen nyelvek terén” – mondta Čulenová. Mihálik szerint a Plusim ügynökségben tavalyhoz képest átlagosan tíz koronával emelkedtek a bérek. „A legkisebb órabért, nettó hatvan koronát, különböző termékek csomagolásáért és egyéb raktármunkáért fizetjük. A bútorszállító cégek 70 koronát kínálnak” – szögezte le Mihálik.
Rendkívül kockázatos hirdetésen keresztül munkát keresni külföldön – figyelmeztet az Országos Rendőr-főkapitányság. A Korzár című hirdetőújságban már többször jelent meg olyan ajánlat, amely például Spanyolországban kínált állást és végül kiderült, csalásról volt szó. Az ilyen hirdetésekben a munkáért ígért havi keresethez képest gyanúsan kevés közvetítési díjat kérnek. Egy alkalommal például 190 euró díjat kértek és 2200 eurós havi fizetést ígértek.
Aki itthon nem talál munkát, és mindenáron hirdetésen keresztül akar külföldön szerencsét próbálni, jobb, ha utánajár az ajánlatnak, és kideríti, létező cégről van-e szó. Különösen gyanús, ha a közvetítő ügynökségek mobiltelefonos elérhetőséget adnak meg. Az illetéket is csak akkor szabad kifizetni az ügynökségnek, ha már aláírták a munkavégzésről szóló szerződést. A rendőrség szerint a polgárok sok kellemetlenséget kerülhetnek el, és az ügyintézés is egyszerűbb, ha a munkaügyi hivatalhoz fordulnak, ahol uniós munkalehetőségekről vagy megbízható közvetítő ügynökségekről is tájékoztatást kapnak. (dem, p)
Ügynökségek a neten
www.brigada.sk
www.praca.sk
www.inex.sk
www.lotty.sk
www.bakalari.sk
www.studentagency.sk
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.