A büntetést nem lehet a bosszúval összekeverni. Aki a gyermekét megveri, mert az butaságot csinált, nem bünteti őt, hanem sokkal inkább bosszút áll azért, hogy a szófogadatlan kölyök elrontotta a kedvét – mindezt annak az elterjedt nézetnek a nevében, hogy „egy jó verés még senkinek sem ártott”. Szókratész viszont egészen mást állít: „Akit szóval nem lehet nevelni, azon a bot sem segít.”
Akit szóval nem lehet nevelni...
A megbánás fontossága
A büntetésnek elsősorban azt kell szolgálnia, hogy a megtörtént igazságtalanságot, helytelen cselekvést és az okozott károkat helyrehozza, ezek a gyermekben tudatosuljanak, és máskor ne kövessen el hasonló hibát. Ez a gyerekeknek persze gyakran nagyon nehezére esik, és nem is megy egyik napról a másikra. A neveletlenségért, mások bántásáért, a károkozásért megfelelő bűnhődés az erkölcsi tudatát segíti kialakítani, s a csak magára gondoló, önző énje feletti győzelmet eredményezi, amikor a dacos ellenszegülésén túljutva bocsánatot kér, az ellopott holmit visszaviszi, a károkat megszünteti, esetenként saját zsebpénzéből kifizeti. A büntetéssel járó szituációkban a megbánás a döntő nevelési momentum, nem pedig a fenyítő akció, amelynek a tettre nincs közvetlen hatása. Ha ütésre emeli kezét, vagy megbánásra és bocsánatkérésre szólítja fel a gyermeket, az ellenkező hatást váltja ki.
A szomszéd kerti házának bedobott ablaka egy hirtelen kiosztott fülessel nem egyenlíthető ki. Sokkal inkább a személyes bocsánatkérés és a kár megtérítése – a zsebpénz terhére – hozza egyenesbe a dolgot. A verés során azonban nem a károkozás megoldásmódját tanulja meg a gyermek, hanem azt, hogy sírásával hogyan tudja felmérgesíteni a szüleit. A megfelelő büntetés ezért az lenne, hogy a mások vagy a saját kárára elkövetett cselekvés helyrehozatalára irányuljon a beszélgetés, illetve a felnőtt mérgéből, az idegességéből a mások lelkiállapotával való együttérzés váljon világossá a gyermek számára. A szülői harag ekkor már a cselekedetre irányul.
A büntetés maga a következmény
Ha azt mondja a gyermekének: „Már nem szeretlek”, „ha továbbra is ilyen pimasz leszel, mész a gyermekotthonba”, vagy hogy „én ezt nem csinálom tovább, hanem elmegyek” – ezzel kizárólag azt éri el, hogy gyermeke és ön alaposan eltávolodnak egymástól. Gyermeke elveszti a bizalmát a szülőjével szemben, ön pedig saját magát is becsapja. A fenyegetőzés már csak azért sem ajánlatos, mert előfordulhat, hogy előre nem látható okok miatt (pl. betegség) kénytelen lesz gyermekét hosszabb-rövidebb időre másnál elhelyezni. Aligha lesz képes őt megnyerni erre a vázolt előzmények után.
Legtöbbször nagyon nehéz eltalálni, hogy az adott pillanatban mi a legmegfelelőbb büntetés. Sajnos nincs rá általános recept. Ezért a büntetés kiszabásánál mérlegelje, vajon tudta-e a gyermeke, hogy tilos dolgot művel; alkalmas-e a büntetés a hiba jóvátételére; nem árt-e a túl szigorú fenyítés az önök közt fennálló kapcsolatnak.
(A szerző pszichológus, a Derűs Gyermekkor Alapítvány munkatársa.)
A büntetés alapelvei
Csak akkor büntesse meg gyermekét, ha képes megérteni, hogy rosszat tett. Semmi értelme nincs egy egyéves gyermeket megbüntetni, mert az asztalon felborított egy poharat, és ugyanúgy értelmetlen a kétéves gyermeket elnadrágolni, ha az a játék hevében elfeledkezett a WC használatáról.
A büntetéssel azt kell világossá tenni a gyerekek számára, hogy az ember, ha máshogyan nem, a saját kárán tanul. Ha gyermeke a megállapodással ellentétben többször is késve vagy egyáltalán nem jelenik meg a vacsoránál, menjen éhesen aludni. ĺgy megérti, hogy neveletlenségének következményei vannak. Következő alkalommal minden külön figyelmeztetés nélkül is haza fog telefonálni, ha nem tud időben hazaérni.
A büntetésnek az elkövetett igazságtalansággal vagy a szófogadatlansággal kell összefüggésben állnia.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.