Egyre több a roma hajléktalan
2010-ben kb. harminc hajléktalan volt Rozsnyón, közülük négy-öt roma. Ma harmincheten férnek el a melegedőben, tizenketten az éjszakai szálláson, ennek a négyötöde roma. Ami azt jelenti, hogy már az összetartó, roma közösségben sem fogadják be a családok az elesetteket. Katona Ilona szerint már ők is annyira elanyagiasodtak, hogy aki nem fizet, azt kilökik. „A másik elgondolkodtató dolog, hogy 2010-ben Rozsnyón mindössze két hajléktalan nő volt, ma tizenhatan vannak. Mind erőszakos kapcsolatok, válások áldozatai. Gyakran előfordul, hogy ha a gyerekek az apát választják, és a lakás az apa nevén van, az anya az utcára kerül. Lakik nálunk is ilyen négygyermekes anya, és nagyon becsülöm érte, hogy a szociális segélyéből fizeti a gyermektartást és látogatja a gyermekeit. De volt itt idős asszony is, akinek a feje fölül a lánya adta el a lakását, ő az utcára került, és mi helyeztük el őt nyugdíjas otthonban. Ez nem happy end, mert közben van egy időszak, amikor az idős embernek szembesülnie kell azzal, hogy egy élet munkája után hová jutott, és összetörik a lelke. Azt látom, hogy baj van az emberekkel – a nagy katasztrófák még megijesztik őket, kihozzák belőlük a jót, de a hétköznapokban közömbösek, sőt, irigyek. Pedig a mi gyermekeink úgy fognak velünk bánni, ahogy mi bánunk az elesettekkel és öregekkel.”
Iszákosok, pszichés betegek
A bajban lévő emberek ritkán keresnek segítséget akkor, amikor még ütemezni lehet az adósság törlesztését, megmenteni a házat, gyógyítani a betegséget. A legtöbb esetben csak a szociális segély és a hajléktalanszálló marad. Ez sem egyszerű dolog, a rászorulók gyakran agresszívek, már rég nem érvényes az a szabály, hogy aki segít nekik, azt tisztelik és megvédik. „Sokan nem akarják megérteni, hogy nem lehet ide jönni részegen, és ha már itt vannak, nem szabad veszekedni, verekedni. Nyolcvan százalékuk iszik, a többiek pszichiátriai betegségekkel küzdenek, de tévedés volna azt hinni, hogy ezeknek az embereknek minden mindegy. Sokan úgy törődnek magukkal, hogy senki nem mondaná meg, az utcán élnek. Az egyiktől kérdeztem is, hogyan lehet, hogy a zoknija mindig olyan hófehér, azt mondta, a Sajóban mossa. Én inkább arra gyanakszom, hogy mindig tiszta zoknit lop, de ez is arról szól, hogy fontos neki, hogyan néz ki, és lehet hatni rá. Akire nem lehet, akinek csak az a fontos, hogy ihasson, vagy megkapja a gyógyszereit, az nem marad itt.”
A rozsnyói hajléktalanszállón baba még nem született, de volt már olyan lakó, aki onnan ment a szülészetre, mert terhesen az agresszív párjától menekült. „A szülés után a párja hazavitte, de egy hideg garázsban laktak. Szerencsére az anyának volt annyi esze, hogy telefonált a kórházba, a babát visszavitték és örökbe adták. Ennek a nőnek pszichés problémái voltak, falcolta (vagdosta) magát, de elintéztük neki a gyógykezelést, utána a szülei visszafogadták, és két gyerekére is fizeti a gyerektartást. Ez nagy dolog, mert már az ő szülei is intézetből kerültek ki, nem volt kitől megtanulniuk, mit jelent a családi összetartás. Mégis harminc éve együtt vannak, mindent megtesznek, hogy tető legyen a fejük felett, most a beteg lányukat is elfogadták” – mondja Katona Ilona.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.