Alacsonyabb adók, takarékosabb állam, a hivatali ügyintézés egyszerűsítése, jobb vállalkozói környezet – ezt ígéri az elkövetkező választásokon induló mérvadó pártok többsége. A különbség csupán abban rejlik, hogy mely párt milyen társadalmi csoportokat kíván megnyerni.
Adó ászok a pártprogramokban
Vannak pártok – SDKÚ, KDH, SF –, amelyek már az előttünk álló választási időszak végére lehetőleg kiegyenlített költségvetést szeretnének elérni. Vagyis amikor az állam valóban csak addig nyújtózkodik, ameddig a takarója ér, nem terhelve le az elkövetkező generációkat milliárdos tartozásokkal. Mindez persze nem megy az egyik napról a másikra, így nagy valószínűséggel négy év alatt nem sikerül elérnünk a kiegyenlített költségvetést.
Ez esetben reálisabbnak tűnik az MKP ígérete. Az MKP támogatja a 2010-ig tartó időszakra vonatkozó szlovák konvengerciaprogramban vállalt, a költségvetési hiány csökkentését célzó elképzeléseket, miszerint 2007-re a költségvetési hiány, beleértve a nyugdíjreform hatását is, a bruttó hazai termék 3%-ára, a választási ciklus végére (2010-re) 1% alá csökkenjen.
A választásokon esélyes pártok közül a legnagyobb hiányt a Smer tudja elképzelni. Hogy megvalósíthassa a szociális ígéretekkel bőven teletűzdelt programját, a költségvetési hiány esetében a bruttó hazai termék 3 százalékának megfelelő küszöböt szabott magának a választási időszak végére. Ezt nem lenne nehéz betartani, hiszen a közkiadások hiánya már tavaly a bruttó hazai termék csupán 2,9 százalékát tette ki, idén pedig 2,7 százalékra számít az állam. Azonban ha a Smer alakíthat kormányt, valószínűleg a 3 százalékos küszöb is csak egy álomhatár lesz.
A költségvetési hiány csökkenése nem feltétlenül jelenti azt, hogy az állam hatékonyabban működne, hiszen ezt a bevételek, vagyis az adóterhek növelésével is el lehet érni, miközben az állam ugyanúgy szórhatja a pénzt, mint korábban.
A pártprogramok jelentős része azonban az adócsökkentések mellett messzemenő szociális programokat ígér. Hogy az adó- és járulékterhek csökkentését hogyan egyeztetik össze a kiadások növelésével, és hogy ezután hogyan sikerül féken tartaniuk a költségvetési hiányt, arról a programok nem tájékoztatnak.
A másik nagy problémakör, aminek a pártok széles teret szántak, a vállalkozói környezet javítása, külön kiemelve a kis- és középvállalkozások támogatását.
Az MKP szerint például a magas munkanélküliség csökkentésében, vagyis az új munkahelyek létrehozásában ennek a vállalkozói csoportnak lesz meghatározó szerepe, ezért a párt támogatni fogja alapításukat, megerősödésüket és növekedésüket. A támogatási eszközök között a grant típusú támogatással kockázati tőkéhez jutást, kamattámogatásokat és hitelgaranciák folyósítását, szaktanácsadás nyújtását és az intézményi háttér létrehozását ígérik. Az MKP szerint indokolt az adóterhek és a társadalombiztosítási járulék további csökkentése, a jogi feltételek és szabályok egyszerűsítése és áttekinthetőségük növelése, a jogbiztonság és a jogérvényesítés feltételeinek javítása, a korrupció visszaszorítása.
A korrupció és a bürokrácia visszafogását azonban megtaláljuk csaknem minden politikai párt programjában.
A HZDS és a KDH például a vállalkozói környezeten úgy javítana, hogy jelentős mértékben egyszerűsítené a cégek alapítását.
A Szabad Fórum az állam és a vállalkozók közötti kommunikáción szeretne javítani, vagyis a minimumra csökkentené a regisztrálási és bejelentkezési kötelezettségeket.
Javítani szeretne az állam és a vállalkozók kapcsolatán az SDKÚ is, amely az e-government, vagyis az elektronikus ügyintézés elterjedését szeretné támogatni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.