Adenauer a legnagyobb

Berlin. A hidegháború szelleme tért vissza egy pillanatra – a valódihoz képest jóval szelidebb formában – a ZDF német televízió stúdiójába pénteken éjszaka, amikor az eldönthetetlen kérdésről kellett a nézőknek dönteniük. Arról, ki „minden idők legnagyobb németje”.

Konrad Adenauer a II. világháború utáni első (nyugat)német kancellár győzött, második lett Luther Márton reformátor, és sokak meglepetésére Marx Károly lett a harmadik. A ZDF televízió szerkesztői hónapokkal ezelőtt több száz névből álló listát tettek közzé, ez a lista szűkült a nézők szavazatai alapján száz, majd tíz fősre. A hét végi döntőben tíz neves német „mérte össze erejét”, a nézők és a stúdióvendégek segítségével: Adenauer, Luther és Marx mellett, Bismarck, az első német kancellár, Bach zeneszerző, Gutenberg, a könyvnyomtatás feltalálója, Goethe irodalmi zseni, Einstein fizikus, Brandt néhai szociáldemokrata kancellár és a külföldön kevésbé ismert Scholl-testvérek, a müncheni ellenálló csoport tagjai, akiket a nácik kivégeztek. A studióvendégek mindegyike választott magának csillagot, elszegődött valamelyik nagyság védőügyvédjének, s rövid, de szenvedélyes beszédben érvelt választottja mellett. A közönség olyan hangosan szurkolt, mintha sportcsarnokban lett volna: a Luther-hívek korabeli ruhákba öltöztek, a Scholl-testvéreknek szurkolók egy-egy szál fehér rózsát szorongattak kezükben, Fehér Rózsának nevezték ugyanis az ellenálló csoportot. A vetélkedő, amelynek ötletére a német televíziósok Nagy-Britanniában leltek – a szigetországban Winston Churchill néhai miniszterelnök lett a legjobb –, az egész országot megmozgatta. Táborokra oszlott Németország, mindegyik tábor kedvence támogatására szólított fel. A szélvédőkre nem büntető cédulákat, hanem mozgósító szórólapokat helyeztek el. A jobbára csak az ország keleti részén, a volt NDK területén sikeres szocialisták interneten kampányoltak Marx mellett, nem eredménytelenül. Marx kezdetben még csak a tizedik volt, onnan jött fel a harmadik helyre, s azt az utolsó percig meg is tartotta. Marx az öt kelet-német tartományban volt egyeduralkodó, ám az ötször népesebb nyugati területeken Adenauer dominált, Adenauer, aki 73 éves korában kezdte meg kancellári pályafutását, megszabadította Nyugat-Németországot a háború utáni letargiától, az országot a nyugati szövetséghez kötötte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?