A világon minden harmadik nőt vernek

Vannak, akik idejétmúltnak tartják a nőnapot, a létrejöttével kapcsolatos előzmények miatt, mások úgy vélik, a kommunizmus egyik csökevénye csupán.

Ám mégiscsak jó, hogy van egy ilyen nap. Talán figyelmezteti a férfiakat, hogy – legalább évente egyszer – el kellene mondani a feleségeknek, anyáknak, nagyanyáknak: nélkülük szürkébb lenne az életünk, jólesik megcsókolni, megsimogatni őket.

Átfogó kampány

Idén az Amnesty International hívta fel a figyelmet a nőnapra egy hihetetlennek tűnő, megdöbbentő statisztikai adattal: a világon minden harmadik nőt megvernek, vagy szexuális erőszakot követnek el rajta. Ezért a nemzetközi jogvédő szervezet épp mától átfogó kampányba kezd a nők elleni erőszak visszaszorításáért.

Sawkat A. Choudhury, az Amnesty International szlovákiai elnöke szerint a nőkön elkövetett erőszak országhatároktól, földrészektől, vallási és politikai meggyőződéstől független jelenség. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy 15 és 44 éves kora között több nő hal meg családon belüli erőszak következtében, mint közlekedési balesetben, rákban és maláriában együttvéve. Sőt, 60 millió lánygyermek meg sem születik, mivel szüleik a magzat nemének megállapítása után az abortusz mellett döntenek. Ez a tendencia főként Indiára és a moszlim világra jellemző, ahol a születendő gyermek neme presztízskérdés.

Choudhury főként azért szkeptikus, mert a női jogvédelmet ugyan több országban törvények szavatolják, de a törvények átültetése a gyakorlatba sokszor nagyon nehézkes, nem utolsósorban azért, mert a végrehajtó hatalomban megtestesítői a leggyakrabban férfiak.

Ázsiai pillanatkép

Bangladesben annak ellenére sincs politikai egyenlőség a férfiak és nők között, hogy a miniszterelnök és az ellenzék vezetője is nő. Ezt Salma Chaudhury mondta, aki a bangladesi Ain o Salish Kendra jogvédő és tanácsadó szervezet munkatársa. Az aktivista elmondta, a parlamentnek ugyan tagja harminc nő, ezek azonban nem választás útján kerülnek be, hanem a parlament férfi tagjai választják ki őket. Chaudhury kiemelte, az erőszak a patriarchális társadalomban gyökeredzik; hazájában 24 bűncselekményből 10 nemi erőszak.

A moszlim bíróság a világ több országában büntetésként alkalmazza a megkövezést vagy a korbácsolást is. Ezek gyakran halállal végződnek. Tavaly Bangladesben harmincnégy nő vált a fatva áldozatává.

Délkelet-Ázsiában gyakran előfordul, hogy a férj nincs megelégedve a hozománnyal, melyet a feleség családja adott. Ilyenkor az asszony megfélemlítésével, verésével próbál kizsarolni többlethozományt a családtól. Tavaly 281 ilyen esetet regisztráltak, de ez vélhetően csak a jéghegy csúcsa, sokan tájékozatlanság, vagy az intézményrendszer hiánya miatt nem kérik a hatóságok segítségét.

A bangladesi rendőrségnek külön műszava van egy szinte kizárólag csak nők ellen elkövetett, rendkívül aljas bűncselekményre, ez pedig az Acid Violence, amit tartalmilag savval elkövetett bűncselekménynek fordíthatnánk, térségünkben egyébként ritkának mondható. Tavaly 340, zömmel fiatal lány szépségét csúfították el örökre valamily maró anyaggal.

A háborúk áldozatai

Barbora Černušková, az AI szlovákiai irodájának vezetője a háborúk alatti és utáni helyzetet elemezte. Mint elmondta, általában férfiak harcolnak, ám a háború áldozataivá nők és gyerekek válnak, a menekülttáborok lakóinak 80 százaléka nő és gyerek. Az AI adatai szerint a jugoszláviai háború során 20-50 ezer, míg a ruandai polgárháború alatt 250-500 ezer nőt erőszakoltak meg. Ennek ellenére a fegyveres konfliktusok idején elkövetett nemi erőszak csak 1998-tól minősül háborús bűncselekménynek. Černušková szerint felháborító az a jelenség, hogy az erőszakból gyakran az ENSZ békefenntartói is kiveszik a részüket. Szomáliából például ezért kellett kivonni őket. Az AI kampányának célja, hogy a jogegyenlőség hiányára felhívja a figyelmet, és ráébressze az egyes országok külügyminisztereit, diplomáciai úton sokat tehetnek a jogegyenlőségért. Ennek jegyében a múlt pénteken az erőszak áldozataira emlékező demonstrációt tartottak a külügyminisztérium előtt, és petíciót adtak át Eduard Kukannak. (kcr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?