<p>A világ legkisebb papagáját kapták lencsevégre első ízben természetes élőhelyén, Pápua Új-Guineában; az aprócska madár alig valamivel nagyobb, mint egy felnőtt ember hüvelykujja - magassága 9 centiméter, átlagos súlya pedig 11,5 gramm körül van.</p>
A világ legkisebb papagáját filmezték le Pápua Új-Guineában
A BBC expedíciója a brit televíziós csatorna Lost Land of the Volcano (A vulkán elveszett világa) című sorozata számára forgatott Pápua Új-Guineában, amikor a Sclater-harkálypapagáj, más néven az aranyarcú papagáj (Micropsitta pusio) két egyedét sikerült lefilmeznie - olvasható a BBC honlapján (http://www.bbc.co.uk).
Az aranyarcú papagáj az Új-Guinea szigetén fekvő északi síkságok erdeiben él. A hímek és a nőstények igen hasonlatosak, csupán a nőstények fején kevesebb a jellegzetes folt. A tollaik zöld színűek, alsó részük pedig sárgás árnyalatú, nyakuk, fejük és "arcuk" nevükhöz méltóan sárgás-barna színű.
Az aprócska papagáj termeszvárakban fészkel, amelyekben csőrével és karmaival váj gödröt a tojások számára. A Micropsitta pusio nem magvakkal, dióval vagy gyümölcsökkel táplálkozik, hanem zuzmóval és gombával, mivel azonban az aranyarcú papagáj étrendjéről nagyon keveset tudnak, nehéz a madarakat fogságban tartani.
Gordon Buchanan, az expedíció operatőre először a madár fészkét fedezte fel, majd később sikerült lesből lencsevégre kapnia az aranyarcú papagájpárt is. Először azt vette fel, miként közelítenek fészkükhöz, majd azt kapta lencsevégre, hogy a pár összetartozása jeleként miként dörgölőzik egymáshoz.
Később Jack Dumbacher kaliforniai ornitológusnak, aki elkísérte az expedíciót Pápua Új-Guineába, sikerült befognia az aranyarcú papagáj harmadik példányát.
Az expedíció láthatta a ritka salvador-récét (Salvadorina waigiuensis) is, amely kizárólag Új-Guinea magas hegységeiben él. Ez Új-Guinea egyetlen récefaja, amely a szigeten kívül nem is fordul elő másutt. Az 500 és 3700 méter között található gyors folyású hegyi patakok és folyók mentén él, de előfordul magashegységi lápos vidékeken is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.