A világ legkisebb papagáját filmezték le Pápua Új-Guineában

Port Moresby/London |

<p>A világ legkisebb papagáját kapták lencsevégre első ízben természetes élőhelyén, Pápua Új-Guineában; az aprócska madár alig valamivel nagyobb, mint egy felnőtt ember hüvelykujja - magassága 9  centiméter, átlagos súlya pedig 11,5 gramm körül van.</p>

A BBC expedíciója a brit televíziós csatorna Lost Land of the Volcano (A vulkán elveszett világa) című sorozata számára forgatott Pápua Új-Guineában, amikor a Sclater-harkálypapagáj, más néven az aranyarcú papagáj (Micropsitta pusio) két egyedét sikerült lefilmeznie - olvasható a BBC honlapján (http://www.bbc.co.uk).
    Az aranyarcú papagáj az Új-Guinea szigetén fekvő északi síkságok erdeiben él. A hímek és a nőstények igen hasonlatosak, csupán a nőstények fején kevesebb a jellegzetes folt. A tollaik zöld színűek, alsó részük pedig sárgás árnyalatú, nyakuk, fejük és "arcuk" nevükhöz méltóan sárgás-barna színű.
    Az aprócska papagáj termeszvárakban fészkel, amelyekben csőrével és karmaival váj gödröt a tojások számára. A Micropsitta pusio nem magvakkal, dióval vagy gyümölcsökkel táplálkozik, hanem zuzmóval és gombával,  mivel azonban az aranyarcú papagáj étrendjéről nagyon keveset tudnak, nehéz a madarakat fogságban tartani.
    Gordon Buchanan, az expedíció operatőre először a madár fészkét fedezte fel, majd később sikerült lesből lencsevégre kapnia az aranyarcú papagájpárt is. Először azt vette fel, miként közelítenek fészkükhöz, majd azt kapta lencsevégre, hogy a pár összetartozása jeleként miként dörgölőzik egymáshoz.
    Később Jack Dumbacher kaliforniai ornitológusnak, aki elkísérte az expedíciót Pápua Új-Guineába, sikerült befognia az aranyarcú papagáj harmadik példányát.
    Az expedíció láthatta a ritka salvador-récét (Salvadorina waigiuensis) is, amely kizárólag Új-Guinea magas hegységeiben él. Ez Új-Guinea egyetlen récefaja, amely a szigeten kívül nem is fordul elő másutt. Az 500 és 3700 méter között található gyors folyású hegyi patakok és folyók mentén él, de előfordul magashegységi lápos vidékeken is.
 
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?