A törzsutas programok

Mindegyik légitársaságnak van saját törzsutas programja. Ennek lényege, hogy minél többet repül az utas, annál nagyobb odafigyelésben, később kedvezményekben lesz része.

Mindegyik légitársaságnak van saját törzsutas programja. Ennek lényege, hogy minél többet repül az utas, annál nagyobb odafigyelésben, később kedvezményekben lesz része. Ehhez nem kell mást tenni, mint regisztrálni a programba, és minden egyes út előtt a check-in pultnál felmutatni azt a kártyát, amelyet postán küld a légitársaság. A kártyán a légitársaság neve, valamint a légi szövetség logója is szerepel. A rendszer regisztrálja a pontokat – több légitársaság ezeket mérföldeknek nevezi –, melyeket később különböző kedvezményekre, vagy ingyenes repülőjegyre lehet váltani. A kártya használata és kiállítása ingyenes.

A légitársaságok törzsutas programjai különböző néven futnak. A cseh légitársaság Ok Plus, a Malév Duna Klub, a Lufthansa Miles&More, a British Airlines Executive club néven működteti e programokat. A légi szövetségek megjelenésével elhárult az egyik legnagyobb gond a gyűjtés elől, addig ugyanis minden egyes légitársaság csak akkor ismerte el a pontokat, ha az utat az ő gépeivel tette meg az utas. Most már elegendő, ha egy kártyája van az utasnak, azt a szövetség összes járatán használni tudja, azaz minden egyes út után gyarapodnak a pontok rajta.

Minden törzsutas a társaság menetrend szerinti – némely esetben charter – járatain gyűjtheti a pontokat. A gyűjthető pontok száma attól függ, hogy milyen távolságra, milyen osztályon (normál vagy kedvezményes turista, business vagy first class-on) utazik, valamint milyen tagsági szintű (normál-, ezüst vagy arany) kártyával rendelkezik.

Fontos az is, hogy az utas milyen osztályra vásárolta a repülőjegyet az utas. Sok légitársaság – ha az utas a legalacsonyabb díjszabású osztályon utazik – nem ismeri el az összes pontot, csak az alappontszám bizonyos százalékát. Például a legalacsonyabb foglalási osztály esetében előfordulhat, hogy a Párizs–Budapest vonalért járó 1000 pont helyett csak 250 pontot kap. Minden hónapban vannak kiemelt célállomások, melyekért úgynevezett bonusz pontokat kap az utas. Azaz akár meg is duplázhatja a pontok számát. Például egy Pozsony–Prága oda-vissza útért a cseh légitársaság akár 4000 pontot is adhat, turistaosztályon. A repüléseken túl a partnercégek szolgáltatásainak igénybevétele után is gyarapodnak a pontszámok. Ilyen partnerek a szállodák, az éttermek, az autókölcsönzők, vagy akár a bankok is. A parnerek pontos listája a pontgyűjtő program honlapján található, csakúgy, mint a kiemelt desztinációk.

Aki gyakran repül, az nemcsak a pontokat gyűjti, hanem a kártya színét is válthatja. A normál vagy kék kártya után a légitársaság ezüstkártyát küld az utasnak, még több utazást követően pedig aranykártya birtokosa lehet. Ezek birtokosai még több pontot kapnak egy útért, még több kedvezményben részesülnek, hiszen sokkal nagyobb csomaggal utazhatnak, az indulás előtt használhatják a business várót akkor is, ha turistajeggyel utaznak (e várókban minden étel és ital, valamint szolgáltatás ingyenes), elsőbbséget élveznek a check-innél és a beszállásnál is.

Végül egy példával illusztráljuk, hogy egy-egy repülés után mennyi pontot lehet gyűjteni a cseh CSA pontgyűjtő programja alapján. Egy Pozsony–Barcelona (Prágán keresztül) retúr útért 7000 pontot írnak jóvá. A Pozsony–Prága útvonal 3000 pontot ér, míg – mivel éppen kiemelt desztináció Barcelona, így ezért a szakaszért kétszer jár a 2000 pont. Három ilyen út megtétele után már egy Európán belüli jegyet kérhet az utas, melyet a légi szövetség bármely járatán fel tud használni. Egy menettérti New York jegyért 35 ezer pontot kérnek. 25 ezer pont után pedig a postás meghozza az ezüstkártyát.

Megéri tehát törzsutasnak lenni, hiszen ha sokat repül, akkor egy éven belül a nyaralásra is összerepülheti a pontokat, és nem kell mást tennie, csak felhívni a társaságot, és kiválasztani, hova kéri a jutalomjegyet. (sz, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?