Hosszú, véget érni nem akaró tél után, végre április, a szeles-füttyös tavaszhónap, amikor Szent György napján majd kihajtják a pásztorok is az állatokat a legelőre, s amikorra általában a legnagyobb keresztény ünnep, a húsvét is esik.
A törékeny ajándék, az újjászületés, a tavasz, az élet jelképe
Az idők során a húsvéti tojás díszítése népművészetünk egyik sajátos, motívumokban gazdag műfaja lett. Viszonylag egyszerű díszítésmód a levélrátét alkalmazása. A karcolásos módszer pedig avar eredetű. A karcolt tojásokat a férfiak, legtöbbször pásztorok készítették emlékbe vagy ajándéka kedvesüknek, esetleg a földesúrnak vagy a számadó gazdának. A tojásdíszítési technikák különös válfaja a tojáspatkolás. Kovácsok, lakatosok fémdíszekkel ellátott tojásokat készítettek kézügyességük bizonyítására. Tojáspatkolásban a magyar Koszpek József tartja a világrekordot, egyetlen strucctojásra 119 miniatűr patkót vert fel. Magyar specialitás ez, a szomszédos országokban a festés mellett szalma- vagy növényi rátéttel, textilbevonattal is ékesítik a tojásokat. (méri)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.