A természet biztonsági szelepei

Tampa/Bécs. Egyes szakértők nevezik így a hurrikánokat, amelyek olyankor keletkeznek a tengerek felett, ha a vízfelszín legalább 26 Celsius-fokos, és erősen párolog, s azt a hőt szabadítják fel és vezetik el, amely a trópusokon halmozódott fel.

A John hurrikán miatt a mexikói hatóságok 15 ezer ember kitelepítését rendelték el. A vihar máris komoly áradásokat okozott az acapulcói turistaparadicsom, illetve Manzanillo környékén. A 160-170 km/ó sebességgel tomboló forgószél elől a turisták nagy része elmenekült.SITA/AP-felvételAhhoz, hogy ilyen forgószél-vihar keletkezzen, az szükséges, a felső légkörben és a talaj közelében fújó szelek iránya és sebessége között ne legyen túl nagy különbség, és meglegyen a Föld forgása révén keletkező úgynevezett „Coriolis-erő”. A hurrikán elnevezése különböző források szerint az indián urrikan, vagy huracan kifejezésből ered, átmérője több száztól akár ezer kilométerig terjedhet, de kiterjedése semmit sem árul el intenzitásáról: a legnagyobb erejű hurrikánok akár óránként 300 kilométeres sebességű széllel járhatnak. (A forgószéllel dúló trópusi viharokat egyébként az Atlanti-óceán térségében hurrikánnak, a Csendes-óceán körüli vidékeken tájfunnak nevezik. A hurrikán nem tévesztendő össze a tornádóval, amely – elsősorban Észak-Amerikában és Ausztráliában – a szárazföld belseje fölött keletkezik, amikor száraz, hideg és nedves, meleg légtömegek találkoznak; kisebb a hurrikánnál, s élettartama ritkán több fél óránál.) A hurrikán tipikus tartozéka a közepében lévő „szem”, vagyis egy gyér felhőzetű, mintegy 20 km kiterjedésű zóna, amelyben csaknem teljes szélcsend uralkodik. A „szem” körül forognak a légtömegek, az óramutató járásával ellentétes irányban. Átlagos „élettartama” egy hét, helyét 20-25 kilométeres óránkénti sebességgel változtatja, s így akár 1000 kilométert is megtehet fennállása során.

Intenzitásuk alapján a hurrikánokat a Saffir-Simpson-skála szerint öt kategóriába sorolják.

1. fokozat: gyenge, 118–153 km/ó sebességű. Fákat tör derékba, lakókocsi-táborokban károkat okoz.

2. fokozat: közepes, sebessége 154–177 km/ó. Autókat és háztetőket sodor el, ablakokat nyom be.

3. fokozat: erős, 178–209 km/ó sebességű. Bármilyen épületben kárt tehet.

4. fokozat: nagyon erős, 210–249 km/ó sebességű. Olyan súlyosan megrongálja a házakat, hogy lakhatatlanná válnak.

5. fokozat: pusztító erejű, sebessége meghaladja a 250 km/ó-t. Házakat és hidakat dönt romba, hajókat képes partra dobni, katasztrofális károkat okoz.

Ezek a forgószél-viharok árvizeket is okozhatnak, amelyek messze behatolnak a szárazföldre. Az amerikai atlanti-partvidéken a hurrikánszezon június 1-jétől, a Csendes-óceánin május 15-től november végéig tart.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?