A színes világ megálmodója

A televíziózás megvalósításából a magyar feltalálók is kivették a részüket: Okolicsányi Ferencet, Babits Viktort és Mihály Dénest az elektromechanikus televízió jelentős úttörőiként tartjuk számon, és büszkén vallhatjuk, hogy a világ élethű visszaadását jelentő színes televíziót magyar kutató találta fel.

Goldmark Péter Károly a világ egyik elektronikai óriása, az amerikai CBS (Columbia Broadcasting Systems) főmérnökeként szabadalmaztatta is alkotását, ezért a színes televízió megalkotójaként joggal tisztelik őt a világban.

Bár a fiatal tehetségnek hosszú utat kellett megtennie a századelő Budapestjéről az akkori világ legjelentősebb elektronikai vállalatához, a sikerorientáltságot génjeiben hozta magával: dédapja, Goldmark József neves vegyész és forradalmár volt, aki az abszolutizmus idején Amerikába szökött, ahol az északiak oldalán részt vett a polgárháborúban. Nemcsak hadi tetteivel, de újfajta, hatékonyabb puskagyutacs feltalálásával is hozzájárult a győzelemhez. Testvére, Goldmark Károly híres zeneszerző volt. Az 1906. december 6-án született Goldmark Péter Károly rendkívül büszke volt neves őseire, második keresztneve épp a zeneszerző rokonra utal. Ő maga is tehetséges zenésznek indult, viszont családját és tanárait elképesztő fizikai ismereteivel lepte meg. ĺgy aztán azt követően, hogy a fehérterror elől családja 1920-ban Bécsbe emigrált, érettségi vizsgáját megszerezve a helyi műegyetemre adta be felvételi kérelmét. Tanulmányait hamarosan a kor talán legjobb műszaki főiskoláján, Berlin-Charlottenburgban folytatta. Ebben az időben ezzel a műegyetemmel együttmű-ködő Siemens-Halske cégnél tevékenykedett a későbbi Nobel-díjas Gábor Dénes, aki azonnal felismerte Goldmark képességeit. Ő hívta fel figyelmét a gyermekcipőben járó televíziózásra, további kutatásokra ösztönözve. A fiatal mérnökhallgató 1926. december 6-án, 20. születésnapján letette mestere asztalára első találmányát: egy kis tévérendszert, amelynek 2,5x3,8 centiméteres képernyőjén sikerült képet kapnia. Megmosolyogtatóan kicsinek tűnik ez a méret, ám érdemes arra utalni, hogy a mai kamerák is hasonló kijelzőkkel vannak ellátva, arról nem is beszélve, hogy a lényeg maga a képátvitel volt.

Ebben az időben Anglia volt a televíziós kísérletek központja, olyannyira, hogy a világ első tévécsatornája, a BBC már műsorokat is sugárzott. ĺgy aztán érthető, hogy a szigetországi Pye társaság árgus szemekkel figyelte a külföldi eseményeket. Látván az ifjú Goldmark sikereit, azonnal munkatársául fogadta. A fiatal kutató néhány év múltán visszatér Bécsbe, majd 1933-ban az egyre fenyegetőbb háborús veszély árnyékában áthajózik az Újvilágba, dédapja sikereinek színhelyére. Amerikában az orosz Vlagyimir Kozma Zworikin már tíz évvel korábban szabadalmaztatta elektronikus televíziós rendszerét, amely hamarosan meghódítja az egész világot. Goldmark Péter Károly 1935-ben lesz a CBS munkatársa, ahol ötleteivel hamar felhívja magára a figyelmet. Már a kezdeteknél felismeri, hogy a Zworikin-féle televíziónak van csak jövője, eddigi kutatásait ezzel a berendezéssel folytatja. Szívós munkájának eredményeképpen három év múltán kinevezik őt a laboratórium vezetőjének. Pont a legjobbkor, ugyanis ebben az évben mutatták be a nagy vihart kavart Elfújta a szél című filmet. A legenda szerint a világ első színes filmje megtekintése ösztönözte Goldmarkot arra, hogy belevágjon a heroikus feladatba, a színes televízió kifejlesztésébe. Két év múltán, 1940-ben megvalósította az első színes adást.

A második világháborúból a maga módján veszi ki a részét: megoldotta a német radarok zavarásának kérdését. A negyvenes évek második felében már egészen más kérdésen töri a fejét: figyelme a hanglemezgyártás felé fordul. Ebben az időben még csak a törékeny bakelitlemezeket ismerték, amelyek mindössze 3-4 percnyi felvétel elkészítésére voltak alkalmasak. Goldmark 1948-ban szabadalmaztatja a PVC alapú, mikrobarázdás hanglemezt, amely a minőség ugrásszerű javítása és a sztereó hang bevezetése mellett a fordulatszámot percenként hetvennyolcról harmincháromra csökkentette. A magnógyártás beindulása mellett épp a mikrobarázdás hanglemez forradalmasította a huszadik század hangtechnikáját. Az általa bevezetett eljárás egyeduralkodó volt egészen a CD hanglemez 1980-as megjelenéséig.

Az ötvenes évek folyamán a magyar zseni ismét a tévétechnikával kezd foglalkozni. Először a gyomor és a bélrendszer vizsgálatára alkalmas miniatűr tévét alkotja meg, majd a telekommunikációs műholdak és az Amerikában a hatvanas évek folyamán robbanásszerűen terjedő kábeltévés rendszerek kialakításának, összekapcsolásának, a műholddal való együttműködés módozatainak műszaki alapjait fekteti le. Oroszlánrészt vállalt az első Holdra-szállás közvetítésének bebiztosításában is. Tevékenysége bátran összevethető Thomas Alva Edison munkásságának jelentőségével: míg dicső elődje megoldotta az univerzális energiaforrás, a villamosság házhoz szállítását, elindítva ezzel a második ipari forradalmat, addig ő a modern társadalomban nélkülözhetetlen információforrásra kapcsolt rá minden háztartást.

Goldmark Péter Károly élete igazi amerikai karriertörténet: tudományos sikereivel egy időben anyagilag és erkölcsileg is elismerik: 1954-től, 1972-ben történt nyugdíjba vonulásáig, a világ egyik legjelentősebb elektronikai társasága, a CBS igazgatója, az Amerikai Tudományos Akadémia tagja volt. Munkásságát Jimmy Carter, az USA elnöke a legnagyobb civil tudományos kitüntetéssel, a National Medal of Science (Tudományos Érdemérem) ismerte el. Amennyire gyors és határozott volt tudományos és műszaki kérdések megoldásában, olyannyira szerette a határozottságot és a gyorsaságot az autópályákon is. Imádta az erős kocsikat, ez okozta a vesztét is: egy nappal hetvenegyedik születésnapját követően, 1977. december 7-én Port Chester közelében gyorshajtás következtében autóbaleset áldozata lett. Élete és halála akár a zaklatott huszadik század jelképe is lehetne. Viszont tény, hogy tevékenységének, találmányainak köszönhetően legalább akkorát fordult a világ, mint egy-két emberöltővel korábban Edison hatására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?