Egy drága, új típusú személygépkocsi állt meg a kolostorépület előtt. Az autóból választékosan felöltözött, középkorú férfi szállt ki, s a kapuhoz érve csengetett. Idős apáca nyitott ajtót. Az érkezett pedig így szólt: – Magyar nyelven is tudó tisztelendőt keresek...
A szegényház
– Az anyám... ebben a városban tartózkodik... Az idősek otthonában...
– Értem... – mondta az apáca. Becsukta maga mögött az ajtót. Öt perccel később egy hajlott hátú, idős szerzetessel tért vissza. A bundát viselő érkezett kezet fogott a pappal.
– Hány esztendős a kedves mama?! – kérdezte a pap.
– Hát kérem... Nyolcvanöt éves már... – válaszolta Gé.
– Vallásos?! – kérdezte a pap.
Amíg jól bírta magát, mindig a templomban üldögélt... Szegény...
– És ön?! – kérdezte a pap.
– A testvéreimmel vagyunk itt... De ők még bementek a városba... Úgy hírlik, hogy van itt egy nagyáruház is... – mondta Gé. – Úgy egyeztünk meg, hogy az idősek otthonában találkozunk... Különben mindannyian római katolikusok vagyunk.... Csakhogy... sietős az élet... Sok gond... Sok cihelődés és baj! Nehéz ma állva maradni... Indulhatunk?!
A pap beleegyezően bólintott. Keskeny, kanyargó utcák. Régi-régi városka. A hegyek közé szorítva. A borok városa. Amerre az utak elnyúlnak, mindenfelé szőlődombok. Csakhogy most tél van. Téli zimankó. A pap pedig régi vágású, mondhatta volna később Gé. Tízgyermekes szegény családban nőtt fel. Túl van, bizony, túl a nyolcvanadik esztendején. Magas, lassan-lassan kiszikkadó férfiú! Tíz esztendőt töltött az egyik püspöki hivatalban, másfél évet meg a Vatikánban szolgált. „Egy régi vágású pap! – mondhatta volna a középkorú férfi. – Aki ugyan megöregedett már, de teljes valójával még mindig a küldetését szolgálja.” Amíg a város pereméről a szegényházig értek: az idős egyházférfiú megtanította Gé-t latinul köszönni. Sőt, még a miatyánk kezdő sorait is elmondta latinul. Aztán Gé-re terelődött a szó. Majd a kedves mamára, aki alighanem az életének utolsó kikötőjébe ért.
Egy nővérke jött elébük az udvaron. A kedves mamát az elkülönítőbe helyezték, magyarázta mosolyogva. A kedves mama ugyanis már napok óta gyengélkedik. Erre Gé megjegyezte, hogy nem érkezhettek korábban. „Mi dolgozó emberek vagyunk! Kivétel nélkül! Felelősségteljes munkát végzünk.”
A folyosó félhomályában haladtak. Amerre pillantottak, elszórt, elhasználódott emberi életeket láttak. Csontra soványodott, időn túlinak tetsző lényeket.
A különítőbe érve a pap az idős hölgy ágyához lépett:
– Doktor úr?! – kérdezte a mama.
– Kedves mama... – mondta a pap. – Én a pap vagyok. És ide jöttem, hogy a kedves mamával imádkozzam, és a kedves mamát megvigasztaljam...
– Meghalok? – kérdezte az aszszony.
A pap pedig megnyugtatta őt.
Ekkor becsukódott az elkülönítő ajtaja. A kicsi nővérke az érkezetteket a vendégszobába tessékelte, ahol Gé egy borítékot nyújtott át neki. A már-már hivalkodóan öltözött családtagok egy asztalhoz telepedtek. A kis nővérke pedig üdítőt hozott nekik. Illendőségből még elejtett néhány közhelyet, majd elnézést kérve távozott.
– Hát... Csak elérkezik ez a nap is! – mondta Gé.
– Még felépülhet... Most hideg tél van... A papa is végigpihente a telet, de tavasszal mindig erőre kapott...
Emlékeztek. Erős, szívós emberek voltak mindketten. Dolgoztak, gyürkőztek. Annyit gürcöltek, amennyi csak kitellett tőlük. S eközben a gyerekek felnőttek. És idegenkedve nézték a szüleiket. Idegenkedtek a kétkezi munkától is. Minden szülő naiv a saját gyermekeihez képest, mondogatták. Naivak voltak. És jólelkűek. Csakhogy jótét lélekkel nem lehet bevásárolni, sem pedig érvényesülni. „Csak egyetlen alkalommal értették volna meg a mi hajszolódásunkat – magyarázta Gé –, mert ma... ma egyszerűen a szerencse lován kell ülnöd, éjjel és nappal egyaránt, és sem hétköznap, sem pedig ünnep: a nyeregből nem lehet kiszállni!”
ĺgy beszéltek.
Majd elbúcsúztak a kedves mamától s a kis nővérkétől.
– Ritkán látják a kedves mamát... – mondta a pap. Gé-nek a kolostorig vezető úton már nem volt kedve a társalgáshoz. Vasárnap. És micsoda vasárnap! Hoszszú-hosszú, hóval fedett út. A lelki feszültség, hogy a dolgok kedvezően alakulnak-e a számára. Meg egyebek. Amit kellett: megcselekedte. Néhány perc múlva majd maga mögött hagyja a kolostorépületet. Egy teljes óra múlva már odahaza lesz...
– Ritkán látják őt... – mondta az idős egyházférfiú. – Az emberek legtöbbje... amíg fiatal, gyakran helytelen, máskor pedig elérhetetlen célokért feladja az elfogadható távlatokat. Egy vágyképért. Elhagyják a szülői házat. Hátat fordítanak az oltalomra vágyóknak. Elidegenednek. Szüleiket a sorsukra hagyják. A kedves mama is, kérem, testének ilyeténképpeni elgyengülése a hiányos táplálkozásban keresendő.
Gé kifejezéstelen ábrázattal pillantott az idős szerzetesre. Magában pedig arra gondolt, hogy igazából egészen jó emberismerő. Pontosan úgy, ahogy Gé is az. Figyelni mások fellépéseit, cselekedeteit, gondolkodásmódját. S ha lehet, akkor mások naivitásából hasznot húzni. Ez Gé! Ez az ő útja! Ebben különbözött a másiktól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.