<p>A Rolls-Royce nem gyakran mutat be új modelleket, ezért egy új generáció premierje mindig nagy eseménynek számít. A legutóbbi bemutatóról mi sem hiányoztunk, s ott voltunk Prágában, amikor lerántották a leplet az új, lélegzetelállító Phantom luxuslimuzinról. Ez az a limuzin, amely még a Rolls-Royce-on belül is zászlóshajónak számít.</p>
A Rolls-Royce Phantom a csúcs
Phantom-tulajdonosnak lenni hatalmas presztízst jelent, ugyanis ezt az autót nem lehet csak úgy megvásárolni, nem adják el bárkinek csak azért, mert van pénze. „Ha nyerne a lottón százmillió eurót, beállítana a márkakereskedésbe és közölné, hogy most azonnal megveszi a legdrágább Phantomot és kifizeti az árát, üres kézzel távozna. A Phantomot egyszerűen nem kapná meg. Ez ugyanis presztízskérdés, az autót csak azok vásárolhatják meg, akiknek már van valamilyen előéletük a márkánál, ismernünk kell az illetőt” – válaszolta az új Phantom árával kapcsolatos kérdéseimre Karel Kadlec, a Rolls-Royce prágai márkakereskedésének tulajdonosa.
Furcsa egy politika, ha belegondolok, ezzel elzárják az új kliensekhez vezető utat. Az, hogy valakinek van előélete a Rolls-Royce-nál ugyanis annyit jelent, hogy a márka több autójának a tulajdonosa vagy minimum egy, korábbi generációs Phantomja van. Ez az a kategória, amikor már a pénz is mellékes, amikor a dúsgazdagok között is csak a kiválasztottak kaphatják meg ezt az autót. S akár hiszik, akár nem, a prágai bemutató során néhány óra alatt három darab elkelt, egyet Szlovákiába adtak el. Csak a margóra jegyzem meg, hogy a cseh és a szlovák piac hatalmas sikert jelent a Rolls-Royce-nak, ugyanis a vártnál jóval több autót tudnak évről évre eladni a két országban – a pontos számokat titokban tartják. S hogy miért nem látjuk ezeket az autókat az utakon? A válasz egyszerű: a tulajdonosok a kocsikat azonnal nyári luxus-rezidenciáikba szállítják, valahová a francia, az olasz vagy a spanyol tengerpartra.
Vissza Prágába
Az új tulajdonosok a bemutató során azonnal kifizették az előleget; nem hivatalos információk szerint 250 ezer eurót. Az új Phantom ára áfa nélkül alapfelszerelésben majdnem eléri az 500 ezer eurót, a különböző extra felszereltség vagy individualizáció miatt aztán a végösszeg már a csillagos eget verdesi. Ez viszont a tulajdonosokat nem érdekli, s többségük pontosan méretre szabott autót akar még akkor is, ha emiatt két évet is fog várni a Phantomra. „A kliens kívánságát mindig igyekszünk teljesíteni, még akkor is, ha nekünk nem tetszik az ötlete. A legfontosabb, hogy elégedett legyen. Tehát ha azt akarja, hogy az utastér kárpitozása fent piros, középen sárga, lent pedig zöld legyen, akkor megcsináljuk, bár nem tölt el örömmel ennek a színkombinációnak a látványa. Minden egyes új elemet, anyagot vagy színt viszont le kell tesztelni. Emiatt tart olyan sokáig az autó legyártása” – mondta érdeklődésünkre Christopher Duff, az új Phantom tervezője.
A Phantom tulajdonosairól – sorozatban a modell hetedik generációjáról beszélünk – túl sokat nem árulnak el. Csak azok neve ismert, akik hozzájárultak ahhoz, hogy a Rolls-Royce nyilvánosságra hozza. Így aztán tudjuk, hogy Phantomot vett az előző években Lady Gaga, Simon Cowell, de a hatos generáció egyik példányának tulajdonosa volt például Omar Sharif is, s épp az ő szivarszagtól átitatott autója volt kiállítva az új Phantom prágai bemutatóján. Ezt az autót állítólag a Doktor Zsivágó című filmért kapott honoráriumából vette, kerek 10 000 angol fontért. Az autót Párizsból rendelte meg 1971-ben, többhetes levelezés után. A mai internetes világban már szinte hihetetlennek tűnik, hogy levélben kellett megrendelni a kiegészítő felszerelést – Omar Sharif esetében például egy Sony tévét, amely egy masszív vasrúdhoz volt rögzítve a hátsó ülések előtt, vagy az elülső ülések közötti minőségi szivartartót. Az autó ma egy csehországi veterángyűjtő tulajdonában van, a prágai bemutatóra adta kölcsön a járgányt.
Vissza a Phantomhoz
Bár ez a brit márka már közel húsz éve német kézben van, továbbra is pontosan annak a brit luxusnak a jelképe, amelynek mindig is volt. A Phantom első generációja 1925-ben született meg, a történetét azóta gyakorlatilag csak a második világháború szakította félbe. A kilencvenes években kissé háttérbe vonult, míg a legendás nevet ismét újraélesztették a Rolls-Royce legnagyobb és a világ leghalkabb autójának formájában.
A Phantom első ránézésre is hatalmas, sokkal nagyobb, mint amilyennek a képek alapján elképzeltem. Profilból nézve hihetetlenül masszív és széles a motorháza, az autó aztán hátrafelé haladva keskenyedik. „Az autó hátsó lámpáit próbáltuk a lehető legkisebbre tervezni, ennek köszönhetően az autó még nagyobbnak tűnik” – magyarázta Christopher Duff.
A limuzin sajátossága, hogy speciális alumínium alvázra építették, a konstrukció tehát sokkal könnyebb, mint korábban. Ennek ellenére az autó a számos új technológia és hangszigetelés miatt körülbelül száz kilóval nehezebb, mint elődje. S épp a hangszigetelés az, amire a tervezők különösen odafigyeltek. A szélvédő és minden egyes üveg speciális zajszűrő bevonatot kapott, megduplázták a padló vastagságát, és speciális abroncsokat használnak az autón. Az összes hangszigetelési elem összsúlya eléri a 130 kilót.
Az autó utastere egy igazi ékszerre emlékeztet, még alapkivitelezésben is abszolút luxust kínált. Az ülések kárpitozása minőségi bőrből készült, az ajtók bélésén és a műszerfalon is eredeti faelemek jelennek meg, a műszerfal legdominánsabb része viszont az egységes üvegborítás, amely egyetlen üveglapból készült. Még arra is van lehetőség, hogy valamilyen műalkotást, kisebb festményt vagy szobrot helyezzenek el mögé, csak gondolni kell arra, hogy amint ezt az üvegdarabot egyszer beszerelik az autóba, többé nem lehet levenni.
Az autó teteje a csillagos eget idézi, a több tucat apró kis izzó fényének intenzitása állítható. Az elülső ülések támláján speciális képernyők és piknikasztalkák vannak, amelyek gombnyomásra tolódnak ki. Ha intimitásra vágynak a hátul utazók, egyetlen gombnyomásra behúzhatják az ablakokon a selyemfüggönyt. A két hátsó ülés között egy hűtött bár található, whiskyvel, pezsgővel, poharakkal és jéggel, mindez ugyancsak egyetlen gombnyomásra kerül elő az ülésekből. A szőnyeg egyébként speciálisan erre a célra tenyésztett bárányok szőréből készült, olyannyira puha, hogy kedvem támadt levenni a cipőmet, zoknimat, hogy meztelen talpammal simogassam. Kicsit furcsán néztek volna rám a bemutatón, ezért inkább letettem erről az ötletről.
A Phantom technikai adatai ugyanolyan lenyűgözők, mint a belső extra felszereltség. A limuzint egy tizenkét hengeres 6,7 literes erőforrás hatja, melynek teljesítménye 420 kW és 563 lóerő, a forgatónyomaték 900 Nm. Ez a 2,7 tonnás autó bámulatos 5,3 másodperc alatt gyorsul fel 0-ról 100 km/órás sebességre.
Vissza a valóságba
Útban hazafelé Prágából azon gondolkoztam, kellene-e a Phantom, ha a ranglétra megfelelő fokán állnék és még pénzem is lenne rá. Nem tudom. Nem tudom magam beleélni abba, milyen lehet olyan életet élni, amelyben a pénz nem számít. Azt viszont el tudom képzelni, milyen érzés lehet vezetni ezt a csodát. S bár soha nem lesz rá pénzem, hogy megvegyem, remélem egyszer, néhány perc erejéig kipróbálhatom, hogy megoszthassam olvasóimmal, milyen érzés vezetni egy olyan autót, amelynek megvásárlásához még egy lottófőnyeremény sem elegendő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.