Mi történt ezekben a napokban 30 évvel ezelőtt, a rendszerváltás idején?
A rendszerváltó napok kronológiája – hétről hétre
1990. február 18., vasárnap
- A CSKP KB kizárja a pártból Gustáv Husák volt pártfőtitkárt, köztársasági elnököt, valamint további 31 egykori magas rangú állami és pártvezetőt, köztük Peter Colotkát, Alois Indrát, Ignác Janákot, Jozef Lenártot és Lubomír Štrougalt.
- Nyitrán tartja alakuló kongresszusát a Kereszténydemokrata Mozgalom. Elnökévé Ján Čarnogurskýt választják.
1990. február 19., hétfő
- A szlovák Belügy- és Környezetvédelmi Minisztérium a január 23-án elfogadott párttörvény alapján politikai mozgalomként bejegyzi az FMK-t.
1990. február 20., kedd
- Szencen megalakul a Szlovákiai Magyar Katolikus Papok Társulata, a Glória Társulat. Elnöke Harsányi Gyula szenci prelátus, titkára Koller Gyula pozsonyboldogfai esperesplébános.
1990. február 21., szerda
- A Csemadok KB Elnöksége és az Együttélés politikai mozgalom is állásfoglalást tesz közzé a választójogi törvény tervezetéről. Azt szorgalmazták, hogy a választókörzetek kialakításánál tartsák szem előtt a nemzeti kisebbségek érdekeit, s ne vezessék be a tervezett 5%-os választási küszöböt.
1990. február 22., csütörtök
- Pozsonyban megalakul a Csehszlovákiai Magyar Képzőművészek Társasága.
1990. február 24., szombat
- Prágában megalakul a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége. Elnökévé Csémy Tamást, tiszteletbeli elnökévé Rákos Pétert választják.
1990. február 24-25., szombat–vasárnap
- Komáromban a Független Magyar Kezdeményezés I. országos közgyűlése elfogadja a mozgalom programját és alapszabályzatát, s megválasztja 30 fős Ügyvivői Testületét. Elnökké Tóth Károlyt, alelnökökké A. Nagy Lászlót, Szigeti Lászlót, Gémesi Károlyt, Kónya Zoltánt és Szöllösi Ilonát választják.
1990. február 26., hétfő
- Megkezdődik a szovjet csapatok kivonása Csehszlovákiából. Az utolsó szovjet katona 1991 júniusában hagyja el az ország területét.
1990. február 27., kedd
- Folytatódik a Szövetségi Gyűlés átalakítása, amely során az FMK képviseletében parlamenti mandátumhoz jut Gémesi Károly, az SZLKP képviseletében Takács Imre.
- A Szövetségi Gyűlés új választójogi törvényt fogad el, amely – az 5%-os küszöb bevezetése mellett – a gyakorlatban is megteremti az általános, egyenlő, közvetlen és titkos választás feltételeit. A törvény vitája során Sidó Zoltán, Vitéz Erika, Popély Gyula és Duray Miklós javasolja az 5%-os küszöb eltörlését, módosító javaslatukat azonban elutasítják.
- A cseh Belügyminisztérium Csehország területén bejegyzi az Együttélés politikai mozgalmat.
1990. február 28., szerda
- Az Új Szó fejlécén csehszlovákiai magyar baloldali napilap helyett csehszlovákiai magyar napilapként határozza meg magát, Kiss József főszerkesztőt pedig megbízott főszerkesztőként Szilvássy József korábbi főszerkesztő-helyettes váltja.
1990. március 1., csütörtök
- Az SZNT megváltoztatja Szlovákia hivatalos nevét és állami szimbólumait. A Szlovák Szocialista Köztársaság megnevezés Szlovák Köztársaságra változik, címere pedig a vörös pajzson elhelyezett, kék hármas halmon álló ezüst kettős kereszt lesz.
- A szlovák Belügy- és Környezetvédelmi Minisztérium szintén bejegyzi az Együttélés politikai mozgalmat.
(Összeállította Popély Árpád)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.