Mi történt ezekben a napokban 30 évvel ezelőtt, a rendszerváltás idején?
A rendszerváltó napok kronológiája – hétről hétre
1990. február 3., szombat
- Az FMK és a VPN szervezésében a Hainburg és Visegrád közötti Duna-szakaszon élőláncot alkotva tízezrek tiltakoznak a bős–nagymarosi vízlépcsőrendszer megépítése ellen. Az élőlánc szervezői megalakítják az Eurolánc Polgári Kezdeményezést.
- Pozsonyban újjáalakul az 1948-ban felszámolt Szlovákiai Szociáldemokrata Párt.
1990. február 7., szerda
- Az Új Szó hasábjain megjelenik az Együttélés politikai mozgalom Duray Miklós által vezetett előkészítő bizottságának programnyilatkozata, amely a mozgalom fő célkitűzéseként a demokráciáért, a nemzeti kisebbségek kollektív jogaiért, politikai képviseletükért, saját ügyeikben való döntési jogukért és egyenjogúságukért folytatott küzdelmet jelöli meg.
1990. február 8., csütörtök
- A Kereszténydemokrata Mozgalom szlovák és magyar képviselői közös nyilatkozatot adnak ki a KDM és az annak keretében szerveződő Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom közötti együttműködésről.
1990. február 9., péntek
- Az SZNT ülésén folytatódik a testület átalakítása: a lemondott vagy visszahívott képviselők – köztük 7 magyar nemzetiségű képviselő – helyére 42 új képviselőt kooptálnak. Az FMK képviseletében A. Nagy László, Csekes Erika, Grendel Lajos, Kovács László és Pirovits László, Szlovákia Kommunista Pártja képviseletében Bauer Győző, a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom képviseletében Hamerlik Rudolf, a Szabadságpárt képviseletében Csáky József jut parlamenti mandátumhoz. Zászlós Gábort megválasztják az SZNT alelnökévé, egyben a Nemzeti Bizottság és Nemzetiségi Bizottság elnökévé.
- Duray Miklós, Popély Gyula és Sidó Zoltán prágai parlamenti képviselők a Szövetségi Gyűlés elnökének, Alexander Dubčeknek egy Jókai Mór Egyetem néven Komáromban létrehozandó magyar tannyelvű felsőoktatási intézmény alapítására nyújtanak be törvényjavaslatot. Az egyetem létrehozásának támogatására 22 ezer aláírás gyűlt össze.
- A Csemadok KB Elnöksége állásfoglalásban üdvözli az Együttélés politikai mozgalom szervezését, s támogatásáról biztosítja célkitűzéseit.
- Az 1949. évi ún. csehszlovákiai magyar Mindszenty-perben elítélt Lipcsey Gyula által vezetett Csehszlovákiai Magyar Politikai Foglyok és Deportáltak Szövetsége rehabilitálásuk előmozdítása végett jelentkezésre szólítja fel az 1945 utáni koncepciós perek áldozatait és a jogtalanul vagy bírói ítélet nélkül deportáltakat.
- A cserkészélet újjászervezésének céljával Dunaszerdahelyen megalakul a Csehszlovákiai Magyar Cserkészszövetség előkészítő bizottsága.
1990. február 14., szerda
- A szlovák kormány egyetértését fejezi ki a Csehszlovák Szocialista Köztársaság nevének módosítására vonatkozó alkotmánytörvény-javaslattal, ugyanakkor azt szorgalmazza, hogy a szövetségi állam új neve Cseh-Szlovák Köztársaság vagy Cseh-Szlovák Föderáció legyen.
1990. február 15., csütörtök
- A Csemadok vezető tisztségviselői Český Těšínben a csehországi Lengyel Kulturális Szövetség képviselőivel tárgyalnak, akik kifejezik kapcsolatfelvételi szándékukat az Együttélés politikai mozgalom alapítóival.
- Komáromban a helyi szlovákok Matica slovenská által kezdeményezett találkozójának résztvevői a szlovák kormányhoz intézett petíciójukban egy kormánybizottság felállítását követelik, amelynek feladata a dél-szlovákiai szlovákok magyarok általi elnyomásának, illetve elmagyarosításának kivizsgálása lenne.
- A nemzetiségi tudományos élet szakmai összefogásának biztosítása céljából egy Csehszlovákiai Magyar Tudományos Fórum létrehozását szorgalmazó felhívás jelenik meg az Új Szóban. A Fórum szervező bizottságának ügyvivője Hulkó Gábor mérnök.
(Összeállította Popély Árpád)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.