Csehszlovákia régi és új címere.
A rendszerváltó napok kronológiája – hétről hétre
Mi történt ezekben a napokban 30 évvel ezelőtt, a rendszerváltás idején?
1990. április 18., szerda
- A szlovák kormány kinevezi a kormány új Nemzetiségi Tanácsát, amelyben helyet kapnak a központi szervek, a nemzeti bizottságok, a politikai pártok és mozgalmak, a nemzetiségi szervezetek, a tudományos és kulturális intézetek képviselői. A 28 fős testület elnöke Milan Čič miniszterelnök, első alelnöke Varga Sándor miniszterelnök-helyettes.
1990. április 19., csütörtök
- Az SZNT Nemzeti Bizottsági és Nemzetiségi Bizottságának ülésén Varga Sándor miniszterelnök-helyettes ismerteti a március 14-i kormányhatározat alapján a nemzetiségi kérdés megoldására kidolgozott javaslatait. Ezek feltételezik a járási nemzeti bizottságok melletti nemzetiségi bizottságok létrehozását, nyelvtörvény kidolgozását, valamint a magyar iskolákban a szlovák nyelv oktatásának javítását.
- Prágában a Központi Választási Bizottság kisorsolja a júniusi parlamenti választáson induló 23 párt, mozgalom, illetve koalíció sorszámát. A VPN mozgalomnak, amely listáján az FMK jelöltjei is indulnak, az 5-ös, az Együttélés és az MKDM koalíciójának a 12-es szám jut.
1990. április 20., péntek
- A Szövetségi Gyűlés többször megismételt szavazást követően elfogadja a 101/1990. számú alkotmánytörvényt az ország új megnevezéséről, amely a március 29-én jóváhagyott elnevezést Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaságra (Česká a Slovenská Federatívna Republika) változtatja. Ezt követően elfogadja a 102/1990. számú alkotmánytörvényt az állami felségjelekről, amely szerint a szövetségi állam új címere a négyelt címerpajzs, első és negyedik negyedében a cseh, második és harmadik negyedében a szlovák címerrel.
1990. április 21., szombat
- Kétnapos látogatásra Csehszlovákiába érkezik II. János Pál pápa. Pozsonyi tartózkodása során az MKDM képviselői átadják a katolikus egyházfő kíséretének azt a 35 ezer aláírást tartalmazó petíciót, amelyben a szlovákiai magyar katolikusok Komárom székhellyel egy önálló magyar katolikus püspökség létrehozását kérik a Vatikántól.
1990. április 27., péntek
- Az SZNT Zászlós Gábor alelnök indítványára a Nemzeti Bizottsági és Nemzetiségi Bizottság kettéválasztásáról és az 1971-ben megszüntetett Nemzetiségi Bizottság újjáalakításáról határoz. A bizottság elnöke František Mikloško; 15 tagja közül 9 szlovák, 4 magyar, 1-1 pedig ukrán, illetve cseh nemzetiségű.
- A Csemadok KB Elnöksége határozatot hoz a szövetség csatlakozásáról a Magyarok Világszövetségéhez, valamint egy együttműködési szerződés kidolgozásáról.
Összeállította: Popély Árpád
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.