A pszichológus válaszol: nem érti a gyerek, mit olvas

<p>Második osztályos fiam jól olvas, de nem érti meg, amit elolvasott. Otthon igyekszem vele gyakorolni, de a többszöri olvastatással szerintem csak megutáltatom vele az olvasást, és azzal se segítek rajta, ha rendszeresen értelmezem, „lefordítom” számára a szöveget. Mi lehet a probléma hátterében, és hogyan lehetne orvosolni?<br /> <br /> Jelige: Nem érti</p>

Az egyik legfontosabb készség, amit az iskolában sajátít el az ember, az olvasás. Ez adja meg az alapot a tanuláshoz. Mindemellett bonyolult folyamat, elsajátítása az érzékelés, gondolkodás és figyelem integrálását kívánja meg. Sok tanuló szinte gond nélkül megtanul írni és olvasni, ám vannak olyanok is, akiknek ez évekbe telik.

Az olvasás célja az, hogy az olvasó megértse az elolvasott szöveget. A jó olvasó az olvasás alatt feldolgozza az elolvasott szöveg tartalmát. A diszlexiás gyerekek erre szinte képtelenek. Mit lehet tenni? Még az olvasás előtt meg kell magyarázni a gyereknek, hogy mit várnak el tőle a szöveg elolvasása után. Ezzel kitűzik a célt, ami a gyerek és a tanító számára is egyaránt érthető. Ezek után megbeszélik, hogy mit tud már eddig arról a témáról, amiről olvasni fog. Majd kérdéseket tesz fel, hogy mit szeretne még megtudni róla. S a szöveg elolvasása után kiértékeli, hogy mit tudott meg.

A legújabb szakirodalom szerint három formáját különböztetik meg annak, hogyan kapcsolható össze az elolvasott szöveg az olvasó tudásával. Az elsőnél megkeresik a kapcsolatot az elolvasott szöveg és az „én” – vagyis az olvasó között. A másodiknál az elolvasott szöveget kapcsolják össze magával a szöveggel, a harmadiknál pedig az elolvasott szöveget a világgal. A kis gyerek a szöveg tartalmát csak saját énjéhez tudja viszonyítani, vagyis „a szöveg és én”. Az idősebb gyerekek már össze tudják kapcsolni az elolvasott szöveg tartalmát más ismeretekkel, vagyis a világgal.

A szöveg megközelítése különféle lehet. Kikeresheti az ismeretlen szavakat, megtanulhatja, mit jelentenek. Kikeresheti a szöveg fő gondolatát, példákat és helyzeteket kereshet hozzá, amelyek kifejezik a szöveg fő mondanivalóját. Kérdésekre válaszolhat, melyek a szöveggel kapcsolatosak. Vagy: próbáljon kérdéseket megfogalmazni, majd azokat válaszolja meg. Elmesélheti saját tapasztalatát az olvasottakkal kapcsolatban: mit tudott már róla, hol találkozott ezzel a témával? Figyelmét rá lehet irányítani a szöveg grafikai elrendezésére, az illusztrációkra, képekre, grafikonokra, táblázatokra, térképekre, ezek tanulmányozására. Megkeresheti a szövegben az ok-okozatot, az ellentéteket és hasonlóságokat, a problémát s annak lehetséges megoldásait.

A szöveg olvasása közben is fel lehet tenni kérdéseket: Eddig mi történt? Mit gondol, mi következik majd ezután? Hogyan fejeződhet be? Ügyelni kell a történés időrendi sorrendjének betartására, ne ugráljon összevissza a szövegben. Figyelni kell az olvasás gyorsaságára is. Sokat segíthet a gyereknek az illusztráció, s még többet a saját fantáziája, vagyis ha azt rajzolja le, amit gondol az olvasottakról, vagy gyurmából kimodellezi. Az elkészült művet kommentálja, elmondja, mit miért csinált, rajzolt.

Segítséget nyújthat az is, ha magnetofonra rögzítik, s visszahallgathatja saját magát. Megszámolhatja, hány hibát vétett, megfigyelheti, milyen gyorsan olvasott, s megfelelően tudta-e hangsúlyozni az olvasottakat. Visszahallgatásnál szemével kövesse a nyomtatott szöveget.

Jegyzeteket is készíthet olvasás közben, hogy ne felejtse el a lényeget, s ne csússzon mellékvágányra. Különféle jeleket tehet az egyes bekezdésekhez, melyek megkönnyítik a tájékozódást, s könnyebben fel tudja idézni az olvasottakat. Természetesen kihasználhatja a régi tanulási és olvasási praktikákat is: aláhúzhatja a fontos szöveget vagy csak egyes szavakat stb.

A szöveg elolvasása után következhet a tartalom visszamondása, vagy kérdésekre válaszolhat, esetleg saját jegyzeteit felhasználva elmondhatja, miről is olvasott. Nagyon hasznos a visszajelzés: vagyis értékelni azt, hogy hogyan olvasott, mi mindent jegyzett meg az elolvasottakból, összehasonlítva a szöveg terjedelmével, több-e, mint a fele vagy háromnegyede.

Egy biztos: olvasni csak olvasás közben lehet megtanulni. Biztassa a kisfiát, hogy nem reménytelen a helyzet, képes arra, hogy megtanuljon jól olvasni. Ne sajnálja az időt és energiát, amit most ebbe kell fektetni, mert később sok szép élménnyel gazdagodhat az olvasás segítségével.

Dr. Hadas Katalin

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?