A plasztiklapok bűvöletében

Ha gyakran járunk vásárolni, ám nem szívesen hordunk magunknál nagyobb pénzösszeget, a megoldás a hitelkártya. Szlovákiában egyre nagyobb teret hódít a bűvös plasztiklapocska, amelynek köszönhetően akkor is vásárolhatunk, ha épp nincs pénzünk. Használatuk azonban nem mindig veszélytelen.

Hitelkártyával drága a pénzfelvétel. Talán ez az egyetlen ellene szóló érv. ČTK-felvéteA hitelkártyák előnye, hogy használatukért nem kell fizetnünk, és bizonyos feltételek mellett kamatmentesen vehetünk fel hitelt. Ha például az egyik hónapban a kártyánkkal hitelezzük a vásárlást, és ezt a következő havi fizetésünkből levonják, akkor ingyen juthatunk hitelhez. A probléma általában ott kezdődik, ha nem tudunk megálljt parancsolni a vásárlási kedvünknek, és alaposan túlköltekezünk. Mindezt „nyugodtan” megtehetjük, hiszen a bankok által nyújtott hitelkeret általában elég magas. Az ügyfelek által meríthető hitelkeretet általában egyénre szabva határozzák meg az ügyfél fizetőképességétől függően. Elmondható azonban, hogy a hitelkeret általában mindig jóval nagyobb, mint az ügyfél fizetése.

ĺgy ha nagyobb kiadásokba verjük magunkat, kénytelenek leszünk fizetni a hitel kamatait, amelyek átlagosan 16–20 százalék között mozognak, vagyis nem épp alacsonyak. Ráadásul, ha ezt képtelenek vagyunk fizetni, a bank büntetőkamatot is felszámol. A látszólag ártalmatlan vásárlás így sok esetben rémálommá válhat.

Melyiket válasszuk?

A szlovákiai bankok által kibocsátott bankkártyák többsége ugyanakkor még betéti bankkártya. Ez azt jelenti, hogy csak a bankkártya mögött álló bankszámla fedezetének erejéig lehet a bankkártyával vásárolni vagy készpénzt felvenni.

A hitelkártya annyiban különbözik a betéti bankkártyától, hogy mögötte a bankban egy speciális számla, az ún. hitelkártyaszámla áll. Azaz a kártyabirtokosnak a bank bizonyos szempontrendszer alapján meghatároz egy havi hitelkeretet. Ezt a keretet használhatja fel a kártyabirtokos a hitelkártyával történő vásárlásra és készpénzfelvételre. ĺgy az adott hónapban a hitelkártyával történő költését a bank meghitelezi, majd azt a kártyabirtokosnak az adott határidőre kell csak törlesztenie.

A törlesztés történhet a teljes összeg vagy egy meghatározott minimum összeg befizetésével. A hitelkártyákkal így két típusú hitelt vehetünk fel.

A rulírozó hitel (revolving credit) esetében a megállapított fizetési határidőre vissza kell fizetni a bank által meghatározott minimális összeget, míg a fennmaradó részt folyamatosan fizethetjük vissza. A következő hónapban a kártyát csak bizonyos összegig meríthetjük.

A charge – vagy másik nevén terheléses – kártya esetében a megállapított fizetési határidőre a teljes összeget ki kell fizetnünk.

Uralkodjunk az ösztöneinken!

Ha képesek vagyunk uralkodni a vásárlási ösztöneinken, a hitelkártya kedvezőbbnek bizonyulhat, mint a betéti kártya.

Egészen más a helyzet a bankautomaták esetében. Ha hitelkártyával veszünk fel pénzt az automatákból, minden egyes kivétel a kártyát kiadó pénzintézet automatájából 100–200 koronába kerülhet.

Ennél is nagyobb összeget fizethetünk azonban, ha más bank automatáját használjuk, vagy külföldön veszünk fel pénzt. Hitelkártyával ugyanakkor egyszerre általában nagyobb összeget vehetünk fel, mint betéti kártyával.

Nem árt ügyelni arra sem, hogy a kártyával felvett hitelt pontosan fizessük ki. Ha például a 10 500 koronás hitelből csak 10 490 koronát fizetünk vissza, akkor a fennmaradó részre ugyanúgy büntetőkamatot szabhatnak ki, mint ha nem fizetett volna. Minden persze a pénzintézettől és az ügyfél számára szabott feltételektől függ. Az Istrobankában például, ha a kötelezően megtérítendő és a valóban kifizetett összeg között az eltérés nem nagyobb 100 koronánál, akkor nem fizettetnek büntetőkamatot.

Jelenleg a bankok többségénél általában szlovák koronában vezetik a hitelkártya számláját, a pénzintézetek azonban kínálnak euróban vezetett kártyákat is. Ez utóbbiak elsősorban azok számára hasznosak, akik euróban kapják a fizetésüket, vagy sokat tartózkodnak külföldön. Előnyük, hogy nem kell fizetnünk a pénzváltásért.

A bankok ajánlata

A szlovákiai pénzintézetek a klasszikus hitelkártyák mellett ma olyan kártyákat is nyújtanak, amelyek fő kritériumukban, vagyis a kamatmentes időszakban nem felelnek meg a hitelkártya fogalmának.

Az Általános Hitelbank által kínált VÚB Flexikártya esetében például a hitelt rendszeres havi részletekben törleszthetjük, a törlesztő részlet nagyságát azonban nem a bank, hanem maga az ügyfél határozhatja meg.

Épp az Általános Hitelbanknál ugyanakkor ingyen megváltoztathatjuk a PIN kódunkat, vagyis a banki személyi azonosító számunkat. Ráadásul mi választhatjuk meg, hogy milyen kódot szeretnénk.

Az Általános Hitelbank és a Dexia Bank automatikusan be is biztosít bennünket arra az esetre, ha visszaélnek a kártyánkkal. A biztosítás a lopás bejelentését megelőző 24 órára érvényes, a Dexia Arany kártyája esetében ez 48 óra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?