Valamivel több, mint négy milliárd forintot szánnak négy év alatt a magyar-román informatikai együtt-működésre, de a nagy cégek bekapcsolódásával rövidesen sokkal jelentősebb összegekről esik majd szó. A januárban kötött szerződés részleteit február 16-án vitatták meg a magyar Informatika és Hírközlési Minisztériumban.
A „négyes fogat” együttműködése
A két minisztérium öt fő célban határozta meg az együttműködés kereteit: közvetlen üzleti kapcsolatok élénkítése, együttműködés harmadik országos piacokon, közös adatbázis kialakítása, projektek a nemzeti kisebbségek számára, EU-integráció (szabályozás, projektek). A közös adatbázis kialakítását annak érdekében tervezik, hogy felmérve az előnyöket, hátrányokat, a kihívásokat, ezek alapján közös stratégiát tudjanak kialakítani. Az államközi kapcsolatok súlypontjait – magyar–román informatikai tandem elnevezéssel – a hírközlés- szabályozásban, az üzleti kapcsolatok fejlesztésében, illetve az EU-programok és projektek, valamint a geopolitikai előnyök közös kihasználásában jelölték meg.
A kisebbségi kapcsolatok – A „négyes fogat“ együttműködése elnevezéssel – a kisebbségi közösségi ePontok létrehozásában, a nemzeti kulturális örökségek digitalizálásában, eszközfejlesztések támogatásában, tartalomfejlesztésekben és internet-táborokban öltenek majd formát. A programokat úgy szeretnék megvalósítani, hogy egyszerre érintsék mindkét kisebbséget. Kovács Kálmán megjegyezte, úgy gondolják, hogy az együttműködésnek jó rendszere lehet a „négyes fogat“, azaz a két ország informatikai minisztériumai, illetve a romániai magyar és a magyarországi román kisebbség.
„A magyar–román relációban úgynevezett informatikai tandemet kínálunk a nemzetközi és a hazai gazdasági világnak” – hangsúlyozta Kovács Kálmán. Például közösen tudnák képviselni európai uniós irányban, szabályozási kérdésekben azt az érdekrendszert, amely az európai tizenötök és térségünk különböző fejlettségéből, versenyképességi szintjéből fakad.
A 2005-2006-ra tervbe vett közös projektek egyike: magyar–román portál létrehozása. Nagy Zsolt hozzátette, a tartalomfejlesztést illetően jó eséllyel pályázhatnak uniós finanszírozásra. A határ menti régiókban IT (Információs Társadalom) projektek kidolgozását tervezik, egymáshoz közeli települések esetében közös informatikai szolgáltatásokat (média, kábel stb.). Több közös rendezésű konferenciát is terveznek. Az Európai Unió informatikai főbiztosa Magyarországot kérte fel, hogy az IT és a média területéről szóló, átfogó szakmai konferenciát szervezzen. Ezt Romániával közösen szeretnék megrendezni, IT & Média magyar–román EU-konferencia néven. (mtv, maszó)
Nem a nulláról indul az együttműködés
Eddigi eredmények: Neumann-táborokat szerveztek középiskolásoknak (Erdélyben Marosfőn rendezték meg), a Magyar szoftver programot – jogtiszta szoftverek biztosítása iskoláknak – kiterjesztették határon túli magyar oktatási intézményekre, hasonlóan az e-Magyar klub rendszert is, ez utóbbit egyetemek, főiskolák részére. Továbbá számos iskolához juttattak el tananyagot, szakmai programokat hirdettek tanároknak, illetve beindították az e-Magyar pontok programot, azaz közösségi internet-hozzáférési pontok létesítését, melyre idén 225 millió forintot szánnak . Év végéig összesen 333 ilyen pont létesítését tervezik a Kárpát-medencében. (m. sz.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.