Jamagucsi. Lehetséges, hogy a Jurassic Park című filmben látottak dinoszaurusz-klónozások – tényleg valósággá válnak?
A mamut is klónozható?
A tudomány legfrissebb eredményei ezt sejtetik: japán és kínai tudósoknak sikerült két marhát klónozniuk olyan hőmérsékleten konzervált marhaembrió bőrsejtjéből, mint amilyen a gyapjas mamut maradványait megőrző szibériai tundra éghajlata.
A japán Jamagucsi Egyetem és a kínai Laj Jang Agrártudományi Egyetem közös kutatócsoportja volt az első, amely – mondhatni egész „melegen” – mínusz 35 Celsius-fokon hajtott végre klónozást. A megtermékenyített petesejteket általában mínusz 196 Celsius-fokon folyékony nitrogénben szokták tárolni.
A kutatók három hónapra lefagyasztott marhaembrió bőrsejtjéből nyert sejtmagokat ültettek be az előkészített petesejtekbe a 35 fokos hőmérsékleten. Az így előállított embriókat februárban repülőgépen Kínába szállították, ahol a Laj Jang egyetem kutatóintézetében öt tehén méhébe helyezték. A mesterségesen megtermékenyített állatok közül kettő adott egészséges klónutódoknak életet november elején. Szibéria fagyott talajában megőrződtek a több mint 10 ezer évvel ezelőtt kihalt mamutok sejtjei, bár szakértők szerint nem egyszerű jó állapotban fennmaradt testsejteket találni. Az eredményes klónozás esélyeit nagymértékben növelné, ha a kutatók vemhes mamut maradványaira lelnének, amelynek embriójából sejteket lehetne kivonni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.