A MÁK

A mákot elsősorban a trópusi országokban, valamint Délkelet-Ázsiában, Indiában, Pakisztánban, Afganisztánban termesztik. Újabban Ausztrália is az egyik legnagyobb szállítók közé tartozik. Ezekben az országokban ősidők óta az ópiát-tartalmú latex előállítása céljából termelik.

A mákot elsősorban a trópusi országokban, valamint Délkelet-Ázsiában, Indiában, Pakisztánban, Afganisztánban termesztik. Újabban Ausztrália is az egyik legnagyobb szállítók közé tartozik. Ezekben az országokban ősidők óta az ópiát-tartalmú latex előállítása céljából termelik.

Az Európai Unióban nincs egységes szabályozás a máktermelést illetően. A tagállamok a termesztés feltételeit külön-külön alakítják ki – Franciaországban és Spanyolországban például jelentős mennyiségű ipari mákot takarítanak be. Ezzel szemben vannak olyan nyugat-európai országok, amelyekben a mák nem része az étrendnek, ezért kereskedelmi forgalomban alig lehet kapni.

Az ipari mák termesztésében Magyarország is a világ morfinpiacának meghatározó szereplője; a nemzetközi piacon évente értékesített, mintegy 300 tonnányi hatóanyag 8–10 százaléka innét származik Az ágazatnak itt jelentős múltja van, vélhetően azért is, mert Kabay János gyógyszerésznek a világon elsőként itt sikerült olyan eljárást kidolgoznia, amellyel üzemi méretekben lehetett száraz máktokból morfint előállítani. Ezt az eljárást 1927-től alkalmazzák, azóta jelenleg is Tiszavasváriban folyik a mák ipari feldolgozása. Szlovákiában jelenleg 1300–1400 hektárnyi területen termesztik. A máktermesztők meglehetősen szigorú és bonyolultnak tűnő engedélyeztetési eljárás után foghatnak neki a növény termesztésének, 500 négyzetméternél nagyobb vetésterület már bejelentési kötelezettség és engedélyeztetés alá tartozik. A kiskertekben háztáji feltételek között továbbra is szabadon termeszthetők a közepes és alacsony hatóanyag-tartalmú mákfajták, mint például a Kompolti M., a Kék Duna és a Gödi N stb. (kp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?