Washington. Amerikai csillagászok felvételeket készítettek egy csillagrendszerről, amely idáig a legtávolabbi ismert galaxis.
A legtávolabbi kép
„A fekete-fehér kép ugyan homályos, mégis ez az emberi szem által valaha is látott legmesszibb és legősibb időkről szóló dokumentum” – magyarázza Holland Ford, a Johns Hopkins Egyetem csillagászprofesszora.
A felvételek a NASA Hubble és Spitzer-űrteleszkópjaival készültek. Az A1689-zD1 jelű galaxist a hatalmas távolság miatt 13 milliárd évvel ezelőtti állapotában örökítik meg a képek. Nagyjából ez az az idő, amikor a csillagrendszerek (köztük a mi Tejutunk is) keletkeztek – az univerzum 700 milliárd éves korában. Így jelentősen különbözik az idősebbektől.
„Sokkal kisebb. Zavarosabb. Két középponttal rendelkezik, nem pedig eggyel, és éppen hatalmas mennyiségben képződnek benne a csillagok – mondja Ford. Éppen most alakulnak ki benne azok a nagy építőkockák, amelyek majd egy olyan galaxissá formálják jövőben, mint a miénk”.
A hozzánk közelebb fekvő csillagrendszerek a földi teleszkópok egyfajta természetes „zoomjaként” viselkednek. Az erős gravitációs mező elhajlítja a fényt e galaxiscsoportok felé, így közvetlenül mögöttük nagyított kép jelenik meg. Az A1689-zD1 esetében ez a valós fényénél tízszer erősebb fényt jelent. Ez a jelenség más – valamivel közelebbi – objektumoknál pedig akár százszoros élességet is jelenthet. Feltétel, hogy az ilyen természetes „lencsesorozat” pontosan a vizsgálandó tárgy elé kerüljön.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.