A híres mosoly titka

Párizs/Firenze. „Leonardo da Vinci szelleme” címmel nyílt 2007. január 7-ig látható kiállítás a firenzei Uffizi képtárban Jacques Franck francia festő-művészettörténész munkáiból, melyekben azt kívánja bemutatni, hogyan festette meg a nagy olasz mester híres képét, a Mona Lisát, pontosabban a mosolyát.

A nagy titok az a bizonyos „sfumato”, az a lebegés, amely a világ legismertebb mosolyát jellemzi. Jacques Franck azt a célt tűzte ki, hogy rekonstruálja az olasz mester munkamódszerét, erre utal a kiállítás alcíme is, amely „a munka egyetemes zsenijeként” határozza meg Leonardót. Franck tanulmányozta a korabeli írásokat, köztük az alkotó feljegyzéseit, majd – saját festői gyakorlatát is felhasználva – 6 pannót készített, melyeken újra felidézte Mona Lisa szemének megalkotását, illetve annak különböző szakaszait. A „sfumato” titka az, hogyan kapcsolódik szinte észrevehetetlenül a fény és az árnyék – magyarázta el a művészettörténész.

Lenardo a „mikrofelosztás” módszerét alkalmazta – magyarázta Franck. Az imprimatúra nevű alapozással enyhén sárgás színt adott, majd a kontrasztok létrehozásához fogott hozzá, igen oldott, vöröses színeket alkalmazva. Ez után újra kiemelte az árnyékokat, finom vonalkázó, árnyalásos technikával. Ezt újabb, fátyolos hatású imprimatúra réteg követte, mely betakarta és álcázta a formát. Egymást követték a mind finomabb, oldott ecsetvonások, minden réteget újra elfedett ez a türelmesen felhordott fátyol, s az egész vastagsága nem haladja meg az 1–2 millimétert.

Franck szerint Mona Lisa arcán da Vinci vagy harmincszor is elvégezte ezt a műveletet. Feltehetően nagyítóval dolgozott, mert harmincad vagy negyvened milliméter vastagságú rétegekről volt szó, és a munka évekig tartott. A művészettörténész emlékeztetett arra, hogy a vonalkás árnyalás a római idők óta használatos módszer a mélység megadására, az olajfestmény pedig maga is lehetővé teszi a domborzatot. Leonardo a két módszer szintézisét valósította meg abbeli törekvésében, hogy különleges felületet. E folyamat állomásait jelenítik meg a Franck által festett, a firenzei képtárban kiállított pannók.

Mona Lisa nagyon lassú, nagyon alapos munka gyümölcse, olyan munkáé, mely sok gondolkodás és tapasztalat összegezése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?