A határ a csillagos ég?

A sportot sem hagyják érintetlenül a világunkat alapvetően formáló változások. Az atléták komoly pénzdíjak megszerzésére törnek; a rekordok hajszolásában már a férfiakkal egyenrangú módon vesznek részt a szebbik nem képviselői.

Serena Williams izomzatát bármely férfi megirigyelhetnéA klasszikus versenyszámban, a rövidtávfutásban a leggyorsabb férfiak és nők között folyamatosan csökken a különbség. Az 1928-as amszterdami olimpián a férfi győztes még 1,4 másodperccel gyorsabban futotta a 100 métert, mint az aranyérmes hölgysprinter, akinek 12,2 másodperces, ma már igencsak szerénynek tűnő eredmény is elég volt a diadalhoz. Nyolc évvel később Jesse Owens 10,3-as győztes idejénél a női bajnok, Helen Stephens már csak 1,2 másodperccel futott lassabban. Az 1988-2000 közti olimpiákon a különbség pedig már mindig kevesebb volt egy másodpercnél.

A csökkenő tendenciát bizonyítottnak elfogadva az oxfordi egyetemen dolgozó dr. Andy Tatem furcsa következtetésre jutott: ha ez így folytatódik, 2156-ban a nők gyorsabbak lesznek a férfiaknál! Számításai szerint addigra 8,079-re lesznek képesek, míg a férfiak csak 8,098 másodpercre! A rekordok grafikonra vitt adataiból valóban ilyen matematikai következtetés vonható le, ám a valóság nemcsak matematika és statisztika. Sok szakember már a 9,6-os időteljesítményt is az emberi teljesítőképesség felső határának véli.

A női sprinteredményeknek a férfiakét felülmúló fejlődési üteme azonban általános tény. Az angol Sport Intézet kutatási igazgatója, Greg White szerint ennek a fő oka, hogy a nők jóval később, csak 1920-tól kapcsolódtak be a versenysportba – a test versenyközpontú fejlesztésébe. Azóta megváltoztak a társadalmi- és etikai viszonyok. A múlt század elején még bokáig ruhában úsztak és hosszú szoknyában teniszeztek. A sport manapság a nők esetében is a szegényebbek egyik megélhetési és felemelkedési lehetősége. Ez magyarázza gyorsabban javuló eredményeiket.

Ám a két nem testfelépítésében alapvető különbségek vannak. A férfiak izmainak nagyobb a tömege és így az ereje, amit alapvetően nemi hormonjaiknak köszönhetnek. Magasabb a hemoglobin-szintjük is, ami a szervezet és az izmok hatékonyabb oxigénellátását segíti elő. A sprinterek esetében az izmok tömege és ereje a döntő, amit céltudatos edzésekkel a nőknél is lehet fokozni (felejtsük el a doppingot), de nem vég nélkül, hisz a sprinternők többségének láb- és combizmai már így is meglehetősen vaskosak. Valószínű tehát, a női sporteredmények tovább közelednek majd a férfiak rekordjaihoz, de azt aligha fogják túlhaladni. Ahogy a csúcsokat sem lehet a végtelenségig lejjebb szorítani. A sportorvosok többségének meggyőződése: sohasem fogják 9 másodpercen belül futni a százat vagy átugrani a 3 métert.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?